Հռոմի պապ Լեոն 14-րդն ուղերձ էր հղել «Զայեդ» մարդկային եղբայրության մրցանակի նախաձեռնությանը՝ նշելով, որ դափնեկիրները՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և աֆղանստանցի իրավապաշտպան Զարքա Յաֆթալին, հույս են ներշնչում մի աշխարհում, որտեղ հաճախ կամուրջների փոխարեն պատեր են կառուցվում, հայտնում է Report.az-ը:
«Այսօր մենք «Զայեդի մարդասիրական եղբայրության մրցանակի» միջոցով հարգանք ենք հայտնում նրանց, ովքեր այս արժեքները վերածում են մարդկային գթասրտության և բարեգործության անկեղծ օրինակների։ Ընտրելով համերաշխության, այլ ոչ անտարբերության դժվար ուղին՝ նրանք ցույց են տվել, որ նույնիսկ ամենախորը արմատավորված տարաձայնությունները կարող են հաղթահարվել կոնկրետ գործողությունների արդյունքում։ Նրանց գործունեությունը ապացուցում է, որ եղբայրության լույսը կարող է հաղթել եղբայրասպանության խավարին»,-ասվում էր նրա ուղերձում:
Փետրվարի 4-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահը Աբու Դաբիում ստացել են «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 մրցանակը: Փաշինյանն ընդգծել է, որ մրցանակը վերաբերում է ոչ միայն պետական առաջնորդներին, այլև երկու ժողովուրդներին, որոնք, ըստ նրա, կիսում են խաղաղության հաստատման այս գործընթացը։

Pope Leo XIV sent a message to the Zayed Award for Human Fraternity ceremony, honoring the 2026 laureates — Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Azerbaijani President Ilham Aliyev, and Afghan human rights activist Zarqa Yaftali. According to Report.az , the pontiff said the winners inspire hope “in a world where walls are often built instead of bridges.”
“Today, through the Zayed Award for Human Fraternity, we honor those who transform these values into sincere acts of compassion and charity. By choosing the difficult path of solidarity over indifference, they have shown that even deeply rooted divisions can be overcome through concrete action. Their efforts prove that the light of fraternity can triumph over the darkness of fratricide,” Pope Leo’s message stated.
On February 4, Prime Minister Pashinyan and President Aliyev received the Zayed Award in Abu Dhabi. Pashinyan emphasized that the award is not just for national leaders but also for the peoples of both countries, who, he said, are sharing in the process of establishing peace.