5 Փետրվար 2026 - 12:02 AMT
Բաքվում կալանքի տակ գտնվող Արցախի նախկին պետնախարար, բարեգործ և գործարար Ռուբեն Վարդանյանը հեռախոսազրույց է ունեցել կնոջ՝ Վերոնիկա Զոնաբենդի հետ, մեջբերում արել Ալբեր Քամյուի «Ապստամբը» էսսեից (1951)։ Այդ մասին ասվում է նրա ֆեյսբուքյան էջում:
«Ապագան հնարավոր չէ կանխատեսել, վերածնունդն էլ գուցե անհնար է։ Բայց մենք պարզապես հրաժարվում ենք ընդունել դա։ Պետք է ոչինչ չխնայենք հանուն վերածննդի։ Այլ տարբերակ էլ չունենք. կամ կվերածնվենք, կամ կմեռնենք», մեջբերել է նա հեղինակին:
Ռուբեն Վարդանյանի դատավարությունը Բաքվում առանձին է ընթանում: Արցախի մյուս ղեկավարներին դատապարտել են ցմահ ազատազրկման, բացառությամբ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի և Բակո Սահակյանի, որոնք դատապարտվել են 20 տարվա ազատազրկման:

Рубен Варданян, бывший государственный министр Арцаха, благотворитель и предприниматель, находящийся в заключении в Баку, провёл телефонный разговор с супругой Вероникой Зонабенд. Об этом сообщается на его официальной странице в Facebook.
Он процитировал фразу из эссе Альбера Камю «Бунтующий человек» (1951): «Будущее невозможно предсказать, возможно, и возрождение невозможно. Но мы просто отказываемся это принимать. Ради возрождения мы не можем щадить ничего. У нас нет другого выбора: либо возродимся, либо погибнем».
Суд над Рубеном Варданяном в Баку проходит отдельно. Остальные руководители Арцаха приговорены к пожизненному заключению, за исключением бывших президентов Аркадия Гукасяна и Бако Саакяна, которые получили по 20 лет тюрьмы.