9 Փետրվար 2026 - 15:00 AMT
«Ազատության» տրամադրության տակ է Եվրամիության արտգործնախարարության կազմած՝ սահմանափակումների 20-րդ փաթեթը, որի նպատակն է, ըստ Բրյուսելի, թիրախավորել Ռուսաստանի եկամուտները և ռազմական կարողությունները՝ Ուկրաինայի դեմ արդեն չորրորդ տարին շարունակվող պատերազմին ի պատասխան:
«103 կազմակերպությունների ու անհատների շարքում առաջարկվում է պատժամիջոցներ սահմանել նաև 2001-ին Հայաստանում հիմնադրված Unibank-ի և ադրբեջանական Yelo Bank-ի նկատմամբ: Եթե փաթեթն ընդունվի այս տեքստով, այդ բանկերը կզրկվեն ԵՄ-ի հետ ֆինանսական գործառույթներ իրականացնելու հնարավորությունից, նրանց՝ ԵՄ-ում ունեցած ակտիվները կսառեցվեն»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
Եթե փաթեթն ընդունվի ներկայիս ձևով, նշված բանկերը կզրկվեն Եվրամիության տարածքում ֆինանսական գործարքներ կատարելու իրավունքից, իսկ նրանց ակտիվները ԵՄ տարածքում կսառեցվեն։
Փաթեթը արդեն քննարկվել է ԵՄ անդամ երկրների միջև, իսկ նրա վերջնական հաստատումը սպասվում է առաջիկա օրերին՝ նախքան Ուկրաինայում Ռուսաստանի ներխուժման հինգերորդ տարելիցը։
«Մենք առաջին անգամ կակտիվացնենք նաև պատժամիջոցների շրջանցման դեմ պայքարը՝ արգելելով համակարգչային թվային կառավարման մեքենաների և ռադիոընդունիչների արտահանումը և մատակարարումը, երբ կա այդ արտադրանքի՝ Ռուսաստան վերաարտահանման բարձր ռիսկ», – հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դե Լայենը։
Թարմացված․ փետրվարի 18-ին պարզվեց, որ քննարկման վերջին փուլում հայաստանյան Unibank-ը հանվել է Ռուսաստանի նկատմամբ Եվրամիության պատժամիջոցների ցանկից։

Согласно проекту 20-го пакета санкций, подготовленному внешнеполитической службой ЕС и оказавшемуся в распоряжении «Азатутюн», армянский Unibank и азербайджанский Yelo Bank входят в перечень из 103 физических и юридических лиц, в отношении которых предлагается ввести ограничения.
Если пакет будет утверждён в нынешнем виде, эти банки потеряют право на финансовые операции в ЕС, а их активы на территории Союза будут заморожены.
Целью новых ограничений, по заявлению Брюсселя, является снижение доходов и военного потенциала России, которая уже четвёртый год ведёт войну против Украины. Окончательное утверждение пакета ожидается в ближайшие дни, до пятой годовщины вторжения РФ в Украину.
Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что ЕС впервые включит меры против обхода санкций, запретив экспорт и поставки цифровых управляющих устройств и радиоприёмников в случае высокого риска их реэкспорта в Россию.
Обновлено: 18 февраля стало известно, что на финальном этапе обсуждений армянский Unibank был исключен из списка санкций Европейского союза против России.