Սպայական կազմի զինծառայողները կկարողանան բնակարան, բնակելի տուն ձեռք բերել ամբողջությամբ պետբյուջեի միջոցների հաշվին ֆինանսավորման հիման վրա՝ սեփականության իրավունքով: Վարկը, կանխավճարը, մայր գումարը և տոկոսները ամբողջությամ մարվելու են պետական բյուջեի միջոցների հաշվին ՊՆ-ի կողմից: Այդ մասին կառավարության նիստում ասել է պաշտպանության նախարարի տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը:
Նա ներկայացրել է «Ռազմաուսումնական հաստատություն ավարտած և ՀՀ ՊՆ համակարգում կամ ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերում սպայական պաշտոնի նշանակված սպայական կազմի զինծառայողների կողմից պետական աջակցությամբ բնակարանի կամ բնակելի տան կամ կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքից կառուցվող բնակարան կամ բնակելի տուն գնելու իրավունքի ձեռքբերման նպատակով հիփոթեքային վարկավորման նպատակային ծրագիրը և հիփոթեքային վարկավորման պայմանները սահմանելու մասին» որոշման նախագիծը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նախատեսվում է տրամադրել հավաստագրեր այն քաղաքացիներին, ովքեր ընդունվում են ռազմաուսումնական հաստատություններ, ավարտում դրանք և նշանակվում ՊՆ համակարգում կամ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերում սպայական պաշտոնների։
«Այն քաղաքացիները, որոնք կընդունվեն ռազմաուսումնական հաստատություն, կավարտեն, կնշանակվեն ՊՆ համակարգում կամ ԱԱԾ սահմանպահ զորքերում ծառայության, մենք տրամադրելու ենք հավաստագրեր, որի միջոցով նրանք հնարավորություն կունենան ընտրելու իրենց բնակարանը կամ բնակելի տունն առաջնային կամ երկրորդային շուկայից: Սեփականության իրավունքով է տրամադրվելու, բայց պայմանով, որ նվազագույնը 20 տարի պետք է ծառայություն անցնի վերոնշյալ մարմիններում»,-ասել է նա:
Հավաստագրով զինծառայողին հասանելի գումարը սահմանվելու է՝ ելնելով Երևանում 80 քմ մակերեսով անշարժ գույքի արժեքից։ Ներկայումս այդ արժեքը կազմում է 35 մլն դրամ։ Սակայն բնակարան կարող է ձեռք բերվել ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլև մարզերում։
Ըստ փոխնախարարի՝ ծրագիրն արդեն գործող էր, սակայն այս տարբերակում մշակվել են նոր պայմաններ, որոնք ավելի ճկուն և շահավետ են դարձնում գործընթացը։ Մասնավորապես՝ փոխվել է նախկին մեխանիզմը, որով ՊՆ-ն մրցույթ էր հայտարարում կառուցապատողների մասնակցությամբ։
Այժմ զինծառայողն ինքը կարող է ընտրել և գնել իրեն հարմար բնակարանը կամ տունը՝ պետության աջակցությամբ։
Փոփոխվել է նաև նախկին սահմանափակումը, ըստ որի անշարժ գույքը պետք է գնվեր միայն Երևանում։ Նոր կարգավորմամբ պետությունն ուղղակիորեն տրամադրում է 35 մլն դրամ, և զինծառայողը կարող է իր ընտրությամբ գույք ձեռք բերել ցանկացած վայրում՝ ըստ ցանկալի գնի և տարածքի։

5 Февраль 2026 - 13:07 AMT
Служащие офицерского состава смогут приобрести квартиру или жилой дом в собственность, при этом все расходы — кредит, первоначальный взнос, основная сумма и проценты — будут полностью покрыты Министерством обороны из государственного бюджета. Об этом сообщил заместитель министра обороны Армении Грачья Саргсян на заседании правительства.
Он представил проект постановления «О целевой программе ипотечного кредитования и условиях ипотечного кредитования для военнослужащих офицерского состава, окончивших военное учебное заведение и назначенных на офицерскую должность в системе Минобороны или в пограничных войсках Службы нацбезопасности», передает «1lurer.am ».
Предусматривается выдача сертификатов гражданам, поступающим в военные учебные заведения, успешно их оканчивающим и назначаемым на офицерские должности в Минобороны или пограничных войсках СНБ.
«Граждане, которые поступят в военное учебное заведение, окончат его и будут назначены в систему Минобороны или в пограничные войска СНБ, получат от нас сертификаты, с помощью которых смогут выбрать квартиру или дом как на первичном, так и на вторичном рынке. Жилье будет предоставлено в собственность, но при условии прохождения службы в указанных структурах минимум 20 лет», — заявил он.
Размер суммы, доступной по сертификату, будет рассчитан исходя из рыночной стоимости недвижимости площадью 80 кв. м в Ереване. В настоящее время это составляет 35 млн драмов. Однако жилье можно будет приобрести не только в столице, но и в регионах.
По словам заместителя министра, программа уже действовала ранее, но в новой версии были разработаны более гибкие и выгодные условия. В частности, изменён прежний механизм, согласно которому Минобороны проводило тендеры с участием застройщиков.
Теперь военнослужащий сможет самостоятельно выбрать и купить подходящее жилье при поддержке государства.
Также отменено прежнее ограничение, согласно которому недвижимость можно было приобретать только в Ереване. Согласно новой норме, государство напрямую предоставляет 35 млн драмов, и военнослужащий может по своему выбору приобрести жилье в любом регионе страны по подходящей цене.