Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ու ԱՄՆ պետքարտուղարի տնտեսական հարցերով տեղակալ Ջեյքոբ Հելբերգը Երևանում տեղի ունեցած հանդիպմանը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել ակտիվ աշխատանքները բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ՀՀ-ԱՄՆ համագործակցության և ընդհանուր առմամբ տնտեսական համագործակցության ընդլայնման ճանապարհին ներդրումների խթանման ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով այս ոլորտներում Հայաստանում ձևավորված փորձն ու արագ տեմպերով զարգացող միջավայրը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գործադիր տնօրեն Գոհար Աբաջյանը, հայտնում է ԱԳՆ-ն:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ռազմավարական գործընկերության շարունակական ամրապնդմանն ուղղված ընթացիկ աշխատանքները և հնարավոր նոր ծրագրերը։
Երկու կողմն էլ գոհունակությամբ ընդգծել են, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված արհեստական բանականության ու կիսահաղորդիչների ոլորտներում համագործակցության մասին հուշագրերը լավ հիմք են ստեղծել՝ այդ ոլորտներում գործակցությունն ընդլայնելու համար։ Ընդ որում, արդեն արձանագրվել են համագործակցության կոնկրետ արդյունքներ։
Արարատ Միրզոյանն ու Ջեյքոբ Հելբերգը քննարկել են նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներ, այդ թվում՝ էներգետիկայի, կարևոր բնական պաշարների ու հազվագյուտ հանքանյութերի արդյունահանման և մատակարարման շղթաների կայացման, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների զարգացման հնարավոր ուղղությունները։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и заместитель госсекретаря США по экономическим вопросам Джейкоб Хелберг на встрече в Ереване выразили готовность продолжить активную совместную работу по расширению сотрудничества Армении и США в области высоких технологий и в целом экономического партнёрства, подчеркнув необходимость стимулирования инвестиций с учётом накопленного опыта и стремительно развивающейся среды в этих сферах в Армении.
Во встрече также приняла участие Гоар Абаджян, исполнительный директор организации Enterprise Armenia, сообщает МИД Армении.
Стороны обсудили текущую работу по укреплению стратегического партнёрства между Арменией и Соединёнными Штатами, а также возможные новые программы.
Обе стороны с удовлетворением отметили, что подписанные 8 августа в Вашингтоне меморандумы о сотрудничестве в сферах искусственного интеллекта и полупроводников создали прочную основу для расширения взаимодействия. Были зафиксированы и конкретные результаты.
Арарат Мирзоян и Джейкоб Хелберг также обсудили сотрудничество в других областях, представляющих взаимный интерес, включая энергетику, разработку и логистику критически важных и редкоземельных полезных ископаемых, а также возможные направления развития инфраструктуры.