ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ասել է, որ Հայաստանի կառավարությունն ակտիվորեն աշխատում է՝ լուծելու դեպի Ռուսաստան բեռնափոխադրում իրականացնող վարորդների միգրացիոն սահմանափակումների խնդիրը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Կապ ենք հաստատել ՌԴ ներքին գործերի նախարարության հետ, դեպի Ռուսաստան բեռնափոխադրում իրականացնող վարորդների հետ էլ ենք կապվել, 90 օրը 180 պետք է դառնա»,– նշել է նա:
Նրա խոսքով, փոփոխությունն իրականացվելու է կառավարության որոշմամբ։
«Դա լինելու է կառավարության որոշմամբ, շատ ավելի արագ։ Որոշումն արդեն շրջանառված է, սպասում ենք արդյունքների»,- հավելել է նախարարը։
Փետրվարի 5-ին Մոսկվայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ։ Քննարկվել են նաև օտարերկրյա քաղաքացիների՝ մասնավորապես ՀՀ քաղաքացիների՝ ՌԴ-ում գտնվելու նոր սահմանափակումների հետ կապված հարցեր։
Ռուսաստանի օրենսդրական փոփոխություններով՝ 2025 թվականի հունվարի 1-ից, այն քաղաքացիները, ովքեր ՌԴ են մուտք գործում ոչ աշխատանքային նպատակով, չեն կարող գտնվել երկրի տարածքում ավելի քան 90 օր մեկ օրացուցային տարվա ընթացքում։ Սա փաստացի նշանակում է, որ առանց վիզայի ռեժիմ ունեցող երկրների քաղաքացիների համար մնալու ժամկետը կրկնակի կրճատվել է։
Հայաստանի կառավարությունը, հաշվի առնելով բեռնափոխադրումների բնույթն ու վարորդների ռեժիմը, աշխատում է այս սահմանափակումը մեղմելու ուղղությամբ։

Министр экономики Армении Геворг Папоян сообщил, что правительство Армении активно работает над решением проблемы миграционных ограничений для водителей, осуществляющих грузоперевозки в Россию, передаёт Factor.am .
«Мы установили контакт с Министерством внутренних дел РФ, также на связи с водителями-дальнобойщиками. 90 дней должны стать 180», — заявил Папоян.
По его словам, изменение будет оформлено постановлением правительства. «Это будет решаться постановлением правительства — так быстрее. Решение уже находится в обращении, ждём результатов», — добавил он.
5 февраля в Москве председатель НС Армении Ален Симонян встретился с председателем Совета Федерации РФ Валентиной Матвиенко. Обсуждались и вопросы, связанные с новыми ограничениями пребывания иностранных граждан, в том числе граждан Армении, на территории РФ.
Согласно изменениям в российском законодательстве, с 1 января 2025 года граждане, въезжающие в Россию не с целью работы, не могут находиться на её территории более 90 дней в течение календарного года. Это фактически вдвое сокращает срок пребывания для граждан стран с безвизовым режимом.
Учитывая специфику грузоперевозок и режим работы водителей, правительство Армении работает над тем, чтобы смягчить данное ограничение.