6 Փետրվար 2026 - 13:28 AMT
Հայաստանից Եվրամիության երկրներ արտահանման մասնաբաժինը 2025-ին հասել է 7.9 տոկոսի։ Այդ մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Նախարարը նշել է, որ նախորդ տարի՝ 2024-ին, ԵՄ ուղղությամբ արտահանման մասնաբաժինը եղել է 4.7 տոկոս, իսկ մեկ տարվա ընթացքում գրանցված աճը փաստում է դրական դինամիկայի մասին, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Այստեղ կարևոր նշանակություն ունի երկու հանգամանք․ առաջինը՝ դեպի Եվրոպական միություն արտահանման աճն է, երկրորդը՝ հաշվարկներից հանվել է պարզ վերաարտահանումը»,– ընդգծել է Պապոյանը։
Նախարարն ասել է նաև, որ արտահանման և ներմուծման կրճատում ունենք, որը պայմանավորված է պարզ ոսկու վերաարտահանման կրճատումներով, ինչպես նաև այլ ապրանքներ են որոշակիորեն կրճատվել, որը սանկցիոն մեխանիզմների խստացման հետ է կապված:

6 Февраль 2026 - 13:40 AMT
Доля экспорта из Армении в страны Европейского союза в 2025 году составила 7,9%, сообщил министр экономики Армении Геворг Папоян на пресс-конференции.
По его словам, в 2024 году этот показатель составлял 4,7%, и рост за год свидетельствует о положительной динамике, передаёт Арменпресс.
«Здесь важны два момента: во-первых, это рост экспорта в ЕС, а во-вторых, из расчётов исключены простые операции по реэкспорту», — отметил Папоян.
Министр также сообщил о сокращении общего объёма экспорта и импорта, связанного, в частности, с уменьшением реэкспорта необработанного золота, а также сокращением поставок ряда других товаров на фоне усиления санкционных механизмов.