10 Փետրվար 2026 - 06:22 AMT
ԱՄՆ-ն ՀՀ հետ միջուկային ծրագրով կարող է մինչև $9 մլրդ արտահանում իրականացնել տեխնոլոգիայի և հումքի տեսքով
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ Հայաստանը և ԱՄՆ-ն ավարտել են քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ոլորտում 1-2-3 համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները՝ բացելով լայն հնարավորություններ խոշոր ծրագրերի իրականացման համար։
Նա նշել է, որ դա ենթադրում է մինչև 5 միլիարդ դոլարի սկզբնական արտահանում ԱՄՆ-ից՝ գումարած 4 միլիարդ դոլարի աջակցություն վառելիքի և սպասարկման միջոցով, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Այժմ, երբ դա ամբողջությամբ հաստատվի, ճանապարհ կհարթվի, որպեսզի ամերիկյան և հայկական ընկերությունները կարողանան քաղաքացիական միջուկային նախագծերի վերաբերյալ համաձայնագրեր կնքել: Դա նշանակում է մինչև 5 միլիարդ դոլարի սկզբնական արտահանում ԱՄՆ-ից՝ գումարած լրացուցիչ 4 միլիարդ դոլարի երկարաժամկետ աջակցություն վառելիքի և սպասարկման պայմանագրերի միջոցով:
Սա դասական փոխադարձ շահեկան տարբերակ է: Սա նշանակում է ավելի ուժեղ էներգետիկ անվտանգություն իմ երկրի համար, և դա նաև, կարծում եմ, նշանակում է ավելի ուժեղ էներգետիկ անվտանգություն Հայաստանի համար։ Դա նաև ստեղծելու է բազմաթիվ նոր աշխատատեղեր Միացյալ Նահանգներում:
Դա նշանակում է փոքր մոդուլային ռեակտորներ: Ամերիկյան տեխնոլոգիաները գալու են այս երկիր։ Եվ կրկին, սա այն քիչ երկրներից մեկն է, որտեղ մենք բավականաչափ վստահ ենք այս մակարդակի ներդրումներ կատարելու առումով։ Եվ դա տեղի է ունենում վարչապետի ղեկավարության շնորհիվ»,- նշել է Վենսը։

10 Февраль 2026 - 06:48 AMT
После встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном вице-президент США Джей Ди Вэнс заявил, что Армения и США завершили переговоры по соглашению 1-2-3 в области гражданской ядерной энергетики, что открывает широкие перспективы для реализации масштабных проектов.
По словам Вэнса, соглашение предусматривает первоначальный экспорт технологий и материалов из США на сумму до 5 миллиардов долларов, а также дополнительную поддержку на 4 миллиарда долларов в виде поставок топлива и сервисного обслуживания, сообщает «Арменпресс».
«Теперь, когда соглашение будет полностью ратифицировано, путь открыт для заключения договоров между американскими и армянскими компаниями по гражданским ядерным проектам. Это означает до 5 миллиардов долларов начального экспорта из США, плюс еще 4 миллиарда долларов долгосрочной поддержки через топливо и сервисные соглашения», — отметил он.
«Это классический пример взаимовыгодного сотрудничества. Это усилит энергетическую безопасность как для моей страны, так, я уверен, и для Армении. Кроме того, это создаст множество новых рабочих мест в Соединённых Штатах».
По словам Вэнса, соглашение предполагает использование малых модульных реакторов, и американские технологии прибудут в Армению. «Это одна из немногих стран, в которые мы уверенно инвестируем на таком уровне. И это стало возможным благодаря лидерству премьер-министра», — добавил он.