5 Փետրվար 2026 - 08:50 AMT
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ ՄԻԵԴ, 2025 թվականի տարեկան զեկույցի համաձայն՝ ՄԻԵԴ-ում քննության ենթակա գանգատների ընդհանուր քանակը կրճատվել է 11%-ով՝ 2025 թվականի հունվարի 1-ի մոտ 60 350-ից նվազելով մինչև շուրջ 53 450՝ դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ։ Դատական ատյանին ուղարկված նոր դիմումների թիվը, սակայն, ավելացել է 10%-ով՝ 2024 թվականի 28 800-ից 2025-ին հասնելով 31 800-ի։
Հայաստանի դեմ քննության ենթակա գանգատների թիվը 2025 թվականի ավարտին կազմել է 941։ ՄԻԵԴ-ին ՀՀ-ի դեմ ներկայացված նոր դիմումների թիվը 2025-ին հասել է 189-ի՝ 2024-ի 180-ի և 2023-ի 147-ի համեմատությամբ, հայտնում է «Առավոտը»:
2025 թվականին ՄԻԵԴ-ը որոշում է կայացրել Հայաստանի դեմ ներկայացված 23 գործով։ Դրանցից 22-ում ճանաչվել է առնվազն մեկ խախտում։ Բացի այդ, 12 գանգատի դեպքում արձանագրվել է Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի՝ արդար դատաքննության իրավունքի խախտում։
Զեկույցի տվյալներով՝ ամենաշատ չքննված գանգատներով առաջատարն Թուրքիան է՝ 8464 դիմումով կամ ընդհանուրի 34.5%-ով։ Երկրորդ տեղում է Ռուսաստանը՝ 7177 դիմում (13.4%), այնուհետև՝ Ուկրաինան՝ 4 004 (7.5%), Լեհաստանը՝ 3517 (6.6%), Իտալիան՝ 2787 (5.2%), Հունաստանը՝ 2562 (4.8%), Ռումինիան՝ 2489 (4.7%) և Ադրբեջանը՝ 2180 (4.1%)։
ՄԻԵԴ-ի վճիռների վիճակագրությամբ՝ որտեղ արձանագրվել է առնվազն մեկ խախտում, առաջատարներն են Ուկրաինան՝ 160 վճռից 60-ով, Ռուսաստանը՝ 156-ից 153-ով, Թուրքիան՝ 74-ից 66-ով, Իտալիան՝ 65-ից 62-ով, Մոլդովան՝ 48-ից 45-ով և Ադրբեջանը՝ 48-ից 43-ով։
Զեկույցում նշվում է նաև, որ միջպետական 15 գործերից 12-ը առնչվում են հակամարտություններին։ Դրանք դեռ գտնվում են քննության փուլում։ Այս գործերից 4-ը ներկայացրել է Ուկրաինան ընդդեմ Ռուսաստանի, 1-ը՝ Նիդերլանդները ընդդեմ Ռուսաստանի, 4-ը՝ Հայաստանը ընդդեմ Ադրբեջանի, 1-ը՝ Հայաստանը ընդդեմ Թուրքիայի, և 2-ը՝ Ադրբեջանը ընդդեմ Հայաստանի։

Согласно годовому отчету Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) за 2025 год, общее количество жалоб, находящихся на рассмотрении, снизилось на 11% — с примерно 60 350 на 1 января до 53 450 на 31 декабря. Однако число новых заявлений выросло на 10% — с 28 800 в 2024 году до 31 800 в 2025 году.
К концу 2025 года в отношении Армении находились на рассмотрении 941 жалоба. Количество новых заявлений против РА достигло 189, что выше показателей 2024 года (180) и 2023 года (147), сообщает «Аравот».
В 2025 году ЕСПЧ вынес решения по 23 делам против Армении. В 22 из них было зафиксировано хотя бы одно нарушение. В частности, в 12 делах было признано нарушение статьи 6 Европейской конвенции по правам человека — права на справедливое судебное разбирательство.
По данным отчета, лидером по количеству нерешённых жалоб остаётся Турция — 8464 жалобы (34,5% от общего числа). За ней следуют Россия — 7177 (13,4%), Украина — 4004 (7,5%), Польша — 3517 (6,6%), Италия — 2787 (5,2%), Греция — 2562 (4,8%), Румыния — 2489 (4,7%) и Азербайджан — 2180 (4,1%).
По числу решений, в которых зафиксировано хотя бы одно нарушение, лидируют: Украина — в 60 из 160 дел, Россия — в 153 из 156, Турция — в 66 из 74, Италия — в 62 из 65, Молдова — в 45 из 48 и Азербайджан — в 43 из 48.
В отчете также указано, что из 15 межгосударственных дел, находящихся на рассмотрении, 12 касаются вооружённых конфликтов. Среди них: 4 дела Украины против России, 1 — Нидерландов против России, 4 — Армении против Азербайджана, 1 — Армении против Турции и 2 — Азербайджана против Армении.