ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Վաշինգտոնում Ազգային աղոթքի նախաճաշի ժամանակ կիկին անդրադարձել է մի շարք միջազգային հակամարտությունների կարգավորման գործում ունեցած իր ներդրմանը։
Թրամփը նշել է, որ թեև Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներն իսկապես լավ առաջնորդներ են, նրանք երկար ժամանակ հակամարտել են միմյանց դեմ, սակայն ԱՄՆ-ին հաջողվել է արագ կարգավորել այդ հակամարտությունը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նա նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորումից հետո ՌԴ նախագահ Պուտինը զանգահարել է իրեն և զարմանք հայտնել, որ իրեն դա հաջողվել է անել այդքան կարճ ժամանակամիջոցում:
«Մեկ տարում ես դադարեցրել եմ կատաղի պատերազմներ, ինչպիսիք էին Կամբոջան ու Թաիլանդը, Կոսովոն ու Սերբիան, Պակիստանն ու Հնդկաստանը, Իսրայելն ու Իրանը, Հայաստանն ու Ադրբեջանը»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը։

Speaking at the National Prayer Breakfast in Washington, U.S. President Donald Trump emphasized his role in settling several international conflicts, including the long-standing dispute between Armenia and Azerbaijan.
Trump remarked that, although the leaders of Armenia and Azerbaijan are “good leaders,” the two nations had been in conflict for a long time. According to him, the United States managed to help resolve the dispute quickly.
He also claimed that Russian President Vladimir Putin had called him after the settlement to express surprise that Trump had achieved such a result in such a short time.
“In one year, I stopped ferocious wars: Cambodia and Thailand, Kosovo and Serbia, Pakistan and India, Israel and Iran, Armenia and Azerbaijan,” Trump said.
On August 8, at the White House, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a joint declaration following a trilateral summit.
In Washington, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, in the presence of their national leaders, also initialed the “Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.”