Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն հատուկ ուղերձով դիմել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին՝ հրավիրելով նրա ուշադրությունը Բաքվում պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ու մյուս հայ գերիների ազատ արձակման հրատապ անհրաժեշտությանը։
Արամ Ա-ն անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հոգևոր ու մշակութային ժառանգության ապահով պահպանման հրատապ թեմային՝ ակնկալելով ԱՄՆ փոխնախագահի անձնական միջամտությունը, հայտնում է Cilicia TV ֆեյսբուքյան էջը:
«Նամակում նա հիշեցրել է, որ միջազգային իրավունքը հստակ պարտավորեցնում է կողմերին ապահովել ինչպես ռազմագերիների ազատ արձակումը, այնպես էլ հոգևոր ու մշակութային հուշարձանների պաշտպանությունը հակամարտություններից հետո»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Католикос Великого дома Киликии Арам I направил послание вице-президенту США Джей Ди Вэнсу, в котором призвал обратить внимание на необходимость срочного освобождения удерживаемых в Баку представителей военно-политического руководства Арцаха и других армянских пленных.
Как сообщает Facebook-страница Cilicia TV, Арам I также затронул вопрос срочной необходимости обеспечения сохранности духовного и культурного наследия Нагорного Карабаха, выразив надежду на личное вмешательство Вэнса.
«В письме он напомнил, что международное право четко обязывает стороны обеспечивать освобождение военнопленных, а также защиту духовных и культурных памятников после конфликтов», — говорится в сообщении.