Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը կառավարության նիստում ներկայացրել է «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի հաստատման հարցը՝ առաջարկելով կարգավորումներ ԱԱՀ-ի և շահութահարկի մասով։
Նրա խոսքով՝ այս փոփոխությունների նպատակներն են բիզնես միջավայրի բարելավումը և հնարավոր վարչական վեճերից խուսափելը, որոնք հաճախ առաջանում են հարկ վճարողների մոտ տարբեր գործարքների ճշգրտման և հաշվետվությունների ներկայացման ժամանակ։
Փոփոխություններն ուղղված են մի շարք ոլորտների պարզեցմանն ու ճշգրտմանը՝ ներառյալ ԱԱՀ-ի և ՀԴՄ կտրոններով վերադարձի գործընթացները, ԵԱՏՄ ներմուծումները, գյուղատնտեսությունն ու կաթնամթերքի շուկան, ինչպես նաև արևային էներգիայի արտադրությունը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
ԱԱՀ-ի մասով կարգավորումը վերաբերում է բազմաթիվ տնտեսվարող սուբյեկտների, դրանք ապրանքների վերադարձին առնչվող կարգավորումներն են: Առաջակվում է կանոնակարգել ապրանքների վերադարձի դեպքում գործարքի ճշգրտման հետ կապված հարցերը: Ներկայումս ճշգրտվում են միայն պիտանելիության ժամկետ ունեցող ապրանքների վերադարձի մասով հարցերը. խոսքը հանրային սննդի մասին է:
«Մենք հնարավորություն ենք ստեղծում Հարկային օրենսգրքում, որպեսզի մարդիկ կարողանան գործարքները ճշգրտել բոլոր ապրանքատեսակների մասով, եթե կգտնեն, որ վերադարձի անհրաժեշտություն կա»,- ասել է Հակոբյանը:
Մեկ այլ կարգավորմամբ կանոնակարգվում են ՀԴՄ կտրոններով ձեռք բերված ապրանքների վերադարձի մասով գործարքները, դրանց ճշգրտման դեպքում ԱԱՀ-ի և ակցիզային հարկի վերաբերյալ տեղեկատվությունը համապատասխան հաշվետու ժամանակաշրջանում արտացոլելու հետ կապված հարցերը:
«Ներկայումս ճշգրտելու հաշվետու ժամանակաշրջանն արտացոլվում է միայն հարկային հաշիվներով նվազեցնելու դեպքում: Մենք ի՞նչ ենք անում, ՀԴՄ-ների վաճառքի դեպքում, երբ վերադարձ է տեղի ունենում, հարկ վճարողը ստիպված է գնալ հետ, համապատասխան ժամանակաշրջանի գործարքը ճշգրտել իր բոլոր հետևանքներով: Այս կարգավորումը հնարավորություն է տալիս, որ հաշվարկը ճշգրտվի հենց վերադարձի ամսում, այսինքն՝ վերադարձը դարձնում ենք գործարքի առաձին տեսակ՝ վաճառքից առանձին»,- ասել է նա:
Արևային էներգետիկայի ոլորտին առնչվող փոփոխությունը վերաբերում է հատկապես ինքնավար արտադրողներին. խոսքը մինչև 150 կիլովատտ էներգիա արտադրելու հնարավորություն ունեցող ենթակառուցվածքների մասին է:
«Ներկայումս էներգիայի ավելցուկի մասով շահութահարկ չի վճարվում, բայց տարբեր սուբյեկտներին հնարավորություն չի տրվում, որպեսզի ծախսերը նվազեցնեն շահութահարկի հաշվարկներով, բայց մենք այդ հնարավորությունը ընձեռում ենք, ինչը խթանելու է արևային էներգիայի տարածումը ՀՀ-ում»,- ասել է ՊԵԿ նախագահը:

5 Февраль 2026 - 13:48 AMT
Председатель Комитета государственных доходов Армении Эдуард Акопян на заседании правительства представил проект закона «О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА», предложив регулирование в части налога на добавленную стоимость (НДС) и налога на прибыль.
По его словам, цель изменений — улучшение бизнес-среды и предотвращение административных споров, которые часто возникают у налогоплательщиков при уточнении сделок и подаче отчетности.
Поправки направлены на упрощение и уточнение процессов в ряде сфер: возврат средств по НДС и кассовым чекам, импорт из ЕАЭС, сельское хозяйство и рынок молочной продукции, а также производство солнечной энергии, сообщает 1lurer.am .
По части НДС, изменения касаются множества субъектов хозяйствования, особенно возврата товаров. Сейчас корректировки возможны только по продуктам с истекающим сроком годности (например, в сфере общественного питания). Законопроект предлагает разрешить корректировку сделок по всем категориям товаров.
«Мы создаем в Налоговом кодексе механизм, позволяющий корректировать сделки при возврате любых товаров», — пояснил Акопян.
Другая норма касается возврата товаров, приобретённых по кассовым чекам. В случае возврата налогоплательщик сможет отразить изменения по НДС и акцизам в том отчетном месяце, когда произошёл возврат, без пересмотра исходной сделки.
«Сегодня, если происходит возврат по продаже с кассовым чеком, налогоплательщик вынужден возвращаться к исходному периоду и вносить все связанные изменения. Мы предлагаем возможность производить корректировку в том же месяце, когда возвращен товар — как отдельную сделку, не связанную с продажей», — отметил он.
Что касается солнечной энергетики, изменения касаются автономных производителей, имеющих установки мощностью до 150 кВт.
«Сегодня на излишки энергии налог на прибыль не уплачивается, но затраты нельзя учитывать при расчете налога. Мы предлагаем разрешить это, что будет стимулировать развитие солнечной энергетики в Армении», — добавил председатель КГД.