5 Փետրվար 2026 - 10:38 AMT
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը կգլխավորի նախագահ Դոնալդ Թրամփի պատվիրակությունը 2026 թվականի Ձմեռային օլիմպիական խաղերի բացմանը Միլանում, որից հետո կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան՝ որպես աջակցություն Սպիտակ տան կողմից միջնորդված խաղաղության համաձայնագրին, գրում է AP-ն։
Ձմեռային օլիմպիական խաղերի բացման արարողությանը նրան կուղեկցեն կինը՝ Ուշա Վենսը, պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Իտալիայում ԱՄՆ դեսպան Թիլման Ֆերտիտտան:
«Խաղաղության համաձայնագիրն ամրապնդում է ԱՄՆ-ի դիրքերը տարածաշրջանում այն ժամանակ, երբ Ռուսաստանի ազդեցությունը նվազում է: Նախկին խորհրդային հանրապետությունները՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը, համաձայնության են եկել բացել առանցքային տրանսպորտային ուղիները և ընդլայնել գործակցությունը ԱՄՆ-ի հետ՝ էներգետիկայի, տեխնոլոգիաների ու տնտեսության բնագավառներում:
Համաձայնագիրը նաև նախատեսում է խոշոր տարանցիկ միջանցքի ստեղծում, որը կոչվում է «Թրամփի ճանապարհ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար»: Այն միացնելու է Ադրբեջանը նրա ինքնավար միավոր Նախիջևանի հետ՝ անցնելով Հայաստանի տարածքով՝ 32 կիլոմետր լայնությամբ հատվածով»,-ասվում է հոդվածում:

5 Февраль 2026 - 11:33 AMT
Вице-президент США Джей Ди Венс возглавит делегацию президента Дональда Трампа на церемонии открытия Зимних Олимпийских игр 2026 года в Милане, которая состоится 6 февраля, после чего он отправится с визитом в Армению и Азербайджан, сообщает Associated Press.
Его будут сопровождать супруга Уша Вэнс, госсекретарь Марко Рубио и посол США в Италии Тилман Фертитта.
«Мирное соглашение усиливает позиции США в регионе на фоне ослабления влияния России. Бывшие советские республики Армения и Азербайджан договорились открыть ключевые транспортные маршруты и расширить сотрудничество с США в сферах энергетики, технологий и экономики», — говорится в статье.
В рамках соглашения предусмотрено создание крупного транзитного коридора под названием «Путь Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP), который свяжет Азербайджан с его эксклавом Нахичевань через 32-километровый участок на территории Армении.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и госсекретарь США Марко Рубио подписали в Вашингтоне документ о совместной работе в рамках TRIPP. В опубликованном документе отмечается, что рамочное соглашение не создаёт юридических обязательств ни для Армении, ни для США.