ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ TRIPP-ի դեպքում մաքսային ծառայություն գործելու է, և քանի որ Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ է, ապա այս դեպքում գործելու է միության ամբողջ իրավական համակարգը։
«Այստեղ հիմա միակ առանձնահատկությունն այն բառերն են, որոնք հնչել են` «ֆրոնտ օֆիս» և «բեք օֆիս»։ Այս բառերը շատերի մոտ հարցեր են առաջացրել, սակայն դա էլ ոչ թե առանձնահատկություն է, այլ դա մաքսային ծառայության համար ապագա է»,– ընդգծել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Հակոբյանը տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ–ի հետ համագործակցությամբ կենտրոն են հիմնելու, որը հնարավորություն է տալու խելացի ձևով մոնիտորինգ անել ցամաքային բոլոր անցակետերի ռենտգեն սարքերը։
«Այսինքն` բեռն անցնելու է համապատասխան ռենտգենի միջով, և այդ համակարգը կա՛մ վերլուծողի, կա՛մ արհեստական բանականության միջոցով վերլուծելու է և թիրախներն է ընտրելու, թե ինչը պետք է զննի։ «Ֆրոնտ օֆիս» և «բեք օֆիս» ասածներն այս տրամաբանությունն ունեն, որտեղ «բեք օֆիսը» ռիսկերի այդ համակարգն է»,– ասել է ՊԵԿ նախագահը։
Նրա գնահատմամբ՝ այս ամբողջ համակարգի նպատակը մարդկային շփումը նվազեցնելն է, ինչն էլ կհանգեցնի մաքսային ծառայությունների առավել օբյեկտիվ և թափանցիկ կազմակերպմանը։
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել են 7 կետից բաղկացած հռչակագիր, որով նախատեսվում է ռազմավարական նշանակության տարանցիկ ճանապարհ կառուցել Սյունիքի մարզով՝ այն անվանելով «Թրամփի ուղի» (TRIPP)։ Այդ ճանապարհը հնարավորություն է տալու Ադրբեջանին առևտրային կապ հաստատել Նախիջևանի հետ։
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ջեյհուն Բայրամովն էլ նախաստորագրել են երկու երկրների միջև խաղաղության ու միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագիրը՝ ԱՄՆ ղեկավարության ներկայությամբ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանել է, թե Հայաստանը ոչ թե 99 տարով հող է տրամադրում ամերիկյան կողմին, այլ փոխանցում է կառուցապատման իրավունք։

10 February 2026 - 15:16 AMT
Chairman of Armenia’s State Revenue Committee (SRC) Eduard Hakobyan stated during a press briefing that in the case of TRIPP, the customs service will function fully within the Eurasian Economic Union (EAEU) legal framework, as Armenia is a member of the union.
“The only unusual terms people have heard are ‘front office’ and ‘back office.’ These have raised questions, but in fact, they’re not exceptions. They represent the future of customs operations,” he said, according to Sputnik Armenia.
Hakobyan revealed that with U.S. cooperation, a new monitoring center will be established to intelligently scan and analyze cargo at all land border crossings using X-ray equipment.
“The cargo will pass through X-ray scanners, and the system, either through an analyst or artificial intelligence, will analyze the data and identify high-risk items for inspection. The concept of ‘front office’ and ‘back office’ refers to this setup, where the back office handles risk assessment,” he explained.
He stressed that the goal of the entire system is to minimize human contact, which in turn will make customs operations more objective and transparent.
On August 8, 2025, in Washington, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a 7-point declaration outlining the construction of a strategic transit route through Armenia’s Syunik Province, named the Trump Route (TRIPP). The route would enable Azerbaijan to establish trade access to Nakhichevan. Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov also pre-signed a peace and interstate relations agreement in the presence of U.S. officials. Pashinyan clarified that Armenia is granting development rights, not sovereignty, for the 99-year period mentioned.