Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը շարունակում է մնալ Հայաստանի գլխավոր տնտեսական գործընկերը։
«ԵԱՏՄ–ն Հայաստանի համար ամենակարևոր տնտեսական գործընկերն է, և մոտ ապագայում այդպիսին էլ կմնա», – ընդգծել է նա, գրում է «Վեդոմոստին»:
Ռուսաստանի կառավարության փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը ակտիվորեն զարգացնում է հարաբերությունները ոչ միայն Ռուսաստանի, այլև ԵԱՏՄ-ի այլ անդամների հետ, օրինակ՝ Ղազախստանի, որից Երևանը սկսել է հացահատիկ գնել։
Անդրադառնալով ԵՄ հետ մերձենալու ՀՀ ձգտմանը՝ Օվերչուկը նշել է, որ կողմերն այժմ քննարկում են վիզային ռեժիմի ազատականացման և ԵՄ ստանդարտների ներդրման հարցերը։
Մոսկվան, նշել է նա, ուշադիր հետևում է ստանդարտների և տեխնիկական կանոնակարգերի հետ կապված հարցերին, քանի որ դրանք կարևոր են ԵԱՏՄ ընդհանուր շուկայի պահպանման համար։
«Ընդհանուր առմամբ, այն ստանդարտները, որոնք այսօր ներդրվում են, հակասության մեջ չեն մտնում Եվրասիական տնտեսական միության մեր պահանջների հետ։ Եթե նման դեպքեր լինում են, մենք շատ բաց զրույց ենք ունենում մեր հայ դաշնակիցների հետ։ Նրանք շատ ուշադիր և լրջորեն են վերաբերվում նման մտահոգություններին և համապատասխան կերպով արձագանքում են։ Քանի որ, եթե նման հակասություններ սկսեն առաջանալ, մենք ստիպված կլինենք համապատասխան ձևով պաշտպանել մեր շուկան», – պարզաբանել է Օվերչուկը։
Նա հավելել է, որ ԵՄ բովանդակությունը փոխվում է մեր աչքի առաջ:
«Պատրա՞ստ է ՀՀ-ն միանալ ռազմաքաղաքական մի դաշինքի, որն այսօր շատ ագրեսիվ է տրամադրված ՌԴ հանդեպ: Հավանաբար, հայերը նաև այդ հարցը պետք է տան իրենց»,-ասել է նա:

Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk stated that the Eurasian Economic Union (EEU) continues to be Armenia’s most important economic partner and is expected to remain so in the foreseeable future, according to Vedomosti.
“The EEU is Armenia’s key economic partner and will remain so in the near future,” Overchuk emphasized.
He noted that Armenia is actively strengthening ties not only with Russia but also with other EEU member states, such as Kazakhstan, from which Yerevan has begun importing grain.
Commenting on Armenia’s efforts to draw closer to the European Union, Overchuk pointed out that the sides are now discussing visa liberalization and the adoption of EU standards.
Moscow, he said, is closely monitoring developments related to standards and technical regulations, as they are critical to maintaining the EEU’s common market.
“In general, the standards currently being introduced do not contradict the requirements of the EEU. When such contradictions arise, we have open discussions with our Armenian allies. They treat these concerns seriously and respond accordingly. But if contradictions persist, we will have to take measures to protect our market,” Overchuk explained.
He also remarked on the changing nature of the European Union.
“Is Armenia ready to join a military-political alliance that is currently very aggressively disposed toward Russia? Armenians should also ask themselves that question,” he said.
On December 2, 2025, following the sixth Armenia–EU Partnership Council meeting in Brussels, Armenia and the European Union signed a strategic partnership agenda. The document was signed by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas.