5 Փետրվար 2026 - 10:50 AMT
Բաքվի ռազմական դատարանում, որտեղ ընթանում էր հայ գերիների դեմ շինծու գործերով դատավարությունը, հրապարակվել են Մադաթ Բաբայանի և Մելիքսեթ Փաշայանի դատավճիռները։ Նրանք դատապարտվել են 19 տարվա ազատազրկման:
Նշվում է, որ թեև, ըստ Բաքվի, Մադաթ Բաբայանի դեմ հաստատված մեղադրանքները նախատեսում են ցմահ ազատազրկում, սակայն, այն չէր կարող կիրառվել նրա դեպքում, քանի որ վերջինս 65 տարեկան է: Ադրբեջանի ՔՕ համաձայն ցմահ բանտարկություն չի սահմանվում 65 և բարձր տարիքի անձանց համար, գրում է Minval.az-ը:
Մելիքսեթ Փաշայանն, ում ներկայացված են նմանատիպ մեղադրանքներ, նույն հիմնավորմամբ դատապարտվել է 19 տարվա ազատազրկման։
ԼՂՀ նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման:
Ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել նաև ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը և նախկին հրամանատարի առաջին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանն ու ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը:
Բաբայանը և Փաշայանը գերեվարվել են 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Արցախի դեմ իրականացված ադրբեջանական ագրեսիայի ժամանակ:

The Baku Military Court has issued verdicts in the cases of Madat Babayan and Melikset Pashayan, sentencing both to 19 years in prison, according to Minval.az . The trials are widely described as politically motivated and based on fabricated charges.
While the charges against Babayan carried a potential life sentence, Azerbaijani law prohibits life imprisonment for individuals over the age of 65. The same legal rationale applied to Pashayyan, who faced similar charges.
Both were captured by Azerbaijani forces during the September 19, 2023, attack on Artsakh.
Earlier, former Artsakh president Arayik Harutyunyan was sentenced to life imprisonment, along with:
- Levon Mnatsakanyan, former Defense Army commander
- Davit Manukyan, former deputy commander
- Davit Babayan, former Foreign Minister
- Davit Ishkhanyan, former National Assembly Speaker
Former Artsakh presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan were sentenced to 20 years in prison each.