5 Փետրվար 2026 - 08:50 AMT
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ ՄԻԵԴ, 2025 թվականի տարեկան զեկույցի համաձայն՝ ՄԻԵԴ-ում քննության ենթակա գանգատների ընդհանուր քանակը կրճատվել է 11%-ով՝ 2025 թվականի հունվարի 1-ի մոտ 60 350-ից նվազելով մինչև շուրջ 53 450՝ դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ։ Դատական ատյանին ուղարկված նոր դիմումների թիվը, սակայն, ավելացել է 10%-ով՝ 2024 թվականի 28 800-ից 2025-ին հասնելով 31 800-ի։
Հայաստանի դեմ քննության ենթակա գանգատների թիվը 2025 թվականի ավարտին կազմել է 941։ ՄԻԵԴ-ին ՀՀ-ի դեմ ներկայացված նոր դիմումների թիվը 2025-ին հասել է 189-ի՝ 2024-ի 180-ի և 2023-ի 147-ի համեմատությամբ, հայտնում է «Առավոտը»:
2025 թվականին ՄԻԵԴ-ը որոշում է կայացրել Հայաստանի դեմ ներկայացված 23 գործով։ Դրանցից 22-ում ճանաչվել է առնվազն մեկ խախտում։ Բացի այդ, 12 գանգատի դեպքում արձանագրվել է Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի՝ արդար դատաքննության իրավունքի խախտում։
Զեկույցի տվյալներով՝ ամենաշատ չքննված գանգատներով առաջատարն Թուրքիան է՝ 8464 դիմումով կամ ընդհանուրի 34.5%-ով։ Երկրորդ տեղում է Ռուսաստանը՝ 7177 դիմում (13.4%), այնուհետև՝ Ուկրաինան՝ 4 004 (7.5%), Լեհաստանը՝ 3517 (6.6%), Իտալիան՝ 2787 (5.2%), Հունաստանը՝ 2562 (4.8%), Ռումինիան՝ 2489 (4.7%) և Ադրբեջանը՝ 2180 (4.1%)։
ՄԻԵԴ-ի վճիռների վիճակագրությամբ՝ որտեղ արձանագրվել է առնվազն մեկ խախտում, առաջատարներն են Ուկրաինան՝ 160 վճռից 60-ով, Ռուսաստանը՝ 156-ից 153-ով, Թուրքիան՝ 74-ից 66-ով, Իտալիան՝ 65-ից 62-ով, Մոլդովան՝ 48-ից 45-ով և Ադրբեջանը՝ 48-ից 43-ով։
Զեկույցում նշվում է նաև, որ միջպետական 15 գործերից 12-ը առնչվում են հակամարտություններին։ Դրանք դեռ գտնվում են քննության փուլում։ Այս գործերից 4-ը ներկայացրել է Ուկրաինան ընդդեմ Ռուսաստանի, 1-ը՝ Նիդերլանդները ընդդեմ Ռուսաստանի, 4-ը՝ Հայաստանը ընդդեմ Ադրբեջանի, 1-ը՝ Հայաստանը ընդդեմ Թուրքիայի, և 2-ը՝ Ադրբեջանը ընդդեմ Հայաստանի։

5 February 2026 - 10:53 AMT
According to the European Court of Human Rights (ECHR) 2025 annual report, the total number of pending applications before the court dropped by 11%, from around 60,350 on January 1 to approximately 53,450 by December 31. However, the number of newly submitted applications rose by 10%, from 28,800 in 2024 to 31,800 in 2025.
At the end of 2025, there were 941 pending complaints against Armenia. The number of new applications filed against Armenia reached 189, up from 180 in 2024 and 147 in 2023, reports Aravot.
In 2025, the court issued rulings in 23 cases involving Armenia. At least one violation was identified in 22 of them. Notably, 12 cases involved a breach of Article 6 of the European Convention on Human Rights, which guarantees the right to a fair trial.
According to the report, Turkey leads in the number of pending cases with 8,464 complaints (34.5% of the total), followed by Russia with 7,177 (13.4%), Ukraine with 4,004 (7.5%), Poland with 3,517 (6.6%), Italy with 2,787 (5.2%), Greece with 2,562 (4.8%), Romania with 2,489 (4.7%), and Azerbaijan with 2,180 (4.1%).
Regarding judgments where at least one violation was found, Ukraine tops the list with 60 out of 160 rulings, followed by Russia with 153 out of 156, Turkey with 66 out of 74, Italy with 62 out of 65, Moldova with 45 out of 48, and Azerbaijan with 43 out of 48.
The report also notes that of 15 inter-state cases currently under examination, 12 are conflict-related. These include four cases filed by Ukraine against Russia, one by the Netherlands against Russia, four by Armenia against Azerbaijan, one by Armenia against Turkey, and two by Azerbaijan against Armenia.