ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ասել է, որ Հայաստանի կառավարությունն ակտիվորեն աշխատում է՝ լուծելու դեպի Ռուսաստան բեռնափոխադրում իրականացնող վարորդների միգրացիոն սահմանափակումների խնդիրը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Կապ ենք հաստատել ՌԴ ներքին գործերի նախարարության հետ, դեպի Ռուսաստան բեռնափոխադրում իրականացնող վարորդների հետ էլ ենք կապվել, 90 օրը 180 պետք է դառնա»,– նշել է նա:
Նրա խոսքով, փոփոխությունն իրականացվելու է կառավարության որոշմամբ։
«Դա լինելու է կառավարության որոշմամբ, շատ ավելի արագ։ Որոշումն արդեն շրջանառված է, սպասում ենք արդյունքների»,- հավելել է նախարարը։
Փետրվարի 5-ին Մոսկվայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ։ Քննարկվել են նաև օտարերկրյա քաղաքացիների՝ մասնավորապես ՀՀ քաղաքացիների՝ ՌԴ-ում գտնվելու նոր սահմանափակումների հետ կապված հարցեր։
Ռուսաստանի օրենսդրական փոփոխություններով՝ 2025 թվականի հունվարի 1-ից, այն քաղաքացիները, ովքեր ՌԴ են մուտք գործում ոչ աշխատանքային նպատակով, չեն կարող գտնվել երկրի տարածքում ավելի քան 90 օր մեկ օրացուցային տարվա ընթացքում։ Սա փաստացի նշանակում է, որ առանց վիզայի ռեժիմ ունեցող երկրների քաղաքացիների համար մնալու ժամկետը կրկնակի կրճատվել է։
Հայաստանի կառավարությունը, հաշվի առնելով բեռնափոխադրումների բնույթն ու վարորդների ռեժիմը, աշխատում է այս սահմանափակումը մեղմելու ուղղությամբ։

Armenia’s Minister of Economy, Gevorg Papoyan, stated that the Armenian government is actively working to resolve the migration restrictions affecting truck drivers transporting goods to Russia, Factor.am reports.
“We’ve established contact with Russia’s Ministry of Internal Affairs, and we’re also in touch with the freight drivers. The 90-day limit should become 180,” Papoyan said.
He clarified that the change would be implemented via a government decision. “It will be done by government decision, which is much quicker. The decision is already in circulation; we’re now waiting for the outcome,” the minister added.
On February 5, during a visit to Moscow, Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan met with the Chairwoman of the Federation Council of Russia, Valentina Matvienko. The discussions included recent changes to Russian migration policy, specifically affecting Armenian citizens.
Under new Russian regulations effective January 1, 2025, foreign nationals entering Russia for non-work purposes may not stay in the country for more than 90 days per calendar year. This effectively halves the permitted duration for citizens of visa-free countries.
Given the nature of cargo transportation and driver schedules, Armenia’s government is seeking to ease this restriction for Armenian freight drivers.