Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության հրապարակած զեկույցի համաձայն՝ 2025 թվականին Ադրբեջանում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակը շարունակել է վատթարանալ։
Զեկույցում նշվում է, որ իր հայտարարած պարտավորություններին հակառակ՝ Ադրբեջանը որևէ իմաստալից քայլ չի ձեռնարկել 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղից փախած էթնիկ հայերի անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքն ապահովելու կամ նրանց սեփականության իրավունքը վերականգնելու համար, հայտնում է Factor.am-ը:
Զեկույցում անդրադարձ է կատարվում նաև օգոստոսին Հայաստանի ու Ադրբեջանի կողմից ստորագրված ԱՄՆ միջնորդությամբ Վաշինգտոնի հռչակագրին, որը սահմանեց խաղաղության լայն քաղաքական շրջանակ՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տասնամյակներ շարունակվող հակամարտության դադարեցմանը, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը և տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանը։
Նշվում է, որ hամաձայնագիրը Միացյալ Նահանգներին բացառիկ իրավունք է տալիս զարգացնելու 42 կիլոմետրանոց առևտրային երթուղի Հայաստանի տարածքով, որը կկապի նաև Ադրբեջանը Նախիջևանի էքսկլավի հետ։ Համաձայնագիրը նաև հանգեցրել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի՝ ԱՄՆ-Ռուսաստան-Ֆրանսիա գլխավորած հակամարտության կարգավորման ձևաչափի լուծարմանը։
Փաստաթղթում նշվում է, որ Ադրբեջանի իշխանություններն ուժեղացրել են ճնշումներն անկախ լրագրողների, քաղաքական ընդդիմադիրների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների նկատմամբ՝ նպատակ ունենալով լռեցնել քննադատական ձայները, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների։
Զեկույցում արձանագրվել է, որ իշխանությունների թիրախում հայտնվել են ոչ միայն երկրում գործող անկախ լրատվամիջոցները, այլև արտերկրում բնակվող լրագրողներն ու բլոգերները։ Նրանցից մի քանիսին մեղադրանքներ են ներկայացվել ծանր քրեական գործերով, իսկ մյուսներն անգերազանց դատավարությամբ հեռակա կարգով դատապարտվել են երկարատև ազատազրկման։
Կազմակերպությունը ընդգծել է, որ այս գործընթացները խստորեն սահմանափակել են քաղաքացիական հասարակության գործելու հնարավորությունները։ Զեկույցում նշվել է նաև, որ Ադրբեջանի իշխանությունները նախորդ տարի կասեցրել են ՄԱԿ-ին առընթեր մի շարք միջազգային կազմակերպությունների գործունեությունը, ինչպես նաև չեղարկել են միջազգային լրատվամիջոցների հավատարմագրումը։ Թեև պաշտոնական Բաքուն այդ քայլերը հիմնավորել է երկրի միջազգային ներգրավվածությամբ, HRW-ը պնդում է, որ դրանք նվազեցրել են թափանցիկության և հանրային հաշվետվողականության հնարավորությունները։
Փաստաթղթում անդրադարձ կա նաև այն փաստին, որ անկախ լրատվամիջոցների դեմ ճնշումները դարձել են համակարգված՝ հատկապես 2023 թվականի վերջից սկսած։ MeydanTV-ի, AbzasMedia-ի և ToplumTV-ի լրագրողներից մի քանիսը ձերբակալվել են՝ մեղադրվելով տնտեսական բնույթի հանցագործություններում։ Որոշները դատապարտվել են երկարատև ազատազրկման, իսկ մյուսների նկատմամբ քննչական գործողություններն ընթացքի մեջ են։ Միևնույն ժամանակ, որոշ միջազգային լրատվամիջոցների գործունեությունը կասեցվել է, իսկ մեկ տեղական լրատվական կազմակերպություն փակվել է՝ պատճառաբանելով ֆինանսական ճգնաժամը։
HRW զեկույցում արձանագրվել է, որ քաղաքական ակտիվիստները, մարդու իրավունքների պաշտպանները և գիտնականները ևս ենթարկվել են քրեական հետապնդումների։ Ընդդիմադիր գործիչներն ու հասարակական հեղինակությունները դատապարտվել են երկարատև ազատազրկման՝ տարբեր մեղադրանքներով, որոնց մեծ մասում խախտվել է արդար դատաքննության սկզբունքը։
Զեկույցում շեշտադրվել է նաև, որ խաղաղ հանրահավաքների համար թույլտվություն չտրամադրելը և դրանց մասնակիցների ձերբակալությունները դարձել են սովորական երևույթ։ Որոշ դեպքերում ոստիկանությունը բռնի ուժով վերցրել է ցուցարարների անձնական իրերն ու էլեկտրոնային սարքերը։
Human Rights Watch-ը նշել է, որ խոշտանգումների և բռնի վերաբերմունքի մասին բազմաթիվ հայտարարություններ մնում են առանց պատշաճ քննության։ Որոշ լրագրողներ և ակտիվիստներ հայտնել են, որ ենթարկվել են ոստիկանական բռնության, սակայն այդ գործերը չեն հետաքննվել արդյունավետ և անկախ ձևով։
Նշվել է նաև, որ նախորդ տարի ընդունված օրենսդրական փոփոխությունները լրացուցիչ սահմանափակումներ են մտցրել ինչպես լրատվամիջոցների, այնպես էլ հասարակական կազմակերպությունների ֆինանսավորման ոլորտում։ Ըստ HRW-ի՝ այս քայլերը մեծացրել են վերահսկողությունը իշխանության քննադատների նկատմամբ։

5 Февраль 2026 - 07:14 AMT
Согласно новому докладу международной правозащитной организации Human Rights Watch, в 2025 году ситуация с правами человека в Азербайджане продолжала ухудшаться.
