ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ TRIPP-ի դեպքում մաքսային ծառայություն գործելու է, և քանի որ Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ է, ապա այս դեպքում գործելու է միության ամբողջ իրավական համակարգը։
«Այստեղ հիմա միակ առանձնահատկությունն այն բառերն են, որոնք հնչել են` «ֆրոնտ օֆիս» և «բեք օֆիս»։ Այս բառերը շատերի մոտ հարցեր են առաջացրել, սակայն դա էլ ոչ թե առանձնահատկություն է, այլ դա մաքսային ծառայության համար ապագա է»,– ընդգծել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Հակոբյանը տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ–ի հետ համագործակցությամբ կենտրոն են հիմնելու, որը հնարավորություն է տալու խելացի ձևով մոնիտորինգ անել ցամաքային բոլոր անցակետերի ռենտգեն սարքերը։
«Այսինքն` բեռն անցնելու է համապատասխան ռենտգենի միջով, և այդ համակարգը կա՛մ վերլուծողի, կա՛մ արհեստական բանականության միջոցով վերլուծելու է և թիրախներն է ընտրելու, թե ինչը պետք է զննի։ «Ֆրոնտ օֆիս» և «բեք օֆիս» ասածներն այս տրամաբանությունն ունեն, որտեղ «բեք օֆիսը» ռիսկերի այդ համակարգն է»,– ասել է ՊԵԿ նախագահը։
Նրա գնահատմամբ՝ այս ամբողջ համակարգի նպատակը մարդկային շփումը նվազեցնելն է, ինչն էլ կհանգեցնի մաքսային ծառայությունների առավել օբյեկտիվ և թափանցիկ կազմակերպմանը։
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել են 7 կետից բաղկացած հռչակագիր, որով նախատեսվում է ռազմավարական նշանակության տարանցիկ ճանապարհ կառուցել Սյունիքի մարզով՝ այն անվանելով «Թրամփի ուղի» (TRIPP)։ Այդ ճանապարհը հնարավորություն է տալու Ադրբեջանին առևտրային կապ հաստատել Նախիջևանի հետ։
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ջեյհուն Բայրամովն էլ նախաստորագրել են երկու երկրների միջև խաղաղության ու միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագիրը՝ ԱՄՆ ղեկավարության ներկայությամբ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանել է, թե Հայաստանը ոչ թե 99 տարով հող է տրամադրում ամերիկյան կողմին, այլ փոխանցում է կառուցապատման իրավունք։

Председатель Комитета государственных доходов Армении Эдуард Акопян на встрече с журналистами заявил, что в случае реализации проекта TRIPP армянская таможенная служба будет функционировать в полном соответствии с правовой системой Евразийского экономического союза (ЕАЭС), поскольку Армения является членом союза.
«Сейчас единственная особенность — это употреблённые слова “фронт-офис” и “бэк-офис”. Они вызвали вопросы у многих, но на самом деле это не особенность, а будущее таможенной службы», — отметил он, передаёт Sputnik Армения.
Акопян также сообщил, что в сотрудничестве с США будет создан центр мониторинга, который обеспечит интеллектуальный контроль рентгеновского оборудования на всех наземных пропускных пунктах.
«Груз будет проходить через рентген, и система — либо аналитик, либо искусственный интеллект — будет анализировать изображения и определять объекты для досмотра. Именно в этом и заключается логика “фронт-офиса” и “бэк-офиса”, где “бэк-офис” — это система оценки рисков», — пояснил глава КГД.
По его словам, основная цель новой системы — снизить уровень человеческого вмешательства, что обеспечит более объективную и прозрачную работу таможни.
8 августа 2025 года в Вашингтоне премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали декларацию из 7 пунктов о строительстве стратегически важного транзитного коридора через Сюник, получившего название «Маршрут Трампа» (TRIPP). Этот путь позволит Азербайджану установить торговую связь с Нахиджеваном. Министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии руководства США также подписали предварительное соглашение об установлении межгосударственных отношений и мира. Никол Пашинян подчеркнул, что речь не идёт о передаче земли США на 99 лет, а о предоставлении права застройки.