Սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի Երևանում արված հայտարարություններին, գրել է, որ վերջինս խոսել է «9 միլիարդ դոլարի տնտեսական գործունեության մասին, որը իրականացվելու է ԱՄՆ-ում, այլ ոչ թե Հայաստանում կատարվելիք ներդրման մասին»։
«Ցանկացած նորմալ հայ մարդու համար 9 միլիարդ դոլարի ներդրման մասին լուրը հիանալի նորություն է, կարելի է ասել՝ երազանք։
Սակայն, կարդալով ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի ելույթը՝ ակնհայտ է դառնում, որ հարգարժան փոխնախագահը որևէ խոսք չի ասել Հայաստանում 9 միլիարդ դոլարի ներդրում իրականացնելու մասին։
Պարոն Վենսը նշել է, որ հարթվում է ճանապարհ ամերիկյան և հայկական ընկերությունների համար՝ քաղաքացիական միջուկային նախագծերի վերաբերյալ համաձայնագրեր կնքելու նպատակով, ինչը ենթադրում է մինչև 5 միլիարդ դոլարի արտահանում ԱՄՆ-ից, ինչպես նաև 4 միլիարդ դոլարի երկարաժամկետ աջակցություն՝ պայմանագրերի միջոցով։
Այսինքն՝ ԱՄՆ փոխնախագահը խոսել է 9 միլիարդ դոլարի տնտեսական գործունեության մասին, որը իրականացվելու է ԱՄՆ-ում, այլ ոչ թե Հայաստանում կատարվելիք ներդրման մասին։
Ավելին, որևէ հստակեցում չկա այն մասին, թե ով և ինչ կերպով է վճարելու ԱՄՆ-ից մինչև 5 միլիարդ դոլարի արտահանման և 4 միլիարդ դոլարի աջակցության համար։
Ակնհայտ է, որ ՀՀ կառավարությունն ի վիճակի չէ վճարել նման գումարներ․ Հայաստանը պարզապես չունի այդպիսի միջոցներ և առաջիկա տարիներին չի էլ կարող ունենալ։
Ակնհայտ է նաև, որ ԱՄՆ կառավարությունը չի վճարելու նման արտահանման համար, քանի որ որևէ երկիր չի վճարում իր իսկ տարածքից իրականացվող արտահանման համար։
Հետևաբար, դրական գնահատելով փոխնախագահ Վենսի այսօրվա այցը՝ անթույլատրելի է նրա խոսքի դիտավորյալ խեղաթյուրումը և հայ հանրության շրջանում անհիմն սպասելիքների ձևավորումը»,-գրել է նա:
Վենսը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ Հայաստանը և ԱՄՆ-ն ավարտել են քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ոլորտում 1-2-3 համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները՝ բացելով լայն հնարավորություններ խոշոր ծրագրերի իրականացման համար։
«Այժմ, երբ դա ամբողջությամբ հաստատվի, ճանապարհ կհարթվի, որպեսզի ամերիկյան և հայկական ընկերությունները կարողանան քաղաքացիական միջուկային նախագծերի վերաբերյալ համաձայնագրեր կնքել: Դա նշանակում է մինչև 5 միլիարդ դոլարի սկզբնական արտահանում ԱՄՆ-ից՝ գումարած լրացուցիչ 4 միլիարդ դոլարի երկարաժամկետ աջակցություն վառելիքի և սպասարկման պայմանագրերի միջոցով»,-ասել է նա:

Эксперт по Конституции Гоар Мелоян прокомментировала заявления вице-президента США Джей Ди Вэнса, сделанные в Ереване, подчеркнув, что озвученные 9 миллиардов долларов касаются экономической активности, ожидаемой в США, а не инвестиций в Армению.
«Для любого нормального армянина новость о 9 миллиардах долларов инвестиций — отличная новость, можно сказать, мечта», — написала она на своей странице в Facebook.
«Однако, прочитав выступление уважаемого вице-президента, становится очевидно, что он ни слова не сказал о вложении 9 миллиардов долларов в Армению. Господин Вэнс отметил, что создаются условия для заключения соглашений между американскими и армянскими компаниями в сфере гражданских ядерных проектов, что предполагает до 5 миллиардов долларов экспорта из США, а также 4 миллиарда долларов долгосрочной поддержки через топливо и сервисные контракты».
«Иными словами, речь шла о 9 миллиардах долларов экономической активности в США, а не о вложениях в Армению», — уточнила она.
Мелоян также указала на отсутствие конкретики по поводу того, кто и каким образом будет оплачивать экспорт из США на сумму до 5 миллиардов долларов и предоставление услуг на 4 миллиарда.
«Очевидно, что правительство Армении не в состоянии оплатить такие суммы, так как у страны просто нет таких средств и в ближайшие годы они не появятся. Также ясно, что правительство США не будет оплачивать экспорт, осуществляемый с собственной территории. Ни одна страна этого не делает», — написала она.
«Хотя визит Вэнса, безусловно, можно оценить положительно, недопустимо искажать его высказывания и формировать у армянского общества необоснованные ожидания», — заключила Мелоян.
После встречи с премьер-министром Николом Пашиняном Вэнс заявил, что Армения и США завершили переговоры по соглашению 1-2-3 в сфере гражданской ядерной энергетики, открывающему путь для реализации крупных проектов.