6 Փետրվար 2026 - 10:31 AMT
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը տարեկան ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է, որ 2025 թվականին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 9․1 տոկոս, մինչդեռ նախորդ՝ 2024 թվականին այդ ցուցանիշը եղել է 8․3 տոկոս։
Ըստ նախարարի՝ տնտեսության բոլոր ուղղություններում արձանագրվել է աճ։ Ծառայությունների ոլորտում աճը գերազանցել է 10 տոկոսը, առևտրի ոլորտում կազմել է 3 տոկոս, գյուղատնտեսության ոլորտում՝ մոտ 6 տոկոս, շինարարության ոլորտում՝ ավելի քան 20 տոկոս, արդյունաբերության մեջ՝ 4.7 տոկոս, իսկ մշակող արդյունաբերության հատվածում՝ 3.3 տոկոս, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Արտահանման և ներմուծման կրճատում ունենք, որը պայմանավորված է պարզ ոսկու վերաարտահանման կրճատումներով, ինչպես նաև այլ ապրանքներ են որոշակիորեն կրճատվել, որը սանկցիոն մեխանիզմների խստացման հետ է կապված:
Դուք գիտեք, որ ՀՀ կառավարությունը խիստ հետևում է. ցանկացած որոշում, որ ԵՄ-ն կամ ԱՄՆ-ն ընդունում են Ռուսաստանի դեմ՝ այս կամ այն ապրանքի հետ կապված, մենք դա անմիջապես ի գիտություն ենք ընդունում և համապատասխան որոշում ենք կայացնում: Այդ պատճառով այն, ինչ 2023-2024-ին Հայաստանի տարածքով գնացել է, 2025-ին թույլ չենք տվել, որովհետև այդ առումով սերտ աշխատում ենք եվրոպական մեր գործընկերների հետ, դրա համար որոշ ուղղություններով կա վերաարտահանման կրճատում»,- ասել է նա։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը, պատասխանելով հարցին, թե ինչու են ներկրումները կատարվում միայն Ադրբեջանից Հայաստան, ասել է, որ Հայաստանը մոտակա 1–2 ամիսների ընթացքում կարող է սկսել ապրանքներ արտահանել Ադրբեջան։

На ежегодной пресс-конференции министр экономики Армении Геворг Папоян сообщил, что индекс экономической активности в 2025 году составил 9,1%, тогда как в 2024 году этот показатель был 8,3%, передаёт 1lurer.am .
Рост зафиксирован во всех отраслях:
- Сфера услуг — более чем на 10%,
- Торговля — на 3%,
- Сельское хозяйство — почти на 6%,
- Строительство — свыше 20%,
- Промышленность — на 4,7%,
- Обрабатывающая промышленность — на 3,3%.
В то же время отмечено снижение экспорта и импорта, что министр связал в основном с сокращением реэкспорта золота и других товаров в условиях усиленного санкционного режима.
«Вы знаете, что правительство Армении строго следит за любыми решениями ЕС или США в отношении России. Мы сразу принимаем их к сведению и соответствующим образом реагируем. Поэтому то, что проходило через Армению в 2023–2024 годах, в 2025 году уже не допускается. Мы тесно сотрудничаем с европейскими партнёрами, и именно поэтому в ряде направлений сократился реэкспорт», — отметил Папоян.
В отдельном заявлении депутат от фракции «Гражданский договор» Бабкен Тунян, отвечая на вопрос о том, почему импорт идёт только из Азербайджана, заявил, что в течение ближайших 1–2 месяцев Армения может начать экспорт товаров в Азербайджан.