Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը կառավարության նիստում ներկայացրել է «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի հաստատման հարցը՝ առաջարկելով կարգավորումներ ԱԱՀ-ի և շահութահարկի մասով։
Նրա խոսքով՝ այս փոփոխությունների նպատակներն են բիզնես միջավայրի բարելավումը և հնարավոր վարչական վեճերից խուսափելը, որոնք հաճախ առաջանում են հարկ վճարողների մոտ տարբեր գործարքների ճշգրտման և հաշվետվությունների ներկայացման ժամանակ։
Փոփոխություններն ուղղված են մի շարք ոլորտների պարզեցմանն ու ճշգրտմանը՝ ներառյալ ԱԱՀ-ի և ՀԴՄ կտրոններով վերադարձի գործընթացները, ԵԱՏՄ ներմուծումները, գյուղատնտեսությունն ու կաթնամթերքի շուկան, ինչպես նաև արևային էներգիայի արտադրությունը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
ԱԱՀ-ի մասով կարգավորումը վերաբերում է բազմաթիվ տնտեսվարող սուբյեկտների, դրանք ապրանքների վերադարձին առնչվող կարգավորումներն են: Առաջակվում է կանոնակարգել ապրանքների վերադարձի դեպքում գործարքի ճշգրտման հետ կապված հարցերը: Ներկայումս ճշգրտվում են միայն պիտանելիության ժամկետ ունեցող ապրանքների վերադարձի մասով հարցերը. խոսքը հանրային սննդի մասին է:
«Մենք հնարավորություն ենք ստեղծում Հարկային օրենսգրքում, որպեսզի մարդիկ կարողանան գործարքները ճշգրտել բոլոր ապրանքատեսակների մասով, եթե կգտնեն, որ վերադարձի անհրաժեշտություն կա»,- ասել է Հակոբյանը:
Մեկ այլ կարգավորմամբ կանոնակարգվում են ՀԴՄ կտրոններով ձեռք բերված ապրանքների վերադարձի մասով գործարքները, դրանց ճշգրտման դեպքում ԱԱՀ-ի և ակցիզային հարկի վերաբերյալ տեղեկատվությունը համապատասխան հաշվետու ժամանակաշրջանում արտացոլելու հետ կապված հարցերը:
«Ներկայումս ճշգրտելու հաշվետու ժամանակաշրջանն արտացոլվում է միայն հարկային հաշիվներով նվազեցնելու դեպքում: Մենք ի՞նչ ենք անում, ՀԴՄ-ների վաճառքի դեպքում, երբ վերադարձ է տեղի ունենում, հարկ վճարողը ստիպված է գնալ հետ, համապատասխան ժամանակաշրջանի գործարքը ճշգրտել իր բոլոր հետևանքներով: Այս կարգավորումը հնարավորություն է տալիս, որ հաշվարկը ճշգրտվի հենց վերադարձի ամսում, այսինքն՝ վերադարձը դարձնում ենք գործարքի առաձին տեսակ՝ վաճառքից առանձին»,- ասել է նա:
Արևային էներգետիկայի ոլորտին առնչվող փոփոխությունը վերաբերում է հատկապես ինքնավար արտադրողներին. խոսքը մինչև 150 կիլովատտ էներգիա արտադրելու հնարավորություն ունեցող ենթակառուցվածքների մասին է:
«Ներկայումս էներգիայի ավելցուկի մասով շահութահարկ չի վճարվում, բայց տարբեր սուբյեկտներին հնարավորություն չի տրվում, որպեսզի ծախսերը նվազեցնեն շահութահարկի հաշվարկներով, բայց մենք այդ հնարավորությունը ընձեռում ենք, ինչը խթանելու է արևային էներգիայի տարածումը ՀՀ-ում»,- ասել է ՊԵԿ նախագահը:

5 February 2026 - 13:47 AMT
Chairman of the State Revenue Committee (SRC) of Armenia, Eduard Hakobyan, presented a draft law titled “On Making Amendments and Addenda to the Tax Code of the Republic of Armenia” during a Cabinet meeting, proposing changes to regulate Value Added Tax (VAT) and profit tax procedures.
He stated that the goal of the amendments is to improve the business environment and avoid potential administrative disputes, which often arise during the clarification of transactions and the submission of tax reports.
The proposed changes aim to simplify and clarify several sectors, including VAT and cash receipt refunds, imports from the Eurasian Economic Union (EAEU), agriculture and dairy markets, as well as solar energy production, 1lurer.am reports.
Regarding VAT, the updates will affect many business entities, specifically focusing on regulations related to product returns. Currently, adjustments are permitted only for goods with expiration dates, primarily in public catering. The new draft allows for adjustments across all product types if a return is necessary.
“We are creating the legal basis in the Tax Code to allow taxpayers to adjust transactions for all types of goods, not just those with expiration dates,” Hakobyan explained.
Another amendment addresses the process for returning goods purchased with cash register receipts (CRRs). The regulation will now enable tax adjustments, including VAT and excise, to be reflected during the reporting period in which the return occurs, without needing to revise previous transactions.
“Currently, if a return is made on a CRR sale, the taxpayer must retroactively correct the original transaction and all its consequences. With this new regulation, the adjustment will take place in the month of the return, classifying it as a separate transaction from the sale,” he noted.
A change concerning solar energy relates specifically to autonomous producers, those with infrastructure capable of generating up to 150 kW of energy.
“Currently, no profit tax is paid on surplus energy, but entities are not allowed to deduct related expenses when calculating profit tax. We’re enabling that deduction now, which will help promote the use of solar energy in Armenia,” Hakobyan added.