10 Փետրվար 2026 - 14:41 AMT
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձել է թուրքական կողմի՝ Ալիջան սահմանային անցակետում արձանագրված ակտիվությանը՝ նշելով, որ հայկական կողմը պատրաստ է «Մարգարա» անցակետի լիարժեք գործարկման։
«Թուրքական կողմի ակտիվության մասին մենք տեղեկացված ենք այնքանով, որքանով դուք, այսինքն հանրային ինչքան տեղեկատվություն կա, այդքանով ենք տեղեկացված։ Ըստ էության կա ակտիվություն, աշխատանքներ այդ ուղղությամբ, և երբ մեր արտաքին քաղաքականություն վարող գործընկերները մեզ ազդակներ կտան, նման հանձնարարական կունենանք, մենք մեր մասով պատրաստ ենք սահմանային այդ ծառայությունն ամբողջովին մատուցելու»,-ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Հակոբյանը նշել է, որ կոմիտեն պարբերաբար այցելում է Մարգարայի անցակետ՝ վերահսկելու ենթակառուցվածքային պատրաստվածությունը։ Նրա խոսքով՝ անցակետի վերազինման աշխատանքները դեռ նախորդ տարում են ավարտվել, և ձևավորվել է մասնագիտական անձնակազմ, որը պատրաստ է ծառայություն իրականացնելու՝ քաղաքական որոշման ընդունման պարագայում։
«Ապագայի տեսանկյունից շատ կարևոր կլինի ժամանակի ընթացքում հասկանալ, թե այդ անցակետով ինչ հոսքերի, սպասարկման մասին է խոսքը, և դրա շրջանակում կմտածենք` հարկ կա՞ մեծացնելու, վերազինելու այն, թե ոչ»,-հավելել է նա:
Հայաստանն ու Թուրքիան դիվանագիտական հարաբերություններ չունեն դեռևս 1991 թվականից, իսկ պետական սահմանը փակ է 1993 թվականից՝ Թուրքիայի նախաձեռնությամբ։ Սակայն վերջին տարիներին ակտիվացել է հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։
2021-ի դեկտեմբերից կողմերը հատուկ ներկայացուցիչներ են նշանակել, իսկ 2022-ի մարտին Անթալիայում երկու երկրների արտգործնախարարները վերահաստատել են գործընթացի շարունակման պատրաստակամությունը՝ առանց նախապայմանների։
2024-ի սեպտեմբերին Նյու Յորքում կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումը, որի ընթացքում վերահաստատվել է կարգավորման գործընթացի արագացման և նոր թափ հաղորդելու պատրաստակամությունը։ Մեկ տարի անց՝ «Մարգարա» անցակետում տեղի է ունեցել Սերդար Քըլըչի և Ռուբեն Ռուբինյանի հանդիպումը, որի ժամանակ քննարկվել են սահմանը հատելու կազմակերպման և նախորդ պայմանավորվածությունների գործնական իրականացման հարցեր։

Председатель Комитета государственных доходов Эдуард Акопян на встрече с журналистами прокомментировал сообщения об активности Турции на пограничном КПП «Алиджан», заявив, что армянская сторона готова к полноценной работе пограничного пункта «Маргара».
«О турецкой активности мы знаем ровно столько, сколько и вы — то есть только из открытых источников. Очевидно, что с их стороны ведутся работы. Как только наши партнёры, ответственные за внешнюю политику, дадут соответствующий сигнал и поручение, мы готовы полностью обеспечить работу таможенной службы на этом участке», — сказал он, передаёт Sputnik Армения.
Акопян отметил, что КГД регулярно проверяет готовность инфраструктуры на КПП «Маргара». По его словам, реконструкция завершилась ещё в прошлом году, сформирована специализированная команда, которая при необходимости может немедленно приступить к работе.
«Смотрим в будущее — со временем нужно будет понять, какие объёмы и потоки будут проходить через пункт. Уже тогда решим, стоит ли расширять и дополнительно оснащать его», — добавил он.
Армения и Турция не имеют дипломатических отношений с 1991 года, а государственная граница закрыта с 1993 года по инициативе Турции. Однако в последние годы процесс нормализации активизировался.
С декабря 2021 года стороны назначили спецпредставителей, а в марте 2022 года главы МИД подтвердили готовность к продолжению диалога без предварительных условий. В сентябре 2024 года премьер-министр Никол Пашинян встретился с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом в Нью-Йорке. Тогда было подтверждено стремление ускорить процесс. Через год, на КПП «Маргара», состоялась встреча Сердара Кылыча и Рубена Рубиняна, где обсуждались вопросы организации пересечения границы и реализации достигнутых договорённостей.