11 Փետրվար 2026 - 07:13 AMT
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի գրասենյակը հայտարարել է, որ իր պաշտոնական X-ի էջում հրապարակված և հետագայում ջնջված գրառումը, որտեղ 1915 թվականի իրադարձությունները բնութագրված էին որպես ցեղասպանություն, «սխալմամբ է ուղարկվել», գրել է Bloomberg-ը։
Վենսի պաշտոնական X-ի էջում հրապարակվել էր փոխնախագահի և նրա տիկնոջ լուսանկարը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում, որը հետագայում հեռացվել է։ Այնտեղ ասվում էր, որ նրանք «մասնակցել են ծաղկեպսակ դնելու արարողությանը Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում՝ ի հիշատակ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի»։
Փոխնախագահի գրասենյակի պաշտոնյան ասել է, որ նամակը սխալմամբ ուղարկվել է աշխատակազմի անդամի կողմից, որը ԱՄՆ պատվիրակության մաս չի կազմում, գրում է Factor.am-ը:
Իր հերթին,Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լիվիթը ճեպազրույցի ժամանակ X-ի գրառման և այն հետագա ջնջելու վերաբերյալ հարցին պատասխանելիս ասել է, որ «քաղաքականության մեջ այս պահին որևէ փոփոխություն չի եղել»։
Bloomberg-ը հիշեցրել է, որ նախկին նախագահ Ջո Բայդենը 2021 թվականին դարձել է ԱՄՆ առաջին ղեկավարը, որը պաշտոնապես ճանաչել է հայերի կոտորածները որպես ցեղասպանություն։ Այդ որոշումը առաջացրել է Թուրքիայի դժգոհությունը՝ որպես Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդ երկիր։ Հրապարակման համաձայն՝ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քննադատել է բոլոր այն երկրներին, որոնք ճանաչել են ցեղասպանությունը։
Երևանում լրագրողների հարցին ի պատասխան՝ ինչու է կարևորել այցելել հուշահամալիր և արդյոք պաշտոնապես ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը, ԱՄՆ փոխնախագահը պարզաբանել է, որ այցը նախաձեռնվել է հայերի խնդրանքով, սակայն ցեղասպանության ճանաչման հարցին ուղղակի պատասխան չի տվել։
«Երբ մենք խոսեցինք հայերի հետ, նրանք ասացին, որ սա մեզ համար շատ կարևոր վայր է, և ակնհայտ է, որ ես առաջին փոխնախագահն եմ, ով երբևէ այցելել է Հայաստան, նրանք խնդրեցին մեզ այցելել այդ վայրը։ Ակնհայտ է, որ շատ սարսափելի բան է տեղի ունեցել։ Դա մի բան է, որը պարզապես շատ, շատ կարևոր է նրանց համար մշակութային առումով։ Ես մտածեցի, որ որպես հարգանքի նշան՝ թե՛ զոհերի, թե՛ նա Հայաստանի կառավարության նկատմամբ, որը մեզ համար շատ կարևոր գործընկեր է տարածաշրջանում, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ես ցանկացա այցելել և իմ հարգանքի տուրքը մատուցել»,- ասել է նա:
Վենսի խոսնակի փոխանցմամբ՝ փոխնախագահի X-ի հաշիվը ղեկավարվում է աշխատակազմի կողմից և հիմնականում ծառայում է նրա գործունեության լուսանկարներն ու տեսանյութերը հրապարակելու նպատակով։ Մյուս բոլոր հարցերի մասով հղում է արվել հենց Վենսի կատարած մեկնաբանություններին։

Офис вице-президента США Джей Ди Вэнса сообщил, что опубликованное, а затем удалённое сообщение на его официальной странице в X, в котором события 1915 года назывались «геноцидом», было размещено «по ошибке». Об этом пишет Bloomberg.
В удалённом посте размещалась фотография Вэнса и его супруги у мемориала Цицернакаберд, где говорилось, что они «приняли участие в церемонии возложения венков в память о жертвах Геноцида армян 1915 года».
По данным Factor.am , представитель офиса Вэнса уточнил, что пост был опубликован сотрудником, который не входит в состав официальной делегации США.
На брифинге пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливитт, отвечая на вопросы по поводу поста и его удаления, заявила, что «в политике в настоящий момент изменений не произошло».
Bloomberg напоминает, что в 2021 году бывший президент Джо Байден стал первым лидером США, официально признавшим массовые убийства армян геноцидом. Это решение вызвало недовольство Турции как правопреемницы Османской империи. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган неоднократно критиковал страны, признавшие Геноцид.
Отвечая на вопросы журналистов в Ереване о цели визита к мемориалу и о личном признании Геноцида армян, вице-президент США отметил, что визит был организован по просьбе армянской стороны, но на сам вопрос о признании прямо не ответил.
«Когда мы разговаривали с армянами, они сказали, что это очень важное для них место. Очевидно, я первый вице-президент, когда-либо посетивший Армению. Они попросили нас побывать там. Ясно, что произошло нечто ужасное. Это чрезвычайно важно для них с культурной точки зрения. Я посчитал, что как знак уважения и к жертвам, и к правительству Армении, нашему важному партнёру в регионе, и к премьеру Николу Пашиняну. Я должен был посетить мемориал и отдать дань памяти», — сказал Вэнс.
По словам его пресс-секретаря, страница Вэнса в X управляется сотрудниками и используется преимущественно для размещения фото и видео с его мероприятий. Что касается остальных вопросов, пресс-служба сослалась на заявления самого Вэнса.