4 Փետրվար 2026 - 14:19 AMT
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 5-ին հանդիպում կունենա Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ՝ Մոսկվա պաշտոնական այցի շրջանակում: Այդ մասին հայտնել է արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Կողմերը կքննարկեն երկկողմ համագործակցությունն ու տարածաշրջանային հիմնահարցերը», — նշել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նա ընդգծել է, որ «հատուկ ուշադրություն է դարձվելու Մոսկվայի և Երևանի փոխգործակցությանը համատեղ եվրասիական կառույցներում և այս ուղղությամբ երկխոսությանը»։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, խոսելով TRIPP-ին ՌԴ-ի հավանական մասնակցության մասին, ասել է, որ դա «մի քիչ աբսուրդային է համարում»՝ հավելելով, որ դա «կնշանակի՝ ամեն ինչ անել, որ TRIPP-ը չաշխատի»: Սիմոնյանն այդպես է պատասխանել այն հարցին, թե հնարավոր է արդյոք փետրվարի 5-ին՝ ՌԴ պաշտոնական այցի շրջանակում, քննարկվի Ռուսաստանի մասնակցությունը TRIPP-ին:

Alen Simonyan, the Speaker of Armenia’s National Assembly, will meet Russian Foreign Minister Sergey Lavrov on February 5 during an official visit to Moscow. The announcement was made by Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova.
“The parties will discuss bilateral cooperation and regional issues,” Zakharova stated, according to Sputnik Armenia.
She added that “special attention will be paid to Moscow–Yerevan cooperation within joint Eurasian structures and dialogue in this direction.”
Commenting on Russia’s possible participation in the TRIPP initiative, Simonyan previously called the idea “somewhat absurd,” saying it would “essentially mean doing everything to prevent TRIPP from working.” He made this remark when asked whether the topic might come up during the February 5 visit.