4 Փետրվար 2026 - 13:18 AMT
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը, պատասխանելով հարցին, թե ինչու են ներկրումները կատարվում միայն Ադրբեջանից Հայաստան, ասել է, որ Հայաստանը մոտակա 1–2 ամիսների ընթացքում կարող է սկսել ապրանքներ արտահանել Ադրբեջան։
Նրա խոսքով՝ առևտուրը կատարվում է ոչ թե Ադրբեջանի, այլ այլ երկրների հետ՝ վերջինիս տարածքով։ Թունյանը նշել է, որ որպես սահմանակից երկիր՝ Ադրբեջանը կարող է օգտագործվել տարանցիկ ուղու համար, նախկինում նման հնարավորություն չի եղել, սակայն այժմ այդ հնարավորությունը առկա է, հայտնում է Auroranews.am-ը:
Թունյանը հավելել է, որ առաջիկայում կարող է սկսվել նաև Հայաստանի կողմից արտահանում՝ շուկայի պահանջարկից ելնելով։ Նրա փոխանցմամբ՝ հնարավոր է մատակարարվի մետաղական և փայլաթիթեղային արտադրանք, ինչպես նաև որոշ տեսակի սննդամթերք։
Պատգամավորը նշել է, որ կառավարությունը չի թելադրում, թե որ ապրանքները պետք է ներմուծվեն կամ արտահանվեն. գործընթացն իրականացվում է բիզնեսի պահանջով և փոխադարձ հետաքրքրության հիմքով։
Նա ընդգծել է, որ եթե շուկայում առկա է գին-որակ հարաբերակցությամբ ձեռնտու առաջարկ, ապա բիզնեսը ինքն է կայացնում որոշումը՝ տվյալ ապրանքը ձեռք բերելու վերաբերյալ։
2025 թվականի նոյեմբերին Ռուսաստանից Հայաստան էր հասել ցորենով բեռնված գնացք՝ անցնելով Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով։ Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարությունը հայտնել էր, որ մինչև 2026 թվականի հունվարի վերջ նախատեսում է այդ երթուղով ուղարկել ևս 132 վագոն ցորեն։
Նախորդ ամիսներին Ադրբեջանից Հայաստան էր ներկրվել երկու խմբաքանակ նավթամթերք։ Առաջինը՝ 1300 տոննա A95 բենզին, առաքվել էր 2025 թվականի դեկտեմբերի 19-ին Այրում կայարանով, իսկ երկրորդ խմբաքանակի մասին հայտնել էին հունվարի 9-ին։
Փետրվարի 3-ին հաղորդվել էր, որ հացահատիկով բեռնված ռուսական երկաթուղային վագոնները, անցնելով Ադրբեջանի տարածքով, հասել են Հայաստան։

4 Февраль 2026 - 13:42 AMT
Депутат фракции «Гражданский договор» Бабкен Тунян, отвечая на вопрос, почему импорт осуществляется только из Азербайджана в Армению, заявил, что в течение ближайших 1–2 месяцев Армения может начать экспортировать товары в Азербайджан.
По его словам, торговля осуществляется не напрямую с Азербайджаном, а с другими странами через его территорию. Тунян отметил, что ранее такой транзит невозможен был, но сейчас такая возможность появилась, сообщает «Auroranews.am ».
Он добавил, что в ближайшем будущем возможен также экспорт из Армении в зависимости от рыночного спроса. Среди возможных товаров — металлическая и фольгированная продукция, а также некоторые виды продуктов питания.
Депутат подчеркнул, что правительство не определяет, какие товары следует ввозить или вывозить. Этот процесс регулируется спросом со стороны бизнеса и взаимной заинтересованностью.
Он отметил, что если на рынке имеется выгодное предложение по соотношению цены и качества, то бизнес самостоятельно принимает решение о закупке или продаже товара.
В ноябре 2025 года поезд с российской пшеницей прибыл в Армению, пройдя через территорию Азербайджана и Грузии. Минтранс России сообщил, что до конца января 2026 года планируется отправить ещё 132 вагона зерна по этому маршруту.
В последние месяцы из Азербайджана в Армению было ввезено две партии нефтепродуктов. Первая — 1300 тонн бензина А95 — прибыла 19 декабря 2025 года через станцию Айрум, о второй партии сообщили 9 января.
3 февраля было также сообщено, что вагоны с российским зерном достигли Армении, пройдя транзитом через территорию Азербайджана.