6 Փետրվար 2026 - 13:28 AMT
Հայաստանից Եվրամիության երկրներ արտահանման մասնաբաժինը 2025-ին հասել է 7.9 տոկոսի։ Այդ մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Նախարարը նշել է, որ նախորդ տարի՝ 2024-ին, ԵՄ ուղղությամբ արտահանման մասնաբաժինը եղել է 4.7 տոկոս, իսկ մեկ տարվա ընթացքում գրանցված աճը փաստում է դրական դինամիկայի մասին, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Այստեղ կարևոր նշանակություն ունի երկու հանգամանք․ առաջինը՝ դեպի Եվրոպական միություն արտահանման աճն է, երկրորդը՝ հաշվարկներից հանվել է պարզ վերաարտահանումը»,– ընդգծել է Պապոյանը։
Նախարարն ասել է նաև, որ արտահանման և ներմուծման կրճատում ունենք, որը պայմանավորված է պարզ ոսկու վերաարտահանման կրճատումներով, ինչպես նաև այլ ապրանքներ են որոշակիորեն կրճատվել, որը սանկցիոն մեխանիզմների խստացման հետ է կապված:

The share of Armenian exports directed to European Union countries reached 7.9% in 2025, according to Economy Minister Gevorg Papoyan, speaking at a press conference.
Papoyan noted that in 2024, the share of exports to the EU stood at 4.7%, meaning the increase over the past year reflects a positive trend, Armenpress reports.
“There are two important factors here: first is the growth in exports to the European Union; second, re-exports of simple goods have been excluded from the calculations,” Papoyan said.
The minister also noted that overall imports and exports have declined, largely due to a drop in re-exports of raw gold, along with decreases in several other goods related to tighter sanctions.