Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանն ասել է, որ ՊԵԿ-ի արդյունավետության գնահատման հիմնական չափորոշիչը հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցությունն է։
«2025 թվականին գրանցել ենք, 2018 թվականից ի վեր եթե նայենք, հարկեր-ՀՆԱ ցուցանիշի երկրորդ ամենամեծ բարելավումը՝ 1 տոկոսային կետ. հասցրել ենք 24.5 տոկոսի: Կառավարության ծրագրով 2026 թվականի համար 25 տոկոս էր թիրախավորած, որին էլ այս տարի, իմ համոզմամբ, կհասնենք»,-ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Հակոբյանը հավելել է, որ մեկ այլ կարևոր ցուցանիշ է ծախսարդյունավետությունը, որն արտացոլում է՝ որքան ծախս է անհրաժեշտ 100 դրամ հարկային եկամուտներ և տուրքեր հավաքագրելու համար։
«Այստեղ էլ ունենք պատմական բավական ցածր ցուցանիշ, հասել ենք 0.89-ի: Ի՞նչ է դա նշանակում. որ 100 դրամ հարկային եկամուտների հավաքագրման եկամուտների ֆունկցիայի վրա հասարակությունը ծախսում է 0.9 դրամ ընդամենը: Այդպիսի ցուցանիշ 2018 թվականից ի վեր չենք ունեցել, և այս միտումը պետք է անշեղորեն շարունակել»,-ասել է նա:
Հակոբյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը անդրադարձել է «Մեր ձևով» շարժման հայտարարությանը, ըստ որի՝ իշխանության գալու դեպքում փոքր և միջին ձեռնարկությունները կազատվեն հարկերից` նշելով, որ զրո տոկոս հարկն իր հետևանքներն ունի, ու դա կոչվում է ստվեր, ստվերի մեծացում։

10 February 2026 - 15:07 AMT
State Revenue Committee Chairman Eduard Hakobyan announced that the key measure of SRC performance—the tax-to-GDP ratio—has reached 24.5% in 2025, marking the second-largest improvement since 2018.
“We registered a 1 percentage point increase, reaching 24.5%. The government’s target for 2026 is 25%, and I’m confident we’ll meet it this year,” he said, as reported by 1lurer.am .
Hakobyan added that another vital indicator is cost-efficiency, which reflects how much must be spent to collect every 100 drams in taxes and duties.
“In this area, we’ve also achieved a historically low rate of 0.89. What does that mean? It means society only spends 0.9 drams to collect 100 drams in tax revenue. We haven’t seen a figure like this since 2018, and this trend must continue,” he noted.
Earlier, Hakobyan had responded to the Mer Dezvov movement’s proposal to eliminate taxes for SMEs, warning that a 0% tax would increase the shadow economy.