9 Փետրվար 2026 - 07:01 AMT
Հայաստանը ներառված է այն երկրների թվում, որոնք հրավիրված են մասնակցելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությամբ կայանալիք Խաղաղության խորհրդի առաջին գագաթնաժողովին: Այդ մասին ասվում է Axios-ի հրապարակման մեջ:
Գագաթնաժողովն անցկացվելու է փետրվարի 19-ի: Հետխորհրդային երկրներից հրավիրված են նաև Ղազախստանը, Ուզբեկստանը և Ադրբեջանը: Ընդհանուր առմամբ հրավիրված է 60 երկիր:
«Դոնալդ Թրամփի գլխավորությամբ Խաղաղության խորհրդի առաջին գագաթնաժողովը կարող է դառնալ Մերձավոր Արևելքում Վաշինգտոնի ազդեցության նոր ճարտարապետության ցուցադրություն»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
ՀՀ-ն մասնակցել է հունվարի 22-ին Դավոսում կայացած Խաղաղության խորհրդի առաջին հավաքին որպես հիմնադիր անդամ: Արարողության ընթացքում երկրների ներկայացուցիչներն ԱՄՆ նախագահի ներկայությամբ ստորագրել են «Խաղաղության խորհրդի» կանոնադրությունը:
Ստորագրման արարողությանը ՀՀ-ից բացի մասնակցել են ԱՄՆ-ի, Արգենտինայի, Ադրբեջանի, Բահրեյնի, Բելգիայի, Բուլղարիայի, Եգիպտոսի, Հունգարիայի, Ինդոնեզիայի, Հորդանանի, Ղազախստանի, Կոսովոյի, Մարոկկոյի, Պակիստանի, Քաթարի, Պարագվայի, Սաուդյան Արաբիայի, Թուրքիայի, ԱՄԷ-ի, Ուզբեկստանի և Իսրայելի պատվիրակությունների ղեկավարները:

Армения включена в число стран, приглашённых на первый саммит Совета мира, организуемый по инициативе президента США Дональда Трампа. Об этом говорится в публикации издания Axios.
Саммит состоится 19 февраля. Среди стран постсоветского пространства приглашены также Казахстан, Узбекистан и Азербайджан. Всего приглашения получили 60 государств.
«Первый саммит Совета мира под руководством Дональда Трампа может стать демонстрацией новой архитектуры влияния Вашингтона на Ближнем Востоке», — отмечается в материале.
Армения участвовала в первом заседании Совета мира, прошедшем 22 января в Давосе, в статусе страны-основателя. В присутствии президента США представители государств подписали устав Совета мира.
Кроме Армении, в церемонии подписания приняли участие делегации США, Аргентины, Азербайджана, Бахрейна, Бельгии, Болгарии, Египта, Венгрии, Индонезии, Иордании, Казахстана, Косово, Марокко, Пакистана, Катара, Парагвая, Саудовской Аравии, Турции, ОАЭ, Узбекистана и Израиля.