Вопреки ранее заявленным обязательствам, Азербайджан не предпринял никаких значимых шагов для обеспечения безопасного и достойного возвращения этнических армян, покинувших Нагорный Карабах в сентябре 2023 года, а также для восстановления их имущественных прав, сообщает Factor.am .
В докладе также упоминается Вашингтонская декларация, подписанная в августе Арменией и Азербайджаном при посредничестве США. Она определила политическую основу для прекращения многолетнего конфликта вокруг Карабаха, установления дипломатических отношений и развития регионального сотрудничества.
Соглашение предоставило США исключительное право на развитие 42-километрового торгового маршрута по территории Армении, соединяющего Азербайджан с Нахичеванским эксклавом. Оно также привело к фактическому прекращению деятельности Минской группы ОБСЕ, сопредседателями которой выступали США, Россия и Франция.
Документ фиксирует усиление давления со стороны властей Азербайджана на независимых журналистов, представителей оппозиции и гражданского общества с целью подавления критических голосов. Под прицелом оказались не только работающие в стране СМИ, но и блогеры за рубежом. Некоторым были предъявлены серьёзные обвинения, другим заочно вынесены приговоры после несправедливых судебных процессов.
Human Rights Watch отмечает, что эти меры существенно ограничили деятельность гражданского общества. В 2024 году власти Азербайджана приостановили деятельность ряда международных организаций при ООН и аннулировали аккредитации иностранных СМИ. Хотя официально Баку объяснил эти шаги необходимостью международной интеграции, HRW утверждает, что они подорвали прозрачность и общественную подотчетность.
В докладе указывается, что к концу 2023 года давление на независимые СМИ приобрело системный характер. Журналисты MeydanTV, AbzasMedia и ToplumTV были арестованы по обвинениям в экономических преступлениях. Некоторые уже приговорены к длительным срокам заключения, в отношении других продолжаются следственные действия. Ряд международных СМИ были заблокированы, а одна местная редакция закрылась, сославшись на финансовый кризис.
Политические активисты, правозащитники и учёные также подверглись уголовному преследованию. Оппозиционные деятели и общественные авторитеты получили длительные сроки заключения по обвинениям, при рассмотрении которых неоднократно нарушались принципы справедливого суда.
Доклад также подчеркивает, что отказ в разрешении на проведение мирных акций и задержания их участников стали обычной практикой. В некоторых случаях полиция с применением силы изымала личные вещи и электронные устройства протестующих.
Human Rights Watch указывает, что многочисленные заявления о пытках и жестоком обращении остались без должного расследования. Журналисты и активисты сообщали о полицейском насилии, но эти инциденты не рассматривались независимо и эффективно.
В документе также говорится, что принятые в прошлом году законодательные изменения ввели дополнительные ограничения на финансирование СМИ и общественных организаций, усилив контроль над критиками властей.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, подвергнув регион массированному артобстрелу. На следующий день, 20 сентября, власти Арцаха приняли предложение командования российских миротворцев о прекращении огня и согласились с условиями Баку, включая разоружение и роспуск Республики Арцах. В результате нападения погибли 223 человека, в том числе 20 мирных жителей, из них 6 — несовершеннолетние. С 24 сентября началось насильственное перемещение более 100 000 человек в Армению. По данным ряда источников, в Арцахе оставалось около 20 армян; из них 11 вернулись в Армению, один скончался, один был арестован.