Վերջին օրերին մամուլում տեղ են գտնել հրապարակումներ` «Իդրամ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության կողմից հեռահաղորդակցության ոլորտի օպերատորներ «Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ-ի, «Յուքոմ» ՓԲԸ-ի և «Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ-ի ծառայությունների դիմաց հավաքագրումները դադարեցնելու մասին։ Լինելով հաճախորդամետ, թափանցիկ և արժանահավատ տեղեկատվությունը կարևորող ընկերություն՝ Իդրամը անհրաժեշտ է համարում որոշակի պարզաբանումներ ներկայացնել։
Նշվում է, որ հեռահաղորդակցության օպերատորների կողմից շահարկվում է վճարահաշվարկային ընկերությունների, մասնավորապես Իդրամի կողմից իրենցից գանձվող «բարձր միջնորդավճարը»։
«Նախ նշենք, որ միջնորդավճարը վճարվում է հեռահաղորդակցության օպերատորի կողմից Իդրամին, դրա չափը վերաբերում է երկու առևտրային ընկերություններին, առևտրային գաղտնիք է և դրա վերաբերյալ հրապարակային քննարկումները դուրս են բիզնես գործելաոճի տրամաբանությունից։
Քանի որ դրանք, այնուամենայնիվ, շահարկվում են, նշենք, որ Իդրամը օպերատորների ծառայությունների դիմաց դրամական միջոցների հավաքագրման համար միջնորդավճար չի գանձում իր հաճախորդներից, իսկ օպերատորներից ստացվող միջնորդավճարները վերջին տարիներին շարունակաբար նվազեցվել են՝ ի շահ օպերատորների, ինչին Իդրամն ընդառաջ է գնացել՝ ելնելով փոխշահավետության և իր հաճախորդների հարմարավետության ապահովման սկզբունքից, սակայն օպերատորների այս վերջին պահանջը՝ ուղղված Իդրամին վճարվող միջնորդավճարների կտրուկ նվազեցմանը, կհանգեցնի ինքնարժեքից ցածր միջնորդավճարով ծառայությունների մատուցման։
Կարևոր է փաստել, որ նշված միջնորդավճարները գանձվում են Իդրամի մի շարք գործառնական ծախսեր ծածկելու համար, այն է՝ էլեկտրոնային փողի թողարկում, գործարքների տեխնիկական և ծրագրային սպասարկում, տեղեկատվական անվտանգություն, տերմինալների սպասարկում, կանխիկ գումարի հավաքագրում և փոխանցում, շարունակական ներդրումներ թվային և ֆիզիկական ենթակառուցվածքների պահպանման և զարգացման ուղղությամբ՝ ապահովելով անխափան վճարումների իրականացումը։ Բացի այդ օրական կտրվածքով մեր քաղաքացիների կողմից կատարվում են բավականին մեծ թվով սխալ վճարումներ։ Այս գումարները քաղաքացիներին վերադարձնելու ուղղությամբ Իդրամը նույնպես բավականին մեծ ռեսուրս է ներդնում՝ տեխնիկական և մարդկային՝ սպասարկելով յուրաքանչյուր զանգը և գործարքը։ Վերոնշյալ բոլոր ծախսերը որոշակի ինքնարժեք են ձևավորում, որի պայմաններում օպերատորների կողմից առաջարկվող նոր՝ էականորեն ցածր միջնորդավճարները Իդրամի համար ուղղակի տնտեսապես անընդունելի էին։ Հենց այդ հիմքով էլ Իդրամը մերժել է նվազեցնել միջնորդավճարները՝ օպերատորների անտրամաբանական պահանջը՝ միևնույն ժամանակ առաջարկելով փոխշահավետ համաձայնության գալ՝ բանակցությունների միջոցով, սակայն օպերատորների կողմից նշված առաջարկները մերժվել են։
Ցանկանում ենք մեր հանրության ուշադրությունը հրավիրել մեկ այլ ուշագրավ հանգամանքի վրա․ օպերատորները, տարօրինակ զուգադիպությամբ Իդրամին նախորդ տարվա նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին ներկայացրել են միջնորդավճարները նվազեցնելու պահանջ, ընդ որում կրկին տարօրինակ զուգադիպությամբ պահանջելով ֆիքսել միևնույն միջնորդավճարը։ Իդրամի կողմից մերժում ստանալուց հետո, տարբեր ժամանակահատվածներում Իդրամը օպերատորներից ստացել է գրեթե նույն ամսաթվով պայմանագրի միակողմանի լուծման մասին ծանուցում։
Ընդ որում օպերատորներից երկուսը՝ «Յուքոմ» ՓԲԸ-ն և «Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ-ն, ծանուցումը ներկայացրել են պայմանագրի էական պայմանների կոպիտ խախտմամբ՝ իրենց կողմից ծառայություններն անջատելուց 5-6 օր առաջ։ Այս գործելակերպը նման է հակամրցակցային համաձայնության, ուստի Իդրամը դիմել է Մրցակցության և սպառողների շահերի պաշտպանության հանձնաժողով՝ ստանալու նշված քայլերի իրավաչափության գնահատականը։
Հատուկ անդրադառնալով օպերատորների կողմից շահարկվող հայտարարություններին այն մասին, որ Իդրամն է մերժել փոխշահավետ համագործակցության առաջարկը, նշենք, որ դա օբյեկտիվ իրականության հետ որևէ աղերս չունի, ավելին՝ հանդիսանում է հասարակությանը մոլորեցնելու դրսևորում, ուստի Իդրամն իրեն իրավունք է վերապահում դատական կարգով վիճարկել այդ շահարկումները և պահանջել դրանց հերքումը։ Օպերատորները իրենց կողմից առաջարկվող և Իդրամի համար տնտեսապես ոչ ձեռնտու միջնորդավճարների վերանայման ուղղությամբ հետքայլի հնարավորություն ընդհանրապես չեն դիտարկում և անկախ իրենց հայտարարություններից բաց չեն որևէ փոխզիջման»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ, այնուամենայնիվ, Իդրամն իրապես բաց է օպերատորների հետ բանակցությունների համար, և ելնելով հաճախորդի լավագույն փորձն ապահովելու սկզբունքից պատրաստ է վերսկսել համագործակցությունը օպերատորների հետ՝ փոխշահավետ պայմաններով։

В последние дни в средствах массовой информации появились публикации о том, что общество с ограниченной ответственностью «Idram » прекратило сбор платежей за услуги операторов связи — ЗАО «Вива Армения», ЗАО «Юком» и ОАО «Телеком Армения», говорится в пресс-релизе компании.
