ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախկին խոսնակ, Դեմոկրատական կուսակցության անդամ Նենսի Փելոսին քննադատել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին Հայոց ցեղասպանության մասին գրառումը հեռացնելու համար՝ նշելով, որ ճշմարտությունը կարևոր է։ Այդ մասին նա գրառում է կատարել X-ի իր միկրոբոլոգում:
Ըստ նրա՝ դա խորապես հիասթափեցնող է, քանի որ «պատմություն ջնջելն անարգում է զոհերին և թուլացնում հանձնառությունը մարդու իրավունքների նկատմամբ ամենուրեք»:
«Երբ ես 2022 թվականին այցելեցի Հայաստան որպես խոսնակ, մեր Կոնգրեսի պատվիրակությունը կանգնած էր Ծիծեռնակաբերդում և հստակ ու առանց ներողություն խնդրելու խոսեց Հայոց ցեղասպանության մասին, քանի որ ճշմարտությունը կարևոր է»,-գրել է նա:
Նախկին պաշտոնյան հիշեցրել է, որ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը 2019-ին մեծամասնությամբ ընդունել է բանաձև, որը ճանաչում էր Հայոց ցեղասպանությունը։
«Նախագահ Բայդենը բարոյական առաջնորդություն ցուցաբերեց՝ այն պաշտոնապես ճանաչելով 2021 թվականին: Դիրքորոշում, որը ամոթալի կերպով չեղյալ հայտարարեց Թրամփի վարչակազմը: Խորապես հիասթափեցնող է, թեև զարմանալի չէ, տեսնել, թե ինչպես է փոխնախագահը ջնջում այդ ճշմարտությունը ճանաչող գրառումը»,- գրել է Փելոսին։
Այդ թեման մեծ արձագանք է ստացել միջազգային մամուլում՝ հարցին անդրադարձել են Bloomberg-ը, CNN-ը, Reuters-ը, The Associated Press-ը, The Washington Times-ը, բրիտանական The Independent-ը, իսրայելյան և ռուսական լրատվամիջոցները:
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի գրասենյակը հայտարարել է, որ իր պաշտոնական X-ի էջում հրապարակված և հետագայում ջնջված գրառումը, որտեղ 1915 թվականի իրադարձությունները բնութագրված էին որպես ցեղասպանություն, «սխալմամբ է ուղարկվել»:
Վենսի պաշտոնական X-ի էջում հրապարակվել էր փոխնախագահի և նրա տիկնոջ լուսանկարը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում, որը հետագայում հեռացվել է։ Այնտեղ ասվում էր, որ նրանք «մասնակցել են ծաղկեպսակ դնելու արարողությանը Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում՝ ի հիշատակ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի»։

Former U.S. House Speaker and Democratic Party member Nancy Pelosi criticized Vice President J.D. Vance for deleting a social media post referring to the Armenian Genocide, calling the move “deeply disappointing.” She made the statement on X.
“Erasing history dishonors the victims and weakens the commitment to human rights everywhere,” Pelosi wrote. “When I visited Armenia as Speaker in 2022, our congressional delegation stood at Tsitsernakaberd and spoke clearly and unapologetically about the Armenian Genocide because truth matters.”
She reminded that in 2019, the U.S. House of Representatives overwhelmingly passed a resolution recognizing the Armenian Genocide.
“That truth was affirmed when the House overwhelmingly passed a bipartisan resolution recognizing the Armenian Genocide in 2019, and when President Biden showed moral leadership by formally acknowledging it in 2021 — a position shamefully reversed by the Trump Administration.
“It’s deeply disappointing, though not surprising, to see the Vice President delete a post acknowledging that truth. Erasing history dishonors the victims and weakens our commitment to human rights everywhere,” she added.
The incident drew wide coverage in the international media, including outlets such as Bloomberg, CNN, Reuters, The Associated Press, The Washington Times, the UK’s The Independent, as well as Israeli and Russian media.
Vice President Vance’s office earlier stated that the now-deleted post, which included a photo of him and his wife at the Armenian Genocide Memorial and described the 1915 events as genocide, was published by mistake.