5 Փետրվար 2026 - 12:02 AMT
Բաքվում կալանքի տակ գտնվող Արցախի նախկին պետնախարար, բարեգործ և գործարար Ռուբեն Վարդանյանը հեռախոսազրույց է ունեցել կնոջ՝ Վերոնիկա Զոնաբենդի հետ, մեջբերում արել Ալբեր Քամյուի «Ապստամբը» էսսեից (1951)։ Այդ մասին ասվում է նրա ֆեյսբուքյան էջում:
«Ապագան հնարավոր չէ կանխատեսել, վերածնունդն էլ գուցե անհնար է։ Բայց մենք պարզապես հրաժարվում ենք ընդունել դա։ Պետք է ոչինչ չխնայենք հանուն վերածննդի։ Այլ տարբերակ էլ չունենք. կամ կվերածնվենք, կամ կմեռնենք», մեջբերել է նա հեղինակին:
Ռուբեն Վարդանյանի դատավարությունը Բաքվում առանձին է ընթանում: Արցախի մյուս ղեկավարներին դատապարտել են ցմահ ազատազրկման, բացառությամբ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի և Բակո Սահակյանի, որոնք դատապարտվել են 20 տարվա ազատազրկման:

5 February 2026 - 13:42 AMT
Ruben Vardanyan, former State Minister of Artsakh, philanthropist, and businessman currently held in detention in Baku, had a phone conversation with his wife, Veronika Zonabend. A quote from their conversation was shared on his official Facebook page, referencing Albert Camus’ 1951 essay The Rebel.
“The future may be unpredictable, and rebirth may seem impossible. But we simply refuse to accept that. We must spare nothing for rebirth. There is no other option, either we are reborn, or we perish,” he quoted.
Ruben Vardanyan’s trial in Baku is proceeding separately. Other Artsakh leaders have received life sentences, except former presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan, who were sentenced to 20 years in prison.