ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կառավարման հարցին՝ նշելով, որ hայկական երկաթուղու ռուսական կառավարումը ներկա աշխարհաքաղաքական իրավիճակում որոշակիորեն մեզ զրկում է մրցակցային առավելությունից:
«Միջազգային լարված համատեքստի պատճառով և այն հանգամանքի բերումով, որ ՀՀ սեփականություն հանդիսացող երկաթուղին գտնվում է «Ռուսական երկաթուղիների» կառավարման ներքո, մենք զգում ենք, որ այստեղ մեր մրցակցային առավելությունը կորցնում ենք։ Մենք պետք է մտածենք, թե ինչ անենք, որովհետև սա 1, 2, 3 կամ 4 տարվա հարց չէ։ Մենք պետք է լուծում գտնենք, և այդ լուծումը պետք է գտնենք բարեկամական, ընկերական, եղբայրական տրամաբանության մեջ»,- ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ըստ նրա՝ տարբեր տեղեկություններ են պտտվում, ըստ որոնց՝ հայկական երկաթուղին նույնիսկ ներկայացվում է որպես ռուսական ուղի։ Փաշինյանի խոսքով՝ դրա համար էլ զրոյից մի քանի միլիարդ դոլարի ներդրում է արվում Կարս-Դիլիջու երկաթգիծը կառուցելու համար։ Փաշինյանը նշել է, որ հարցն ուղիղ քննարկել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, ինչպես նաև՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
«Ասել եմ՝ ինչո՞ւ եք մի քանի միլիարդ ծախսում ստեղծելու մի բան, որն արդեն իսկ գոյություն ունի, իհարկե, այդ հարցին դիվանագիտական լռությամբ են պատասխանել, բայց հիմա միջազգային մամուլի արձագանքը տեսնելով մենք հասկանում ենք, որ հիմնական խնդիրը սա է, և մենք պետք է հասկանանք՝ ինչ լուծումներ ունենք»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա ընդգծել է, որ խնդիրը առնչվում է Հայաստանի ռազմավարական և երկարաժամկետ շահերին, ուստի բոլոր բարեկամական երկրները պետք է շահագրգռված լինեն՝ աջակցելու այդ շահերի ապահովմանը, այլ ոչ թե Հայաստանը կանգնեցնելու փակուղու առաջ։
Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքը 2008 թվականի փետրվարին 30 տարով հանձնվել է կոնցեսիոն կառավարման՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությանը՝ ռուսական կողմի հետ պայմանավորվածությամբ, որը նաև ներառում է ժամկետի հնարավոր երկարաձգում ևս 10 տարով։

Prime Minister Nikol Pashinyan, in an interview with Public Television, addressed the issue of the South Caucasus Railway’s management, noting that Russian control over Armenia’s railway system is currently undermining the country's competitive edge.
"Given the international tensions and the fact that Armenia’s state-owned railway is operated by Russian Railways, we feel that we’re losing our competitive advantage. We need to think about what to do. This isn’t a short-term issue of one, two, three, or four years. We need to find a solution, and we must do so through a friendly, brotherly logic," Pashinyan said, according to Sputnik Armenia.
He noted there are reports suggesting Armenia’s railway is even portrayed as part of a Russian route. According to Pashinyan, this perception is why billions of dollars are now being invested in the construction of the Kars–Dilucu railway. He said he directly raised the issue with Turkish President Recep Tayyip Erdoğan and Azerbaijani President Ilham Aliyev.
“I asked: why spend billions on building something that already exists? Naturally, the response was diplomatic silence. But now, seeing the reaction in the international press, we understand that this is the core issue. We need to assess what solutions are available to us,” he said.
Pashinyan stressed that the matter concerns Armenia’s strategic and long-term interests, and that all friendly countries should be interested in supporting those interests, not placing Armenia in a deadlock.
In February 2008, Armenia’s railway infrastructure was handed over to the South Caucasus Railway company under a 30-year concession agreement with the Russian side, with an option to extend the term by another 10 years.