9 Փետրվար 2026 - 11:01 AMT
Կոբախիձե. Թուրքիայի սահմանից մինչև ՀՀ տանող ճանապարհի հիմնական հատվածները պատրաստ կլինեն մինչև 2030-ը
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել է, որ մինչև 2030 թվականի վերջը Թուրքիայի սահմանից մինչև Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմաններ տանող վրացական մայրուղու գրեթե բոլոր հիմնական հատվածների շինարարական աշխատանքներն ավարտված կլինեն։
Նրա խոսքով՝ Վրաստանի կառավարությունն ունի նպատակ առավելագույնս օգտագործել երկրի ռազմավարական աշխարհագրական դիրքը՝ զարգացնելով տարանցիկ փոխադրումների համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Մենք ձգտում ենք առավելագույնի հասցնել մեր երկրի ռազմավարական դիրքը, և մեր նպատակներից մեկը տրանսպորտային ենթակառուցվածքների և տարանցիկ գործառույթների զարգացումն է», – ասել է Կոբախիձեն։
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ այս ոլորտում ներկայում զգալի ներդրումներ են իրականացվում։
«Մեր ծրագրի համաձայն՝ մինչև 2030 թվականի վերջը Թուրքիայի սահմանից մինչև Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմաններ տանող ճանապարհի գրեթե բոլոր հիմնական հատվածները կավարտվեն», – ընդգծել է Կոբախիձեն։
Վրացական «Sputnik» լրատվամիջոցի տվյալներով՝ Վրաստանի 2026 թվականի բյուջեով նախատեսված է ավարտին հասցնել Ռուսթավի-Կարմիր կամուրջ և Ալգետի-Սադախլո ճանապարհահատվածների շինարարությունը, որոնք կապում են Վրաստանը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների հետ։ Բացի այդ, կավարտվի Բաթումի-Սարպի մայրուղու կառուցումը, որը հասնում է Թուրքիայի սահման։

9 Февраль 2026 - 11:09 AMT
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что до конца 2030 года строительные работы на почти всех основных участках грузинской автомагистрали, ведущей от турецкой границы до границ с Арменией и Азербайджаном, будут завершены.
По его словам, правительство Грузии ставит перед собой цель максимально использовать стратегическое географическое положение страны, развивая необходимую инфраструктуру для транзитных перевозок, сообщает «Арменпресс».
«Мы стремимся максимально использовать стратегическое положение нашей страны, и одна из наших целей — развитие транспортной инфраструктуры и транзитных функций», — подчеркнул Кобахидзе.
Глава правительства отметил, что в данной сфере в настоящее время реализуются значительные инвестиции.
«Согласно нашему плану, до конца 2030 года будут завершены почти все основные участки дороги, ведущей от турецкой границы к границам с Азербайджаном и Арменией», — добавил Кобахидзе.
По данным грузинского агентства «Sputnik», в бюджете Грузии на 2026 год предусмотрено завершение строительства участков дорог Рустави–Кармир Камурдж и Алгети–Садахло, которые соединяют страну с границами Армении и Азербайджана. Также будет завершено строительство автомагистрали Батуми–Сарпи, ведущей к турецкой границе.