11 Փետրվար 2026 - 06:45 AMT
Եվրախորհրդարանի մի խումբ պատգամավորներ՝ Մարդու իրավունքների ենթահանձնաժողովի նախագահ Մունիր Սաթուրին, Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության ղեկավար Նիլս Ուշակովսը, ինչպես նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի հարցերով մշտական զեկուցողներ Միրիամ Լեքսմանն ու Դան Բառնան հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ դատապարտելով Բաքվում պահվող հայ գերիների գործերով փետրվարի 5-ին կայացված դատավճիռները՝ նախազգուշացնելով, որ այդ որոշումները կարող են վտանգել Հարավային Կովկասում ծավալվող փխրուն, սակայն դրական զարգացող խաղաղ գործընթացը։
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները կոչ են արել Ադրբեջանին հենվել ներկայիս դրական շարժի վրա և ազատ արձակել Ադրբեջանի հսկողության տակ գտնվող բոլոր հայ գերիներին՝ դա որակելով որպես նշանակալի բարի կամքի դրսևորում ու ևս մեկ կարևոր քայլ՝ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության ուղղությամբ, հայտնում է Արմենպրեսը:
Պատգամավորները խորը ափսոսանքով են արձանագրել Բաքվի դատարանում կայացված վճիռները՝ ընդգծելով, որ դրանք ներառում են նաև ցմահ ազատազրկման հինգ դատավճիռ,
Համատեղ հայտարարության մեջ նշվում է, որ այս դատական զարգացումները տեղի են ունեցել զգայուն փուլում, երբ վերջին տարվա ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև որոշակի դրական ազդակներ են նկատվել՝ ուղղված խաղաղության և վստահության ամրապնդմանը։ Պատգամավորները հիշեցրել են, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին երկու կողմերն էլ Վաշինգտոնում հայտարարել են առաջընթացի մասին՝ նախաստորագրելով «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի տեքստը։
Նրանք նաև հիշատակել են 2026 թվականի հունվարին չորս հայ գերիների ազատ արձակումը, ովքեր գերեվարված են եղել Ադրբեջանում 2020 և 2023 թվականներից ի վեր, ինչպես նաև նշել են գործնական համագործակցության մի շարք նախաձեռնություններ, այդ թվում՝ բեռնափոխադրումների տարանցիկ շարժը Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան։
Հայտարարության հեղինակները հատուկ ուշադրություն են դարձրել միջազգային կարևոր խորհրդանշական հանգամանքին՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ու Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դարձել են 2026 թվականի «Զայեդի» մարդկային եղբայրության մրցանակի դափնեկիրներ՝ տարածաշրջանում խաղաղության ամրապնդման ուղղությամբ գործադրած հետևողական ջանքերի համար։

A group of Members of the European Parliament, including Chair of the Subcommittee on Human Rights, Mounir Satouri; Head of the Delegation for relations with the South Caucasus, Nils Ušakovs; and permanent rapporteurs on Armenia and Azerbaijan, Miriam Lexmann and Dan Barna, issued a joint statement condemning the verdicts handed down on February 5 in Baku in the cases of Armenian detainees.
They warned these decisions could jeopardize the fragile but positively evolving peace process in the South Caucasus.
The MEPs urged Azerbaijan to build on the current positive momentum and release all Armenian prisoners under its control, calling such a move a significant gesture of goodwill and a vital step toward lasting peace in the region, according to Armenpress.
They expressed deep regret over the Baku court rulings, which include five life sentences.
The statement emphasized these judicial developments come at a sensitive time, with recent signs of progress between Armenia and Azerbaijan aimed at peace and confidence-building. The lawmakers noted the August 8, 2025, announcement in Washington, where both sides initialed the text of a peace and interstate relations agreement.
They also recalled the January 2026 release of four Armenian prisoners captured in Azerbaijan since 2020 and 2023, and cited practical cooperation initiatives, including transit cargo movement through Azerbaijani territory to Armenia.
The statement highlighted the symbolic significance of recent developments, noting that Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan were jointly awarded the 2026 Zayed Award for Human Fraternity for their sustained efforts toward peace in the region.
Former President of Nagorno-Karabakh Arayik Harutyunyan was sentenced to life in prison. The same sentence was handed down to former Defense Army commander Levon Mnatsakanyan and his deputy David Manukyan, as well as to former Foreign Minister David Babayan and former Parliament Speaker David Ishkhanyan. Former presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan received 20-year sentences.
Madat Babayan and Melikset Pashayan were sentenced to 19 years, Garik Martirosyan to 18, David Alaverdyan and Levon Balayan to 16, and Erik Ghazaryan, Gurgen Stepanyan, and Vasily Beglaryan to 15 years each.