4 Փետրվար 2026 - 14:19 AMT
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 5-ին հանդիպում կունենա Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ՝ Մոսկվա պաշտոնական այցի շրջանակում: Այդ մասին հայտնել է արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Կողմերը կքննարկեն երկկողմ համագործակցությունն ու տարածաշրջանային հիմնահարցերը», — նշել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նա ընդգծել է, որ «հատուկ ուշադրություն է դարձվելու Մոսկվայի և Երևանի փոխգործակցությանը համատեղ եվրասիական կառույցներում և այս ուղղությամբ երկխոսությանը»։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, խոսելով TRIPP-ին ՌԴ-ի հավանական մասնակցության մասին, ասել է, որ դա «մի քիչ աբսուրդային է համարում»՝ հավելելով, որ դա «կնշանակի՝ ամեն ինչ անել, որ TRIPP-ը չաշխատի»: Սիմոնյանն այդպես է պատասխանել այն հարցին, թե հնարավոր է արդյոք փետրվարի 5-ին՝ ՌԴ պաշտոնական այցի շրջանակում, քննարկվի Ռուսաստանի մասնակցությունը TRIPP-ին:

4 Февраль 2026 - 14:32 AMT
Председатель парламента Армении Ален Симонян 5 февраля проведёт встречу с главой МИД России Сергеем Лавровым в рамках официального визита в Москву.
Об этом сообщила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Стороны обсудят двустороннее сотрудничество и региональные вопросы», — отметила она, передаёт «Sputnik Армения».
Она подчеркнула, что «особое внимание будет уделено взаимодействию Москвы и Еревана в рамках совместных евразийских структур и развитию диалога по данному направлению».
Ранее, комментируя возможное участие России в инициативе TRIPP, Ален Симонян назвал это «абсурдным», добавив, что это «означало бы сделать всё, чтобы TRIPP не заработал». Такое заявление он сделал в ответ на вопрос, будет ли эта тема обсуждаться в рамках визита в Москву 5 февраля.