6 Փետրվար 2026 - 06:50 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի ռազմաքաղաքական ղեկավարության նկատմամբ Բաքվում կայացված դատավճիռը փաստացի դատապարտել է տարածաշրջանի հայ բնակչության ինքնորոշման իրավունքը, որը դրսևորվել էր ԽՍՀՄ փլուզման գործընթացում: Այս մասին ասվում է միջազգային «Լազարևյան ակումբի» հայտարարության մեջ, որը հրապարակել է ակումբի խորհրդի համակարգող Կոնստանտին Զատուլինը:
Նշվում է, որ ադրբեջանական ռազմական դատարանը Բաքվում հրապարակել է 2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի գրավման գործողության ընթացքում գերեվարված ԼՂՀ ղեկավարների դատավճիռները: ԼՂՀ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը դատապարտվել են 20-ական տարվա ազատազրկման, նրանց իրավահաջորդ Արայիկ Հարությունյանը՝ ցմահ ազատազրկման: Մյուս բոլորը, բացի պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանից, որի գործը, հակառակ նրա պահանջի, առանձնացվել է առանձին վարույթ՝ 15 տարուց մինչև ցմահ ազատազրկում, գրում է Sputnik Արմենիան:
«Բաքվի այսպես կոչված արդարադատության մեղադրական նյութերը լի են առատ «անջատողականության», «ապօրինի զինված դիմադրության» և Ադրբեջանի օրենքների խախտման մասին բարձրագոչ արտահայտություններով, Ադրբեջանի, որի քաղաքացիներ մեղադրյալները երբեք չեն եղել:
Դա հաշվեհարդար էր, դատաներկայացում, ոչ թե դատ։ Տեղի ունեցածի համատեքստում աշխարհի նույնիսկ ամենաանհասկացողները պետք է հասկանան, թե ինչու են հայերը ստիպված եղել մինչև վերջին մարդը լքել իրենց հողը, տները, գերեզմանոցներն ու եկեղեցիները օկուպացված Լեռնային Ղարաբաղում»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ակումբը ուշադրություն է հրավիրել նաև «զարմանալի զուգադիպության» վրա, ըստ որի՝ դատավճիռների հրապարակումը հաջորդել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ տեղի ունեցած մրցանակաբաշխությանը, որի ընթացքում նրանք ստացել են «Մարդկային եղբայրության համար» մրցանակ։
«Փաշինյանի և Ալիևի եղբայրությանը կասկածել պետք չէ։ Ինչպես և Փաշինյանի դավաճանությանը, որը թույլ տվեց Լեռնային Ղարաբաղի հանձնումն ու հայրենակիցների վտարումը իրենց պատմական հայրենիքից»,-ընդգծվում է հայտարարության մեջ։
Հայտարարությունում նշվում է նաև, որ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, որոնք փորձում են ամրապնդել կապերը Թուրքիայի, ԱՄՆ-ի, արևմտյան պետությունների և Ռուսաստանի հետ, «որևէ ջանք չեն գործադրել՝ իրենց հայրենակիցներին ադրբեջանական բանտերից ազատելու ուղղությամբ»։
«Այս խայտառակությունը հավերժ նրանց հետ կլինի»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Լազարևյան ակումբը հստակ պահանջ է ներկայացրել՝ անհապաղ ազատ արձակել բոլոր անօրինական ձևով դատապարտված և Բաքվի բանտերում պահվող անձանց՝ լինի դա Արցախի ղեկավար, Հայաստանի կամ Ռուսաստանի քաղաքացի, որոնք, ըստ ակումբի, դարձել են ադրբեջանական իշխանությունների հաշվեհարդարի թիրախ:

6 February 2026 - 07:25 AMT
The verdicts handed down in Baku against the former political and military leadership of Nagorno-Karabakh effectively condemn the right to self-determination exercised by the region’s Armenian population during the Soviet Union’s collapse, according to a statement by the international Lazarev Club, published by the club’s board coordinator Konstantin Zatulin.
The statement notes that Azerbaijan’s military court in Baku issued sentences to former leaders captured during Azerbaijan’s 2023 military operation in Nagorno-Karabakh. Former presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan were sentenced to 20 years in prison, while their successor, Arayik Harutyunyan, received a life sentence. All others, except State Minister Ruben Vardanyan, whose case was separated against his will, were sentenced to terms ranging from 15 years to life, according to Sputnik Armenia.
“The accusatory materials of Baku’s so-called justice system are filled with loud rhetoric about ‘separatism,’ ‘illegal armed resistance,’ and violations of Azerbaijani laws despite the fact that the defendants were never Azerbaijani citizens,” the statement reads.
“This was retribution, a performance but not a trial. In this context, even the most willfully blind in the world should understand why Armenians were forced to abandon their land, homes, cemeteries, and churches in occupied Nagorno-Karabakh,” it continues.
The Club also highlighted a “remarkable coincidence”: the sentencing occurred shortly after an award ceremony in the United Arab Emirates attended by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev, where they received the “Zayed Award for Human Fraternity.”
“There’s no doubt about the fraternity between Pashinyan and Aliyev. Nor about Pashinyan’s betrayal, which enabled the surrender of Nagorno-Karabakh and the expulsion of his compatriots from their historic homeland,” the statement emphasizes.
It adds that Armenia’s current leadership under Nikol Pashinyan, which seeks closer ties with Turkey, the U.S., Western nations, and Russia, “has done nothing to secure the release of their compatriots from Azerbaijani prisons.”
“This disgrace will follow them forever,” the statement declares.
The Lazarev Club has issued a clear demand for the immediate release of all individuals sentenced unlawfully and held in Baku’s prisons, whether they are leaders of Artsakh, or citizens of Armenia or Russia, stating they have become targets of Azerbaijani political retribution.
Former Artsakh President Arayik Harutyunyan has been sentenced to life imprisonment. Also sentenced to life were former Defense Army Commander Levon Mnatsakanyan, his first deputy David Manukyan, former Foreign Minister David Babayan, and National Assembly Speaker David Ishkhanyan.
Former Presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan were each sentenced to 20 years. Madat Babayan and Melikset Pashayan received 19 years, Garik Martirosyan 18, David Alaverdyan and Levon Balayan 16, while Erik Ghazaryan, Gurgen Stepanyan, and Vasil Beglaryan received 15 years in prison.