11 Փետրվար 2026 - 06:45 AMT
Եվրախորհրդարանի մի խումբ պատգամավորներ՝ Մարդու իրավունքների ենթահանձնաժողովի նախագահ Մունիր Սաթուրին, Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության ղեկավար Նիլս Ուշակովսը, ինչպես նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի հարցերով մշտական զեկուցողներ Միրիամ Լեքսմանն ու Դան Բառնան հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ դատապարտելով Բաքվում պահվող հայ գերիների գործերով փետրվարի 5-ին կայացված դատավճիռները՝ նախազգուշացնելով, որ այդ որոշումները կարող են վտանգել Հարավային Կովկասում ծավալվող փխրուն, սակայն դրական զարգացող խաղաղ գործընթացը։
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները կոչ են արել Ադրբեջանին հենվել ներկայիս դրական շարժի վրա և ազատ արձակել Ադրբեջանի հսկողության տակ գտնվող բոլոր հայ գերիներին՝ դա որակելով որպես նշանակալի բարի կամքի դրսևորում ու ևս մեկ կարևոր քայլ՝ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության ուղղությամբ, հայտնում է Արմենպրեսը:
Պատգամավորները խորը ափսոսանքով են արձանագրել Բաքվի դատարանում կայացված վճիռները՝ ընդգծելով, որ դրանք ներառում են նաև ցմահ ազատազրկման հինգ դատավճիռ,
Համատեղ հայտարարության մեջ նշվում է, որ այս դատական զարգացումները տեղի են ունեցել զգայուն փուլում, երբ վերջին տարվա ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև որոշակի դրական ազդակներ են նկատվել՝ ուղղված խաղաղության և վստահության ամրապնդմանը։ Պատգամավորները հիշեցրել են, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին երկու կողմերն էլ Վաշինգտոնում հայտարարել են առաջընթացի մասին՝ նախաստորագրելով «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի տեքստը։
Նրանք նաև հիշատակել են 2026 թվականի հունվարին չորս հայ գերիների ազատ արձակումը, ովքեր գերեվարված են եղել Ադրբեջանում 2020 և 2023 թվականներից ի վեր, ինչպես նաև նշել են գործնական համագործակցության մի շարք նախաձեռնություններ, այդ թվում՝ բեռնափոխադրումների տարանցիկ շարժը Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան։
Հայտարարության հեղինակները հատուկ ուշադրություն են դարձրել միջազգային կարևոր խորհրդանշական հանգամանքին՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ու Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դարձել են 2026 թվականի «Զայեդի» մարդկային եղբայրության մրցանակի դափնեկիրներ՝ տարածաշրջանում խաղաղության ամրապնդման ուղղությամբ գործադրած հետևողական ջանքերի համար։

11 Февраль 2026 - 07:02 AMT
Группа депутатов Европейского парламента — председатель Подкомитета по правам человека Мунир Сатури, руководитель делегации по связям с Южным Кавказом Нилс Ушаковс, а также постоянные докладчики по Армении и Азербайджану Мириам Лексманн и Дан Барна — выступили с совместным заявлением, осудив приговоры, вынесенные 5 февраля в Баку в отношении армянских пленных.
Они выразили обеспокоенность тем, что эти решения могут поставить под угрозу хрупкий, но позитивно развивающийся мирный процесс на Южном Кавказе.
Депутаты Европарламента призвали Азербайджан воспользоваться текущим позитивным импульсом и освободить всех армянских пленных, охарактеризовав это как важный жест доброй воли и значительный шаг на пути к устойчивому миру в регионе, сообщает «Арменпресс».
Они с глубоким сожалением отметили приговоры, вынесенные бакинским судом, подчеркнув, что среди них — пять решений о пожизненном заключении.
В совместном заявлении отмечается, что эти судебные события произошли на чувствительном этапе, когда за последний год между Арменией и Азербайджаном наблюдались определённые позитивные сигналы, направленные на укрепление мира и доверия. Депутаты напомнили, что 8 августа 2025 года стороны в Вашингтоне заявили о прогрессе, предварительно подписав текст соглашения «Об установлении мира и межгосударственных отношений».
Они также напомнили об освобождении в январе 2026 года четырёх армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане с 2020 и 2023 годов, а также о нескольких инициативах практического сотрудничества, в том числе транзите грузов через территорию Азербайджана в Армению.
Авторы заявления обратили особое внимание на важный международный символический аспект: президент Азербайджана Ильхам Алиев и премьер-министр Армении Никол Пашинян стали лауреатами премии «За человеческое братство» имени Заида 2026 года за последовательные усилия по укреплению мира в регионе.
Бывший президент НКР Араик Арутюнян приговорён к пожизненному заключению. Такого же наказания удостоены бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян и его первый заместитель Давид Манукян, бывший министр иностранных дел НКР Давид Бабаян и спикер парламента Давид Ишханян. Бывшие президенты Аркадий Гукасян и Бако Саакян приговорены к 20 годам лишения свободы.
Мадат Бабаян и Меликсет Пашаян осуждены на 19 лет, Гарик Мартиросян — на 18 лет, Давид Алавердян и Левон Балаян — на 16 лет, а Эрик Газарян, Гурген Степанян и Василий Бегларян — на 15 лет лишения свободы каждый.