4 Փետրվար 2026 - 10:02 AMT
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը միաձայն կողմ է քվեարկել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման վերաբերյալ բանաձևին: Այդ մասին հայտնել է ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, ֆրանսահայ կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ Մուրադ Փափազյանը։
Բանաձևի նախագիծը լիագումար նիստի ժամանակ ներկայացրել է խորհրդարանական Լորան Վոկյեն, գրում է Sputnik Արմենիան:
Լորան Վոկյեի հեղինակած բանաձևը ներկայացվել է Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի կողմից և ստացել է սենատում ներկայացված բոլոր 183 անդամների աջակցությունը։
«Մենք զրոյի ենք հասցրել Ադրբեջանի ազդեցությունը Ֆրանսիայում»,- գրել է Փափազյանը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Բանաձևի կարևոր կետերը հետևյալն են․
1. Աջակցություն Արցախի բռնի տեղահանված հայ բնակչությանը, որը զրկվել է նախնիների հողում ապրելու հնարավորությունից։
2. Ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի կարևորումը, որը, ըստ բանաձևի, պետք է ներառի նաև Արցախի հայ բնակչությունը։ Շեշտվում է միջազգային հանրության պարտականությունը՝ պահանջել Ադրբեջանից ապահովել վերադարձի և անվտանգության պայմաններ։
3. Դատապարտվում է Արցախի Հանրապետության նախկին քաղաքական ղեկավարների դատավարությունն ու կամայական կալանքը, և պահանջվում է նրանց անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակում։
4. Կոչ է արվում Ֆրանսիայի կառավարությանը՝ պաշտոնապես պահանջել Ադրբեջանից ազատ արձակել իր մոտ պահվող բոլոր հայ գերիներին։
Բանաձևում նշվում է նաև, որ գերիների հարցի անտեսումը կարող է խաթարել 2025 թ. օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված համատեղ հռչակագրի իրականացումը:
Բանաձևում շեշտվում է, որ այն, ինչ ներկայում տեղի է ունենում հայ բանտարկյալների դատավարության հետ կապված, Ադրբեջանի ցանկության մի մասն է՝ «վարել Հայաստանի գոյությունը ժխտելու համակարգված քաղաքականություն»։ Դա Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում և Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող բոլոր տարածքներում հայ բնակչության ոչնչացման քաղաքականության շարունակությունն է, ինչպես նաև պատմական, մշակութային և կրոնական ժառանգության համակարգված ոչնչացումը, ասվում է ֆրանսիացի գործչի հեղինակած բանաձևում։

The French National Assembly has unanimously adopted a resolution calling for the release of Armenian prisoners held in Azerbaijan, announced Murad Papazian, member of the ARF Bureau and co-chair of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France.
The resolution was introduced during a plenary session by MP Laurent Wauquiez, and, according to Sputnik Armenia, received the support of all 183 attending members of the Senate.
The motion was authored by Wauquiez on behalf of the France-Armenia Friendship Group.
“We have reduced Azerbaijan’s influence in France to zero,” Papazian wrote.
Key points of the resolution include:
- Support for forcibly displaced Armenians from Artsakh, who have been denied the right to live on ancestral lands.
- Emphasis on the right to self-determination for all peoples, including the Armenians of Artsakh.
- A call for the international community to demand that Azerbaijan guarantee safe return and security for displaced populations.
- Condemnation of the trials and arbitrary detention of former Artsakh political leaders, with a demand for their immediate and unconditional release.
- An appeal to the French government to formally demand the release of all Armenian prisoners held by Azerbaijan.
The resolution also warns that ignoring the POW issue could undermine the implementation of the joint declaration signed in Washington on August 8, 2025.
The text states that Azerbaijan’s current treatment of Armenian prisoners is part of a systematic policy to deny Armenia’s existence, and reflects the continuation of efforts to erase the Armenian population in Nagorno-Karabakh and other Azerbaijani-controlled areas, including the destruction of historical, cultural, and religious heritage.