5 Փետրվար 2026 - 06:25 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը տեսաուղերձով շնորհավորել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ «Զայեդ» մարդկային եղբայրության մրցանակը ստանալու առթիվ։
«Չափազանց կարևոր եմ համարում ինչպես եղբորս՝ Իլհամ Ալիևի կողմից երկարատև խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ ձեռնարկված համարձակ քայլերը, այնպես էլ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ցուցաբերված վճռական կամքը»,-ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Նա հույս է հայտնել, որ Կովկասի համար նոր էջ կբացվի:
«Ես հավատում եմ, որ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելով, որի նպատակներն ու ձևաչափը համաձայնեցված են երկու կողմերի միջև, Կովկասի համար նոր էջ կբացվի։ Թուրքիան անկեղծորեն աջակցում է տարածաշրջանում և ամբողջ աշխարհում անվտանգությանը, խաղաղությանը, բարգավաճմանը և կայունությանը ուղղված բոլոր նախաձեռնություններին»,- ասել է նա։
Փետրվարի 4-ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահը Աբու Դաբիում ստացել են «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 մրցանակը: Փաշինյանն ընդգծել է, որ մրցանակը վերաբերում է ոչ միայն պետական առաջնորդներին, այլև երկու ժողովուրդներին, որոնք, ըստ նրա, կիսում են խաղաղության հաստատման այս գործընթացը։

5 Февраль 2026 - 07:06 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган направил специальное видеообращение, в котором поздравил премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева с присуждением им премии «Заид» за человеческое братство 2026 года.
«Я считаю исключительно важными как смелые шаги, предпринятые моим братом Ильхамом Алиевым для установления долгосрочного мира, так и проявленную решимость Никола Пашиняна», — заявил Эрдоган, сообщает «Radar Armenia».
Он выразил надежду на открытие новой страницы для Кавказа.
«Уверен, что после вступления в силу соглашения, цели и формат которого согласованы обеими сторонами, для Кавказа откроется новая страница. Турция искренне поддерживает все инициативы, направленные на обеспечение безопасности, мира, процветания и стабильности как в регионе, так и во всем мире», — сказал Эрдоган.
4 февраля премьер-министр Никол Пашинян и президент Азербайджана получили в Абу-Даби премию «Заид» за человеческое братство 2026 года. Пашинян подчеркнул, что награда касается не только государственных лидеров, но и двух народов, которые, по его словам, разделяют стремление к миру.