Ամերիկյան Catholic Vote-ն անդրադարձել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի Հայաստան և Ադրբեջան կատարելիք այցին՝ ընդգծելով Բաքվում պահվող հայ քրիստոնյա գերիների խնդրի հրատապությունը։ Պարբերականը զրույցել է Ռուբեն Վարդանյանի որդու՝ Դավիթ Վարդանյանի հետ:
«Այցին ընդառաջ, բանտարկված հայ քրիստոնյայի որդին կոչ է անում Թրամփի վարչակազմին ճնշում գործադրել 2023 թվականի սեպտեմբերից Ադրբեջանում պահվող բանտարկյալներին ազատ արձակելու համար»,-ասվում է հոդվածում, հայտնում է Panorama.am-ը:
Վարդանյանն ասել է, որ իր հայրը տեղափոխվել է տարածաշրջան 2020 թվականի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատերազմից հետո տեղի քրիստոնյա բնակչությանն աջակցելու համար, որը «լքված էր աշխարհի կողմից»։
«Նա որոշեց հրաժարվել իր ամբողջ կյանքից և վտանգել ամեն ինչ։Նա փորձեց պաշտպանել նրանց՝ ապրել նրանց հետ ամենադժվար պահին։ Եվ նա վճարում է հալածվող փոքր բնակչությանը խաղաղ միջոցներով պաշտպանելու իր փորձի համար»,-ասել է Վարդանյանը:
«Վարդանյանը հոր դեմ առաջադրված մոտ 40 մեղադրանքը, այդ թվում՝ ահաբեկչության ֆինանսավորումն ու սահմանի ապօրինի հատումը, որակել է շինծու և ասել, որ դատավարությունը չի ապահովում իրավական նույնիսկ տարրական երաշխիքներ։ Նրա խոսքով, Ադրբեջանը դատում է Ռուբեն Վարդանյանին ռազմական տրիբունալում, ինչը միջազգային նորմերի խախտում է, քանի որ նա ռազմական պաշտոն երբեք չի զբաղեցրել։ Նա, ըստ էության, քաղաքական շոուի մասնակից է դարձել», – ասել է Վարդանյանը։
Վարդանյանի խոսքով, անկախ լրագրողներին և դիտորդներին արգելվում է մասնակցել դատավարություններին, ընտանիքի հետ շփումն էլ խիստ սահմանափակվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին երկրից վտարելուց հետո։ Ընտանիքի միակ կապն այժմ կարճ, խիստ վերահսկվող հեռախոսազանգերի միջոցով է։ Ավելին, նրա հայրը պահվել է մենախցում և ենթարկվել բռնության։
Նշվում է, որ Ադրբեջանը չի հրապարակել կալանավորվածների ամբողջական ցուցակը։
«Ըստ Վարդանյանի, 4 հոգու ազատելուց հետո այս պահին կա հաստատված 19 կալանավոր, թեև ընդհանուր թիվը կարող է ավելի մեծ լինել, ինչը պայմանավորված է անհայտ կորած ռազմագերիներով։ Ինչպես նախկինում հաղորդել էր Zeale News-ը, ռազմական հարձակումներից հետո մոտ 80 անձ դեռ մնում է անհետ կորած։
Վարդանյանը նշել է, որ դատավարությունները վկայում են Ադրբեջանի այն համակարգի մասին, որը շուրջ չորս տասնամյակ ղեկավարում է Ալիևների ընտանիքը և որտեղ բացակայում են անկախ դատարանները և ազատ մամուլը»,-ասվում է հոդվածում:
Անդրադարձ կա նաև քրիստոնյաների հետապնդումներին Ադրբեջանում:
Վարդանյանի խոսքով, կալանավորված հայերը սահմանափակված են իրենց քրիստոնեական հավատքը դրսևորելու հարցում։ Նրա հոր կալանքի առաջին շաբաթվա ընթացքում արգելվել է նրան ուղարկել Աստվածաշունչ և քրիստոնեական մեկ այլ հայերեն գիրք, թեև թույլատրվել է մի քանի այլ գիրք։
«Բայց ամենասարսափելին այլ բանտարկյալներից մեզ հասել են տեղեկություններ, որ խաչի կամ որևէ այլ տեսակի «նշաններով» դաջվածքներ ունեցողների մարմնի այդ հատվածները այրել են», – հավելել է Վարդանյանը:
Նա անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի լքված տարածքներում հայկական եկեղեցիների և քրիստոնեական սրբավայրերի ոչնչացման բազմաթիվ վկայություններին՝ արձանագրելով, որ խոսքը համակարգված և կանխամտածված քաղաքականության մասին է։
«Դուք չեք կարող քրիստոնյա պատանդներ պահել բանտախցերում և ակնկալել, որ աշխարհը կհավատա իրական խաղաղությանը», – ասել է նա։
Դավիթ Վարդանյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել Թրամփին և ԱՄՆ-ին՝ քրիստոնյաների պաշտպանությանն առաջնահերթություն տալու համար՝ հիշեցնելով, որ Թրամփը նախկինում արդեն անդրադարձել է հայ գերիների հարցին։
OC Media-ի տվյալներով, 2025-ի օգոստոսին Թրամփը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հայտնել է իր պատրաստակամությունը միջամտել այս հարցում՝ ակնկալելով Բաքվի համագործակցությունը։
«Սա եզակի հնարավորություն է կրկին աշխարհին ցույց տալու, որ նախագահն ու փոխնախագահն իրենց խոսքի տերն են: Քրիստոնյաների պաշտպանությունն այս վարչակազմի գլխավոր առաջնահերթություններից է ոչ միայն ԱՄՆ-ում, այլև ամբողջ աշխարհում»,-ասել է Վարդանյանը:
Նրա համոզմամբ՝ փոխնախագահ Վենսը, որը մի շարք ելույթներում խոսել է քրիստոնյաների համաշխարհային հալածանքների մասին, կարող է անմիջական ներգործություն ունենալ գերիների ազատ արձակման հարցում՝ տարածաշրջանային առաջնորդների հետ շփումների միջոցով։
«Սա փոքր ջանքով մեծ արդյունքի հասնելու հնարավորություն էԿարծում եմ, որ փոխնախագահի աջակցությամբ նրանց կարելի է վերադարձնել տուն»,-ասել է Վարդանյանը:

6 Февраль 2026 - 13:34 AMT
Американское издание Catholic Vote осветило ситуацию с армянскими христианами, удерживаемыми в Азербайджане, в контексте визита вице-президента США Джей Ди Вэнса в Армению и Азербайджан. Издание побеседовало с сыном Рубена Варданяна — Давидом Варданяном.
