Հռոմի պապ Լեոն 14-րդն ուղերձ էր հղել «Զայեդ» մարդկային եղբայրության մրցանակի նախաձեռնությանը՝ նշելով, որ դափնեկիրները՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և աֆղանստանցի իրավապաշտպան Զարքա Յաֆթալին, հույս են ներշնչում մի աշխարհում, որտեղ հաճախ կամուրջների փոխարեն պատեր են կառուցվում, հայտնում է Report.az-ը:
«Այսօր մենք «Զայեդի մարդասիրական եղբայրության մրցանակի» միջոցով հարգանք ենք հայտնում նրանց, ովքեր այս արժեքները վերածում են մարդկային գթասրտության և բարեգործության անկեղծ օրինակների։ Ընտրելով համերաշխության, այլ ոչ անտարբերության դժվար ուղին՝ նրանք ցույց են տվել, որ նույնիսկ ամենախորը արմատավորված տարաձայնությունները կարող են հաղթահարվել կոնկրետ գործողությունների արդյունքում։ Նրանց գործունեությունը ապացուցում է, որ եղբայրության լույսը կարող է հաղթել եղբայրասպանության խավարին»,-ասվում էր նրա ուղերձում:
Փետրվարի 4-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահը Աբու Դաբիում ստացել են «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 մրցանակը: Փաշինյանն ընդգծել է, որ մրցանակը վերաբերում է ոչ միայն պետական առաջնորդներին, այլև երկու ժողովուրդներին, որոնք, ըստ նրա, կիսում են խաղաղության հաստատման այս գործընթացը։

Папа Римский Лев XIV направил послание участникам церемонии вручения премии «Заид» за человеческое братство 2026 года, лауреатами которой стали премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев и правозащитница из Афганистана Зарка Яфтаи. Как сообщает Report.az , Папа отметил, что их пример вселяет надежду «в мире, где вместо мостов часто возводят стены».
«Сегодня мы через премию "Заид за человеческое братство" выражаем уважение тем, кто превращает эти ценности в искренние проявления сострадания и благотворительности. Выбрав трудный путь солидарности, а не безразличия, они доказали, что даже самые глубокие разногласия можно преодолеть через конкретные действия. Их работа показывает, что свет братства способен победить тьму братоубийства», — говорилось в послании понтифика.
4 февраля в Абу-Даби премьер-министр Пашинян и президент Алиев получили премию «Заид». Пашинян подчеркнул, что эта награда касается не только лидеров, но и народов двух стран, которые, по его словам, участвуют в процессе установления мира.