5 Փետրվար 2026 - 12:56 AMT
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը մեկնաբանել է Հայաստանի հնարավոր անդամակցությունը ԵՄ-ին՝ ընդգծելով, որ այն հակասում է ԵԱՏՄ շրջանակներում ՀՀ ստանձնած պարտավորություններին, սակայն Մոսկվան պատրաստ է հարգել Երևանի ցանկացած որոշում։
«Անդամությունը Եվրասիական տնտեսական միությունում անհամատեղելի է այն սկզբունքների հետ, որոնք ընկած են Եվրամիության հետ համագործակցության, առավել ևս անդամակցության հիմքում։ Դա ձեր ընտրությունն է, և մենք այն լիովին կհարգենք», — ասել է Լավրովը Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ հանդիպմանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ նրա՝ ՌԴ-ն տեղյակ է հայաստանյան իշխանությունների պատրաստակամության մասին՝ պահպանելու կապերը Մոսկվայի հետ, սակայն Եվրամիությունում դա ոչ բոլորի սրտով է:
«Մենք լսում ենք Հայաստանի ղեկավարության հայտարարությունները՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ ներկայիս մակարդակի կապերն ու համագործակցությունը պահպանելու հետաքրքրվածության մասին, և միևնույն ժամանակ տեսնում ենք, թե ինչպես այդ նպատակն առանձնապես հաճելի չէ մի շարք արտատարածաշրջանային երկրներին։ Մեր եվրոպացի գործընկերներն առավել քան ակտիվորեն գործում են հակառակ ուղղությամբ», — ասել է Լավրովը։

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov has addressed the prospect of Armenia joining the European Union, stating that such a move contradicts the obligations Armenia has undertaken within the framework of the Eurasian Economic Union (EAEU). However, he emphasized that Moscow will respect any decision made by Yerevan.
“Membership in the EAEU is incompatible with the principles underlying cooperation, let alone accession, with the EU. This is your choice, and we will fully respect it,” Lavrov said during his meeting with Armenian Parliament Speaker Alen Simonyan, RIA Novosti reports.
According to Lavrov, Russia is aware that the Armenian authorities are seeking to maintain ties with Moscow, but not everyone in the EU views this favorably.
“We hear the statements of Armenia’s leadership expressing interest in preserving the current level of relations and cooperation with the Russian Federation, while also seeing that such intentions are not particularly welcomed by certain external actors. Our European partners are, in fact, acting quite actively in the opposite direction,” Lavrov noted.
On December 2, 2025, following the sixth session of the Armenia–EU Partnership Council in Brussels, Armenia and the European Union signed a Strategic Partnership Agenda. The document was signed by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas.