5 Փետրվար 2026 - 12:56 AMT
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը մեկնաբանել է Հայաստանի հնարավոր անդամակցությունը ԵՄ-ին՝ ընդգծելով, որ այն հակասում է ԵԱՏՄ շրջանակներում ՀՀ ստանձնած պարտավորություններին, սակայն Մոսկվան պատրաստ է հարգել Երևանի ցանկացած որոշում։
«Անդամությունը Եվրասիական տնտեսական միությունում անհամատեղելի է այն սկզբունքների հետ, որոնք ընկած են Եվրամիության հետ համագործակցության, առավել ևս անդամակցության հիմքում։ Դա ձեր ընտրությունն է, և մենք այն լիովին կհարգենք», — ասել է Լավրովը Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ հանդիպմանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ նրա՝ ՌԴ-ն տեղյակ է հայաստանյան իշխանությունների պատրաստակամության մասին՝ պահպանելու կապերը Մոսկվայի հետ, սակայն Եվրամիությունում դա ոչ բոլորի սրտով է:
«Մենք լսում ենք Հայաստանի ղեկավարության հայտարարությունները՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ ներկայիս մակարդակի կապերն ու համագործակցությունը պահպանելու հետաքրքրվածության մասին, և միևնույն ժամանակ տեսնում ենք, թե ինչպես այդ նպատակն առանձնապես հաճելի չէ մի շարք արտատարածաշրջանային երկրներին։ Մեր եվրոպացի գործընկերներն առավել քան ակտիվորեն գործում են հակառակ ուղղությամբ», — ասել է Լավրովը։

Министр иностранных дел России Сергей Лавров прокомментировал возможное вступление Армении в Европейский союз, отметив, что это противоречит обязательствам, которые страна взяла на себя в рамках Евразийского экономического союза. При этом он подчеркнул, что Москва готова уважать любое решение Еревана.
«Членство в Евразийском экономическом союзе несовместимо с принципами, лежащими в основе сотрудничества с Евросоюзом, тем более с его членством. Это ваш выбор, и мы полностью его уважаем», — сказал Лавров на встрече с председателем Национального собрания Армении Аленом Симоняном, передаёт РИА Новости.
По словам Лаврова, в России осведомлены о стремлении армянских властей сохранить связи с Москвой, однако в ЕС такое стремление воспринимается неоднозначно.
«Мы слышим заявления руководства Армении о заинтересованности в сохранении нынешнего уровня связей и сотрудничества с Российской Федерацией, и одновременно видим, что подобные намерения не особо радуют ряд внерегиональных стран. Наши европейские партнёры, напротив, действуют в совершенно противоположном направлении», — отметил министр.
2 декабря 2025 года в Брюсселе по итогам шестого заседания Совета партнерства Армения–ЕС Ереван и Евросоюз подписали Стратегическую повестку партнерства. Документ подписали министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.