Ազգային ժողովում քննարկվում է «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծ, որի ընդունման դեպքում 2027 թվականի հունվարի 1-ից երկրի տարածքում կարգելվի պլաստիկից ու փրփրապլաստից պատրաստված մեկանգամյա օգտագործման արտադրանքի վաճառքը կամ առկայությունը։
Առաջարկվող փոփոխությունները նախատեսված են կառավարության ծրագրով՝ որպես շրջակա միջավայրի ոլորտի առաջնահերթ ուղղություն. ամրագրված է մեկանգամյա պոլիեթիլենային արտադրանքի գործածության աստիճանական կրճատումն ու արգելումը: Այս մասին ասել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը:
Նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է 2027 թվականի հունվարի 1-ից առեւտրի, հանրային սննդի օբյեկտներում, առեւտրի իրականացման վայրերում, շրջիկ առեւտրի կետերում, տոնավաճառներում (վերնիսաժներում), ցուցահանդես-վաճառքներում, ինչպես նաեւ բացօթյա առեւտրի իրականացման դեպքում արգելել պոլիէթիլենային պարկերի ու տոպրակների, պլաստիկից պատրաստված մեկանգամյա օգտագործման տարաների եւ սպասքի վաճառքը կամ առկայությունը:
Բացառություն է սահմանված աղբի համար նախատեսված երկրորդային հումքից արտադրված պարկերի, ինչպես նաեւ կշռափաթեթավորման համար օգտագործվող կափարիչով պլաստիկ տարաների համար:
Արգելքը խախտելու համար սահմանվել է պատասխանատվություն՝ առաջին անգամ խախտելու դեպքում նախազգուշացում, իսկ երկրորդ եւ հաջորդող դեպքերի համար տուգանք՝ 100-ից 150 հազար դրամի չափով:

The Armenian National Assembly is reviewing proposed amendments to the Law “On Trade and Services,” which would ban the sale or availability of single-use plastic and styrofoam products across the country starting January 1, 2027.
According to Deputy Minister of Environment Ara Mkrtchyan, the ban aligns with the government’s strategic environmental priorities, which include the gradual reduction and eventual elimination of single-use polyethylene products.
The bill would prohibit, as of 2027, the use or sale of plastic bags, packaging, and disposable tableware in shops, public food outlets, mobile retail points, markets (such as vernissages), trade fairs, and open-air trading locations.
Exceptions will apply to bags made from recycled materials specifically for waste, as well as plastic containers with lids used for weighing and packaging.
Violations will result in a warning for the first offense, and fines between 100,000 and 150,000 AMD for repeat violations.