7 Փետրվար 2026 - 08:15 AMT
2025 թվականին Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը (ՀԿԱԾ) ընթացք է տվել մոտ 2.8 միլիոն կատարողական վարույթի։ Բռնագանձված գումարը կազմել է մոտ 64 միլիարդ դրամ, ինչը նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցել է 11 տոկոսով։ Այդ մասին ասվել է ՀԿԱԾ 2025 թվականի գործունեության ամփոփիչ խորհրդակցության ժամանակ, որին ներկա է եղել արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը:
Բռնագանձված ամբողջ գումարից մոտ 21 միլիարդ դրամ ուղղվել է պետական բյուջե, ավելի քան 39 միլիարդ դրամ՝ իրավաբանական անձանց, ֆիզիկական անձինք ստացել են 3 միլիարդից ավելի, իսկ ոչ գույքային բնույթի կատարողական վարույթներով գանձվել է 9 միլիոն դրամ։
Համաձայն ծառայության ներկայացրած տվյալների՝ 2025 թվականի փետրվարի 1-ից ուժի մեջ մտած կառավարության որոշմամբ հաստատված անհուսալի վարկ ունեցող անձանց աջակցության ծրագրի շրջանակում նույն տարվա ընթացքում շահառու է ճանաչվել 12,464 պարտապան։
Գլխավոր հարկադիր կատարող Սիրո Ամիրխանյանը դրական է գնահատել ՀԿԱԾ-ի 2025 թվականի աշխատանքը՝ ընդգծելով առաջիկա տարվա մարտահրավերները։
«2025 թվականի ընթացքում թեև հարուցված և վերսկսված կատարողական վարույթների քանակը նվազել է, այնուամենայնիվ, հօգուտ պահանջատերերի բռնագանձված գումարն էականորեն գերազանցում է Հարկադիր կատարման ծառայության պատմության ընթացքում որևէ տարեթվին կատարված գանձումները։ Նշված դրական ցուցանիշների հետ մեկտեղ պետք է արձանագրեմ, որ Ծառայությունը դեռևս ամբողջ ծավալով չի իրացրել իր պոտենցիալը կատարման ենթակա ակտերի կատարումն ապահովելու մասով։ Պետք է աշխատենք թիմային մթնոլորտում՝ նպատակ ունենալով ապահովել պետության և քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը»,-ասել է նա:
Ամիրխանյանն իր խոսքում 2026 թվականի առաջնահերթությունների շարքում առանձնացրել է թվայնացման շարունակական գործընթացը, «Կատարողական վարույթի մասին» նոր օրենքի արդյունավետ կիրարկումը, հարկադիր կատարողների վերապատրաստման շարունակականությունը, ինչպես նաև միջգերատեսչական և միջազգային համագործակցության խորացումը։
Խորհրդակցության ավարտին գլխավոր հարկադիր կատարողի հրամանով մի շարք ծառայողների հանձնվել են գերատեսչական պարգևներ և շնորհակալագրեր՝ ծառայողական պարտականությունները պատշաճ և բարեխիղճ կատարելու համար։
Ըստ ձևավորված ավանդույթի՝ «Լավագույն բաժին» անվանակարգով փոխանցիկ մրցանակները հանձնվել են Ոչ գույքային բնույթի կատարողական վարույթների հատուկ բաժնին և Ֆինանսական բաժնին։

7 Февраль 2026 - 08:35 AMT
В 2025 году Служба принудительного исполнения Республики Армения (СПИ) провела около 2,8 миллиона исполнительных производств и взыскала почти 64 миллиарда драмов, что на 11% больше по сравнению с предыдущим годом. Об этом было сообщено на итоговом заседании, в котором приняла участие министр юстиции Србуи Галян.
Из общей суммы около 21 миллиарда драмов было направлено в государственный бюджет, свыше 39 миллиардов — юридическим лицам, более 3 миллиардов получили физические лица, а по неимущественным делам взыскано 9 миллионов драмов.
Согласно данным службы, в рамках программы поддержки лиц с безнадёжными займами, действующей с 1 февраля 2025 года, 12 464 должника были признаны получателями помощи.
Главный судебный исполнитель Сиро Амирханян положительно оценил работу службы в 2025 году, указав при этом на существующие вызовы.
«Хотя количество возбужденных и возобновленных производств сократилось, объём взысканных средств в пользу взыскателей стал самым высоким за всю историю службы. Вместе с тем следует признать, что потенциал службы по обеспечению исполнения актов ещё не реализован в полной мере. Необходимо работать в командной атмосфере ради защиты прав государства и граждан», — заявил он.
Среди приоритетов на 2026 год Амирханян выделил дальнейшую цифровизацию, эффективное применение нового закона о принудительном исполнении, непрерывную переподготовку сотрудников, а также развитие межведомственного и международного сотрудничества.
В завершение совещания ряд сотрудников были награждены ведомственными поощрениями и благодарностями за добросовестное выполнение служебных обязанностей. По традиции переходящие награды в номинации «Лучший отдел» получили отдел по неимущественным производствам и финансовый отдел.