«На фоне визита сын заключённого армянского христианина призывает администрацию Трампа оказать давление на Азербайджан с целью освобождения удерживаемых с сентября 2023 года пленных», — говорится в статье, передаёт Panorama.am .
Давид Варданян сообщил, что его отец прибыл в регион после войны 2020 года, чтобы поддержать местное христианское население, которое оказалось «заброшенным всем миром».
«Он отказался от всего, что имел, и рискнул всем. Он попытался защитить этих людей, быть с ними в самые трудные времена. И теперь он расплачивается за свою попытку мирно защищать преследуемое меньшинство», — отметил Варданян.
Он назвал около 40 обвинений, предъявленных отцу (включая финансирование терроризма и незаконное пересечение границы), сфабрикованными и добавил, что судебный процесс лишён даже базовых гарантий справедливости. По его словам, Азербайджан судит Рубена Варданяна в военном трибунале, что нарушает международные нормы, поскольку он никогда не занимал военных должностей. «Он стал участником политического шоу», — подчеркнул он.
Варданян сообщил, что независимым журналистам и наблюдателям запрещено присутствовать на судебных заседаниях, а связь с семьёй резко ограничена после того, как Международный комитет Красного Креста был выдворен из страны. Единственным каналом связи остаются короткие и строго контролируемые телефонные звонки. Его отец содержится в одиночной камере и подвергается насилию.
Азербайджан до сих пор не опубликовал полный список заключённых. По словам Варданяна, после освобождения четырёх человек, подтверждено нахождение в заключении 19, однако их реальное число может быть больше из-за отсутствия данных о пропавших пленных. Ранее Zeale News сообщало, что после военных атак около 80 человек числятся пропавшими без вести.
В статье также затрагивается вопрос преследования христиан в Азербайджане. Варданян отметил, что армяне в заключении лишены возможности свободно исповедовать свою веру. В первую неделю содержания его отцу не позволили передать Библию и другую христианскую книгу на армянском, хотя несколько других книг разрешили.
«Самое страшное — нам поступила информация, что у некоторых заключённых выжигали татуировки в виде креста или других символов веры», — добавил он.
Он также напомнил о многочисленных фактах уничтожения армянских церквей и христианских святынь в заброшенных районах Нагорного Карабаха, подчеркнув, что речь идёт о системной и преднамеренной политике.
«Нельзя держать христианских заложников в тюрьмах и надеяться, что мир поверит в подлинный мир», — сказал он.
Давид Варданян также выразил благодарность Дональду Трампу и США за приоритет в вопросе защиты христиан, напомнив, что Трамп уже поднимал вопрос армянских пленных.
По данным OC Media, в августе 2025 года Трамп выразил готовность вмешаться в ситуацию в разговоре с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, ожидая сотрудничества со стороны Баку.
«Это уникальная возможность вновь показать миру, что президент и вице-президент держат своё слово. Защита христиан — главный приоритет этой администрации не только в США, но и по всему миру», — отметил Варданян.
По его мнению, вице-президент Вэнс, неоднократно поднимавший тему гонений на христиан по всему миру, способен напрямую повлиять на освобождение армянских пленных через контакты с региональными лидерами.
«Это возможность добиться большого результата при минимальных усилиях. Я считаю, что при поддержке вице-президента этих людей можно вернуть домой», — заключил Варданян.
Дело Рубена Варданяна рассматривается отдельно. Бывший президент НКР Араик Арутюнян, экс-командующий Армией обороны Левон Мнацаканян и его первый заместитель Давид Манукян приговорены к пожизненному заключению. Экс-глава МИД Давид Бабаян и председатель парламента Давид Ишханян также получили пожизненные сроки. Бывшие президенты Аркадий Гукасян и Бако Саакян осуждены на 20 лет.