Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը շարունակում է մնալ Հայաստանի գլխավոր տնտեսական գործընկերը։
«ԵԱՏՄ–ն Հայաստանի համար ամենակարևոր տնտեսական գործընկերն է, և մոտ ապագայում այդպիսին էլ կմնա», – ընդգծել է նա, գրում է «Վեդոմոստին»:
Ռուսաստանի կառավարության փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը ակտիվորեն զարգացնում է հարաբերությունները ոչ միայն Ռուսաստանի, այլև ԵԱՏՄ-ի այլ անդամների հետ, օրինակ՝ Ղազախստանի, որից Երևանը սկսել է հացահատիկ գնել։
Անդրադառնալով ԵՄ հետ մերձենալու ՀՀ ձգտմանը՝ Օվերչուկը նշել է, որ կողմերն այժմ քննարկում են վիզային ռեժիմի ազատականացման և ԵՄ ստանդարտների ներդրման հարցերը։
Մոսկվան, նշել է նա, ուշադիր հետևում է ստանդարտների և տեխնիկական կանոնակարգերի հետ կապված հարցերին, քանի որ դրանք կարևոր են ԵԱՏՄ ընդհանուր շուկայի պահպանման համար։
«Ընդհանուր առմամբ, այն ստանդարտները, որոնք այսօր ներդրվում են, հակասության մեջ չեն մտնում Եվրասիական տնտեսական միության մեր պահանջների հետ։ Եթե նման դեպքեր լինում են, մենք շատ բաց զրույց ենք ունենում մեր հայ դաշնակիցների հետ։ Նրանք շատ ուշադիր և լրջորեն են վերաբերվում նման մտահոգություններին և համապատասխան կերպով արձագանքում են։ Քանի որ, եթե նման հակասություններ սկսեն առաջանալ, մենք ստիպված կլինենք համապատասխան ձևով պաշտպանել մեր շուկան», – պարզաբանել է Օվերչուկը։
Նա հավելել է, որ ԵՄ բովանդակությունը փոխվում է մեր աչքի առաջ:
«Պատրա՞ստ է ՀՀ-ն միանալ ռազմաքաղաքական մի դաշինքի, որն այսօր շատ ագրեսիվ է տրամադրված ՌԴ հանդեպ: Հավանաբար, հայերը նաև այդ հարցը պետք է տան իրենց»,-ասել է նա:

Заместитель председателя правительства России Алексей Оверчук заявил, что Евразийский экономический союз остаётся для Армении главным экономическим партнёром и в обозримом будущем продолжит оставаться таковым, сообщает «Ведомости».
«ЕАЭС — это важнейший экономический партнёр Армении, и в ближайшей перспективе ситуация не изменится», — подчеркнул он.
По словам Оверчука, Армения активно развивает отношения не только с Россией, но и с другими странами ЕАЭС, в частности, с Казахстаном, у которого начала закупать зерно.
Комментируя стремление Армении к сближению с Евросоюзом, Оверчук отметил, что стороны обсуждают вопросы либерализации визового режима и внедрения стандартов ЕС.
Москва, по его словам, внимательно отслеживает все изменения, связанные со стандартами и техническими регламентами, поскольку это напрямую влияет на функционирование общего рынка ЕАЭС.
«В целом те стандарты, которые сегодня внедряются, не противоречат требованиям ЕАЭС. Когда же возникают подобные противоречия, мы откровенно обсуждаем это с нашими армянскими союзниками. Они относятся к этим вопросам очень внимательно и серьёзно реагируют. Но если противоречия будут углубляться, мы будем вынуждены защищать наш рынок соответствующим образом», — пояснил он.
Оверчук также указал на изменяющийся характер Европейского союза.
«Готова ли Армения присоединиться к военно-политическому союзу, который сегодня настроен крайне агрессивно по отношению к России? Возможно, армянам стоит задать себе и этот вопрос», — сказал он.
2 декабря 2025 года в Брюсселе по итогам шестого заседания Совета партнёрства Армения – ЕС стороны подписали стратегическую повестку партнёрства. Документ подписали министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.