Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն հատուկ ուղերձով դիմել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին՝ հրավիրելով նրա ուշադրությունը Բաքվում պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ու մյուս հայ գերիների ազատ արձակման հրատապ անհրաժեշտությանը։
Արամ Ա-ն անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հոգևոր ու մշակութային ժառանգության ապահով պահպանման հրատապ թեմային՝ ակնկալելով ԱՄՆ փոխնախագահի անձնական միջամտությունը, հայտնում է Cilicia TV ֆեյսբուքյան էջը:
«Նամակում նա հիշեցրել է, որ միջազգային իրավունքը հստակ պարտավորեցնում է կողմերին ապահովել ինչպես ռազմագերիների ազատ արձակումը, այնպես էլ հոգևոր ու մշակութային հուշարձանների պաշտպանությունը հակամարտություններից հետո»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

5 February 2026 - 06:58 AMT
Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia, has sent a letter to U.S. Vice President JD Vance, calling on him to address the urgent need for the release of Armenian political and military leaders of Artsakh, as well as other detainees held in Baku.
According to the Facebook page of Cilicia TV, Aram I also emphasized the pressing issue of preserving the spiritual and cultural heritage of Nagorno-Karabakh and called for Vance’s personal involvement.
"The letter reminds that under international law, parties are obligated to ensure the release of prisoners of war and protect spiritual and cultural monuments following conflicts," the statement reads.