9 Փետրվար 2026 - 07:01 AMT
Հայաստանը ներառված է այն երկրների թվում, որոնք հրավիրված են մասնակցելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությամբ կայանալիք Խաղաղության խորհրդի առաջին գագաթնաժողովին: Այդ մասին ասվում է Axios-ի հրապարակման մեջ:
Գագաթնաժողովն անցկացվելու է փետրվարի 19-ի: Հետխորհրդային երկրներից հրավիրված են նաև Ղազախստանը, Ուզբեկստանը և Ադրբեջանը: Ընդհանուր առմամբ հրավիրված է 60 երկիր:
«Դոնալդ Թրամփի գլխավորությամբ Խաղաղության խորհրդի առաջին գագաթնաժողովը կարող է դառնալ Մերձավոր Արևելքում Վաշինգտոնի ազդեցության նոր ճարտարապետության ցուցադրություն»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
ՀՀ-ն մասնակցել է հունվարի 22-ին Դավոսում կայացած Խաղաղության խորհրդի առաջին հավաքին որպես հիմնադիր անդամ: Արարողության ընթացքում երկրների ներկայացուցիչներն ԱՄՆ նախագահի ներկայությամբ ստորագրել են «Խաղաղության խորհրդի» կանոնադրությունը:
Ստորագրման արարողությանը ՀՀ-ից բացի մասնակցել են ԱՄՆ-ի, Արգենտինայի, Ադրբեջանի, Բահրեյնի, Բելգիայի, Բուլղարիայի, Եգիպտոսի, Հունգարիայի, Ինդոնեզիայի, Հորդանանի, Ղազախստանի, Կոսովոյի, Մարոկկոյի, Պակիստանի, Քաթարի, Պարագվայի, Սաուդյան Արաբիայի, Թուրքիայի, ԱՄԷ-ի, Ուզբեկստանի և Իսրայելի պատվիրակությունների ղեկավարները:

Armenia is among the countries invited to participate in the first Board of Peace summit initiated by U.S. President Donald Trump, according to a report by Axios.
The summit is scheduled to take place on February 19. From the post-Soviet region, Kazakhstan, Uzbekistan, and Azerbaijan have also received invitations. In total, 60 countries are expected to participate.
"The first Board of Peace summit, led by Donald Trump, could mark a new architecture of Washington’s influence in the Middle East," Axios reports.
Armenia participated as a founding member in the inaugural Board of Peace assembly held on January 22 in Davos. During the ceremony, national representatives signed the Peace Council charter in the presence of the U.S. President.