Հատուկ հարկման համակարգ ընտրելու վերջնաժամկետը 2026-ի փետրվարի 20-ն է, հայտնում է Պետական եկամուտների կոմիտեն:
Նշված վերջնաժամկետը սահմանված է ՀՀ հարկային օրենսգրքի համապատասխան դրույթներով՝ 254-րդ հոդվածով՝ շրջանառության հարկի, և 267-րդ հոդվածով՝ միկրոձեռնարկատիրության հարկման համակարգի համար։
Հարկման համակարգի ընտրության գործընթացում հնարավոր սխալներից խուսափելու նպատակով Կոմիտեն առաջարկում է ցանկացողներին ներկայացնել համապատասխան հայտարարությունը բացառապես էլեկտրոնային եղանակով՝ Հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային համակարգի միջոցով։
Նորաստեղծ կազմակերպությունները կամ անհատ ձեռնարկատերերը պարտավոր են ներկայացնել համապատասխան հայտարարությունը պետական գրանցումից կամ հարկային հաշվառման անցնելուց հետո 20 օրվա ընթացքում։
Կոմիտեն նաև հիշեցրել է, որ շրջանառության հարկի և միկրոձեռնարկատիրության համակարգերի շրջանակում գործելու սահմանափակումները սահմանվում են վերոնշյալ հոդվածներով։
Միկրոձեռնարկատիրության համակարգի վերաբերյալ հավելյալ տեղեկությունների համար հարկ վճարողները կարող են օգտվել համապատասխան իրազեկման թերթիկից։

4 Февраль 2026 - 13:39 AMT
Подача заявок на выбор специального налогового режима должна быть завершена до 20 февраля 2026 года, сообщает Комитет государственных доходов Армении.
Установленный срок основан на положениях Налогового кодекса Республики Армения: статья 254 — для системы налога с оборота и статья 267 — для режима микропредпринимательства.
Во избежание ошибок при выборе режима Комитет рекомендует плательщикам подавать заявления исключительно в электронном формате — через систему электронного представления отчетности.
Новые организации или индивидуальные предприниматели обязаны представить соответствующее заявление в течение 20 дней после государственной регистрации или постановки на налоговый учет.
Также напомнено, что ограничения по использованию систем налога с оборота и микропредпринимательства установлены указанными статьями.
Дополнительную информацию о режиме микропредпринимательства можно найти в соответствующем информационном бюллетене.