6 Փետրվար 2026 - 10:52 AMT
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը Իրանի նորանշանակ դեսպան Խալիլ Շիրղոլամիի հետ հանդիպմանը տեղեկացրել է, որ ընթացող բարեփոխումների շրջանակում նախատեսվում է առաջիկա տարվա ընթացքում սահմանն ամբողջությամբ վերազինել նոր սարքավորումներով:
Քննարկվել են երկու երկրների միջև միջսահմանային առևտրային հոսքերի դյուրացմանն ուղղված համագործակցության մի շարք կարևոր ուղղություններ։ Անդրադարձ էք կատարել նաև լիազորված տնտեսական օպերատորների փոխադարձ ճանաչման նպատակահարմարությանն ու այդ ծրագրի իրականացմանն ուղղված քայլերին։
Զրույցի ընթացքում Հակոբյանը նշել է, որ իրականացված բարեփոխումների արդյունքում արձանագրվել են բեռնատարների օրական միջին թողունակության էական ցուցանիշներ, ինչպես նաև փոխադարձ պայմանավորվածությունների շնորհիվ զգալիորեն ավելացել են ՀՀ–ԻԻՀ առևտրաշրջանառության ծավալները։

На встрече с новоназначенным послом Ирана Халилом Ширголами председатель Комитета государственных доходов Армении Эдуард Aкопян сообщил, что в рамках проводимых реформ в течение следующего года планируется полностью переоснастить границу с Ираном новыми техническими средствами.
Стороны обсудили ряд ключевых направлений сотрудничества, направленного на упрощение трансграничных торговых потоков между двумя странами. В частности, была затронута целесообразность взаимного признания уполномоченных экономических операторов и шаги по реализации данной программы.
Aкопян отметил, что в результате уже реализованных реформ удалось добиться существенного роста среднесуточной пропускной способности грузового транспорта. Кроме того, благодаря достигнутым договорённостям, значительно увеличились объёмы товарооборота между Арменией и Исламской Республикой Иран.