ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կառավարման հարցին՝ նշելով, որ hայկական երկաթուղու ռուսական կառավարումը ներկա աշխարհաքաղաքական իրավիճակում որոշակիորեն մեզ զրկում է մրցակցային առավելությունից:
«Միջազգային լարված համատեքստի պատճառով և այն հանգամանքի բերումով, որ ՀՀ սեփականություն հանդիսացող երկաթուղին գտնվում է «Ռուսական երկաթուղիների» կառավարման ներքո, մենք զգում ենք, որ այստեղ մեր մրցակցային առավելությունը կորցնում ենք։ Մենք պետք է մտածենք, թե ինչ անենք, որովհետև սա 1, 2, 3 կամ 4 տարվա հարց չէ։ Մենք պետք է լուծում գտնենք, և այդ լուծումը պետք է գտնենք բարեկամական, ընկերական, եղբայրական տրամաբանության մեջ»,- ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ըստ նրա՝ տարբեր տեղեկություններ են պտտվում, ըստ որոնց՝ հայկական երկաթուղին նույնիսկ ներկայացվում է որպես ռուսական ուղի։ Փաշինյանի խոսքով՝ դրա համար էլ զրոյից մի քանի միլիարդ դոլարի ներդրում է արվում Կարս-Դիլիջու երկաթգիծը կառուցելու համար։ Փաշինյանը նշել է, որ հարցն ուղիղ քննարկել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, ինչպես նաև՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
«Ասել եմ՝ ինչո՞ւ եք մի քանի միլիարդ ծախսում ստեղծելու մի բան, որն արդեն իսկ գոյություն ունի, իհարկե, այդ հարցին դիվանագիտական լռությամբ են պատասխանել, բայց հիմա միջազգային մամուլի արձագանքը տեսնելով մենք հասկանում ենք, որ հիմնական խնդիրը սա է, և մենք պետք է հասկանանք՝ ինչ լուծումներ ունենք»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա ընդգծել է, որ խնդիրը առնչվում է Հայաստանի ռազմավարական և երկարաժամկետ շահերին, ուստի բոլոր բարեկամական երկրները պետք է շահագրգռված լինեն՝ աջակցելու այդ շահերի ապահովմանը, այլ ոչ թե Հայաստանը կանգնեցնելու փակուղու առաջ։
Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքը 2008 թվականի փետրվարին 30 տարով հանձնվել է կոնցեսիոն կառավարման՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությանը՝ ռուսական կողմի հետ պայմանավորվածությամբ, որը նաև ներառում է ժամկետի հնարավոր երկարաձգում ևս 10 տարով։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью Общественному телевидению прокомментировал вопрос управления компанией «Южно-Кавказская железная дорога», заявив, что российское руководство армянской железной дорогой в текущей международной ситуации лишает страну конкурентных преимуществ.
«В силу международной напряжённости и того, что железная дорога, находящаяся в собственности Армении, управляется “Российскими железными дорогами”, мы чувствуем, что теряем здесь наше конкурентное преимущество. Мы должны подумать, что делать. Это не вопрос одного, двух или даже четырёх лет. Мы должны найти решение, и это решение должно быть найдено в логике дружбы, партнёрства, братства», — отметил Пашинян, сообщает Sputnik Армения.
По его словам, в обороте находятся различные заявления, в том числе утверждения о том, что армянская железная дорога представляется как часть российской линии. Именно по этой причине, как утверждает премьер, с нуля инвестируются миллиарды долларов в строительство линии Карс — Дилуджу. Он подчеркнул, что этот вопрос поднимал напрямую на встречах с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Я спросил: зачем тратить миллиарды на создание того, что уже существует? Конечно, ответ был дипломатическим молчанием. Но, наблюдая за реакцией международной прессы, мы понимаем, что основная проблема именно в этом, и мы должны понять, какие у нас есть решения», — сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что этот вопрос затрагивает стратегические и долгосрочные интересы Армении, и все дружественные страны должны быть заинтересованы в их обеспечении, а не в том, чтобы поставить Армению в тупик.
В феврале 2008 года железнодорожная инфраструктура Армении была передана в концессионное управление компании «Южно-Кавказская железная дорога» сроком на 30 лет, с возможностью продления ещё на 10 лет.