2026 թվականի ապրիլի 1-ից սկսած Հայաստանի ամբողջ տարածքում կենսաթոշակներն ու սոցիալական նպաստները վճարվելու են բացառապես անկանխիկ եղանակով, հայտնում է աԱշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը։
2026 թ․ մարտի 5-ից կենսաթոշակը կամ նպաստը կանխիկ եղանակով ստացող և վճարման եղանակի փոփոխության դիմում չներկայացրած քաղաքացիների բանկի ընտրությունը կատարվելու է ինքնաշխատ եղանակով՝ առանց դիմումի։
Ընդ որում, մարտի 5-ից ապրիլի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում բանկի փոփոխության դիմումներ չեն ընդունվելու։
Bանկի կողմից սուրհանդակային ծառայության միջոցով առաքվելու են բացառապես տեղաշարժման սահմանափակում ունեցող քաղաքացիների քարտերը` անհրաժեշտության դեպքում նաև սոցիալական աշխատողների ներկայությամբ։
«Բոլոր կենսաթոշակառուներին և նպաստառուներին խնդրում և կոչ ենք անում մինչև 2026 թ․ մարտի 5-ը ներկայացնել վճարման եղանակի փոփոխության դիմումներ՝ առցանց հարթակի միջոցով կամ այցելելով Միասնական սոցիալական ծառայության ցանկացած տարածքային կենտրոն», – ասվում է հաղորդագրությունում։

9 Февраль 2026 - 12:08 AMT
Согласно сообщению Министерства труда и социальных вопросов, с 1 апреля 2026 года по всей территории Армении пенсии и социальные пособия будут выплачиваться исключительно в безналичной форме.
Гражданам, получающим пенсии или пособия наличными и не подавшим заявление на изменение способа выплаты до 5 марта 2026 года, банк для перечислений будет выбран автоматически без подачи заявления.
Кроме того, в период с 5 марта по 1 апреля заявления на изменение выбранного банка приниматься не будут.
Карты банков будут доставляться курьерской службой только гражданам с ограничениями в передвижении, при необходимости в присутствии социальных работников.
«Призываем всех пенсионеров и получателей пособий до 5 марта 2026 года подать заявление о переходе на безналичную форму выплаты через онлайн-платформу или посетив любое территориальное отделение Единой социальной службы», — говорится в сообщении.