10 Փետրվար 2026 - 06:22 AMT
ԱՄՆ-ն ՀՀ հետ միջուկային ծրագրով կարող է մինչև $9 մլրդ արտահանում իրականացնել տեխնոլոգիայի և հումքի տեսքով
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ Հայաստանը և ԱՄՆ-ն ավարտել են քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ոլորտում 1-2-3 համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները՝ բացելով լայն հնարավորություններ խոշոր ծրագրերի իրականացման համար։
Նա նշել է, որ դա ենթադրում է մինչև 5 միլիարդ դոլարի սկզբնական արտահանում ԱՄՆ-ից՝ գումարած 4 միլիարդ դոլարի աջակցություն վառելիքի և սպասարկման միջոցով, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Այժմ, երբ դա ամբողջությամբ հաստատվի, ճանապարհ կհարթվի, որպեսզի ամերիկյան և հայկական ընկերությունները կարողանան քաղաքացիական միջուկային նախագծերի վերաբերյալ համաձայնագրեր կնքել: Դա նշանակում է մինչև 5 միլիարդ դոլարի սկզբնական արտահանում ԱՄՆ-ից՝ գումարած լրացուցիչ 4 միլիարդ դոլարի երկարաժամկետ աջակցություն վառելիքի և սպասարկման պայմանագրերի միջոցով:
Սա դասական փոխադարձ շահեկան տարբերակ է: Սա նշանակում է ավելի ուժեղ էներգետիկ անվտանգություն իմ երկրի համար, և դա նաև, կարծում եմ, նշանակում է ավելի ուժեղ էներգետիկ անվտանգություն Հայաստանի համար։ Դա նաև ստեղծելու է բազմաթիվ նոր աշխատատեղեր Միացյալ Նահանգներում:
Դա նշանակում է փոքր մոդուլային ռեակտորներ: Ամերիկյան տեխնոլոգիաները գալու են այս երկիր։ Եվ կրկին, սա այն քիչ երկրներից մեկն է, որտեղ մենք բավականաչափ վստահ ենք այս մակարդակի ներդրումներ կատարելու առումով։ Եվ դա տեղի է ունենում վարչապետի ղեկավարության շնորհիվ»,- նշել է Վենսը։

10 February 2026 - 06:48 AMT
The United States and Armenia have finalized negotiations on a Section 1-2-3 agreement in the field of civil nuclear energy, opening the door for major joint projects, U.S. Vice President J.D. Vance announced following a meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
According to Vance, the agreement enables an initial export of up to $5 billion worth of American technology and materials, alongside an additional $4 billion in long-term support through fuel and maintenance contracts, Armenpress reports.
“Once fully ratified, this paves the way for U.S. and Armenian companies to sign deals on civil nuclear projects,” Vance stated. “That means an initial $5 billion in exports from the U.S., plus an extra $4 billion in ongoing support through fuel and service agreements.”
“This is a textbook win-win. It strengthens energy security for my country and, I believe, for Armenia as well,” he added. “It’s also going to create a lot of new jobs in the United States.”
The agreement involves small modular reactors, with American technology set to arrive in Armenia. “Again, this is one of the few countries where we feel confident enough to invest at this level, and it’s happening thanks to the leadership of the Prime Minister,” Vance emphasized.
Vance arrived in Armenia on February 9 with his wife and children. He will travel to Baku from Yerevan.