ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը անդրադարձել է «Մեր ձևով» շարժման հայտարարությանը, ըստ որի՝ իշխանության գալու դեպքում փոքր և միջին ձեռնարկությունները կազատվեն հարկերից` նշելով, որ զրո տոկոս հարկն իր հետևանքներն ունի, ու դա կոչվում է ստվեր, ստվերի մեծացում։
«Երբ խոսում ենք զրո տոկոս հարկի մասին, դա ենթադրում է թաքցվող շրջանառություն, թափանցիկության ցածր մակարդակ, խոշորների մասնատում ու տեղավորում այդ համակարգի մեջ։ Հետևաբար մեզ համար անընդունելի է նման մոտեցումը և կարծում ենք, որ դա կարող է բերել ստվերի էական աճի», հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Հակոբյանի խոսքով՝ ներկայիս կառավարության մոտեցումն ուղղված է ՓՄՁ ոլորտի աջակցությանը՝ պահպանելով մեղմ հարկային բեռը, հեշտացված վարչարարությունն ու հաշվետվությունների ներկայացման պարզեցված մեխանիզմները։
«Հիշեցնեմ, որ մինչև 24 մլն դրամ շրջանառություն ունեցող միկրոձեռնարկատիրությունն ազատված է հարկից։ Ինչ վերաբերում է շրջանառության հարկին, ապա ճիշտ է` դրույքաչափերը բարձրացվեցին, սակայն ծախսագրության արդյունքում հարկերի վճարման դերն էապես նվազում է»,-ասել է նա:
ՊԵԿ նախագահը շեշտել է, որ զրո տոկոս հարկի գաղափարը սխալ է ցանկացած իրավիճակում, քանի որ բոլոր քաղաքացիները պետք է մասնակցեն պետության զարգացման գործընթացին։
«Հայեցակարգային իմաստով շատ կարևոր է, որ ցանկացած մարդ ինչ–որ չափով իր փոքր ներդրումն ունենա պետության կայացման գործում, քանի որ անգամ այդ փոքր ներդրումն անելով` նա ավելի պահանջատեր է դառնում ու իրեն սեփականատեր զգում իր երկրում։ Հորդորս այն կլինի քաղաքական գործիչներին, որ ցանկացած թիրախ դնելուց կամ արտահայտվելուց առաջ անդրադառնայինք դրա հիմքում դրված հիմնավորումներին, որոնք թույլ կտային կառուցողական քննարկումներ անել»,-նշել է Հակոբյանը:
Խոսելով ստվերային տնտեսության դեմ պայքարի արդյունքների մասին՝ Հակոբյանը հայտնել է, որ 2025 թվականին բացահայտվել է 363 միլիարդ դրամի ստվերային շրջանառություն, ինչը 44 տոկոսով գերազանցում է 2024 թվականի ցուցանիշը։ Այս բացահայտումների արդյունքում պետբյուջե է վերադարձվել 124 միլիարդ դրամի թաքցված հարկ, ինչը 29 տոկոսով բարձր է նախորդ տարվա համեմատ, ինչպես նաև վերականգնվել է 37 միլիարդ դրամ, ինչը 4 տոկոսով ավելի է 2024-ից։
Նա հավելել է, որ հարկային տեսուչների իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների քանակն այս ընթացքում նվազել է 22 տոկոսով։

Председатель Комитета государственных доходов (КГД) Эдуард Aкопян прокомментировал заявление движения «Мер дзевов», по которому в случае прихода к власти малый и средний бизнес будет освобождён от налогов, отметив, что налоговая ставка в 0% приведёт к расширению теневой экономики.
«Когда мы говорим о нулевой ставке налога, это подразумевает скрытую выручку, низкий уровень прозрачности, дробление крупных предприятий и их перевод в этот режим. Поэтому для нас такой подход неприемлем, и мы считаем, что он может привести к **значительному росту теневого сектора», — заявил Акопян журналистам, передаёт Sputnik Армения.
По его словам, действующая налоговая политика правительства направлена на поддержку МСП путём сохранения мягкой налоговой нагрузки, упрощённого администрирования и механизмов отчётности.
«Напомню, что микропредприятия с годовым оборотом до 24 млн драмов освобождены от налогообложения. Что касается налога с оборота, то несмотря на повышение ставок, благодаря системе вычетов налоговая нагрузка существенно снижается», — пояснил он.
Глава КГД подчеркнул, что идея нулевой ставки налога ошибочна в любых условиях, так как каждый гражданин должен участвовать в процессе развития государства.
«С концептуальной точки зрения важно, чтобы каждый гражданин внёс хотя бы небольшой вклад в становление государства. Даже минимальный вклад делает человека более требовательным к власти и даёт ему чувство участия в жизни своей страны. Мой совет политикам — прежде чем выдвигать лозунги и обещания, стоит подумать о заложенных в них основаниях, чтобы вести содержательные обсуждения», — отметил он.
Говоря о борьбе с теневой экономикой, Акопян сообщил, что в 2025 году было выявлено теневых оборотов на 363 млрд драмов, что на 44% больше, чем в 2024 году. В результате в бюджет возвращено 124 млрд драмов скрытых налогов (рост на 29%), а также восстановлено 37 млрд драмов, что на 4% больше, чем в предыдущем году.
Он добавил, что количество оперативно-розыскных мероприятий, проведённых налоговыми инспекторами, снизилось на 22%, что свидетельствует об эффективности работы.