«Являясь клиентоориентированной компанией, для которой важны прозрачность и достоверность информации, Idram считает необходимым представить ряд разъяснений.
Со стороны операторов связи высказываются спекуляции относительно «высокой комиссии», взимаемой с них платёжно-расчётными компаниями, в частности Idram.
Прежде всего отметим, что комиссия выплачивается оператором связи компании Idram, его размер относится к двум коммерческим организациям, является коммерческой тайной, а публичные обсуждения на эту тему выходят за рамки деловой этики. Поскольку, тем не менее, данный вопрос становится предметом спекуляций, подчеркнём, что Idram не взимает комиссию со своих клиентов за приём платежей за услуги операторов связи, а комиссии, получаемые от операторов, в последние годы последовательно снижались — в интересах самих операторов. Компания шла на это, руководствуясь принципами взаимной выгоды и обеспечения удобства для своих клиентов.
Однако последнее требование операторов, направленное на резкое сокращение комиссий, выплачиваемых Idram, приведёт к оказанию услуг по ставкам ниже себестоимости. Важно зафиксировать, что указанные комиссии взимаются для покрытия ряда операционных расходов Idram, а именно: эмиссия электронных денег, техническое и программное сопровождение транзакций, обеспечение информационной безопасности, обслуживание терминалов, сбор и перевод наличных денежных средств, а также постоянные инвестиции в поддержание и развитие цифровой и физической инфраструктуры с целью обеспечения бесперебойного проведения платежей.
Кроме того, ежедневно гражданами совершается достаточно большое количество ошибочных платежей. Для возврата этих средств клиентам Idram также вкладывает значительные ресурсы — как технические, так и человеческие, обслуживая каждый звонок и каждую транзакцию. Все вышеуказанные расходы формируют определённую себестоимость, в условиях которой новые, существенно более низкие комиссии, предлагаемые операторами, являются для Idram экономически неприемлемыми. Именно по этой причине Idram отказался снижать комиссию, отклонив необоснованное требование операторов, одновременно предложив прийти к взаимовыгодному соглашению путём переговоров, однако данные предложения со стороны операторов были отклонены.
Мы хотели бы обратить внимание общественности на ещё одно примечательное обстоятельство: операторы, по странному совпадению, в ноябре–декабре прошлого года выдвинули в адрес Idram требование о снижении комиссии, причём, по ещё одному странному совпадению, настаивая на установлении одинакового размера комиссии. После получения отказа со стороны Idram в разные периоды времени компания получила от операторов уведомления об одностороннем расторжении договоров практически с одинаковыми датами.
При этом двое операторов — ЗАО «Юком» и ОАО «Телеком Армения» — направили уведомления с грубым нарушением существенных условий договоров, за 5–6 дней до отключения предоставляемых ими услуг. Подобная практика напоминает антиконкурентное соглашение, в связи с чем Idram обратился в Комиссию по защите конкуренции и прав потребителей для получения правовой оценки законности указанных действий.
Отдельно касаясь заявлений операторов о том, что именно Idram якобы отказался от предложения взаимовыгодного сотрудничества, отметим, что они не имеют ничего общего с объективной реальностью и, более того, являются проявлением введения общественности в заблуждение. В этой связи Idram оставляет за собой право оспорить данные утверждения в судебном порядке и потребовать их опровержения. Операторы, со своей стороны, вовсе не рассматривают возможность пересмотра предлагаемых ими комиссий, экономически невыгодных для Idram, и, несмотря на свои заявления, не открыты к каким-либо компромиссам.
Вместе с тем Idram действительно открыт к переговорам с операторами и, руководствуясь принципом обеспечения наилучшего клиентского опыта, готов возобновить сотрудничество с операторами на взаимовыгодных условиях».