Ազգային ժողովում քննարկվում է «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծ, որի ընդունման դեպքում 2027 թվականի հունվարի 1-ից երկրի տարածքում կարգելվի պլաստիկից ու փրփրապլաստից պատրաստված մեկանգամյա օգտագործման արտադրանքի վաճառքը կամ առկայությունը։
Առաջարկվող փոփոխությունները նախատեսված են կառավարության ծրագրով՝ որպես շրջակա միջավայրի ոլորտի առաջնահերթ ուղղություն. ամրագրված է մեկանգամյա պոլիեթիլենային արտադրանքի գործածության աստիճանական կրճատումն ու արգելումը: Այս մասին ասել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը:
Նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է 2027 թվականի հունվարի 1-ից առեւտրի, հանրային սննդի օբյեկտներում, առեւտրի իրականացման վայրերում, շրջիկ առեւտրի կետերում, տոնավաճառներում (վերնիսաժներում), ցուցահանդես-վաճառքներում, ինչպես նաեւ բացօթյա առեւտրի իրականացման դեպքում արգելել պոլիէթիլենային պարկերի ու տոպրակների, պլաստիկից պատրաստված մեկանգամյա օգտագործման տարաների եւ սպասքի վաճառքը կամ առկայությունը:
Բացառություն է սահմանված աղբի համար նախատեսված երկրորդային հումքից արտադրված պարկերի, ինչպես նաեւ կշռափաթեթավորման համար օգտագործվող կափարիչով պլաստիկ տարաների համար:
Արգելքը խախտելու համար սահմանվել է պատասխանատվություն՝ առաջին անգամ խախտելու դեպքում նախազգուշացում, իսկ երկրորդ եւ հաջորդող դեպքերի համար տուգանք՝ 100-ից 150 հազար դրամի չափով:

11 Февраль 2026 - 11:32 AMT
В Национальном собрании Армении рассматривается законопроект о внесении изменений в закон «О торговле и услугах», согласно которому с 1 января 2027 года по всей стране будет запрещена продажа и наличие одноразовой продукции из пластика и пенопласта.
Как отметил заместитель министра окружающей среды Ара Мкртчян, проект разработан в рамках правительственной программы и направлен на поэтапное сокращение и запрет использования одноразовых полиэтиленовых изделий.
Согласно документу, с 2027 года будет запрещена продажа пластиковых пакетов, упаковки и посуды в торговых точках, объектах общественного питания, мобильной розничной торговле, на ярмарках, выставках-продажах и в местах открытой торговли.
Исключение составят пакеты из вторичного сырья, предназначенные для мусора, а также контейнеры с крышками, используемые для взвешивания и упаковки.
За нарушение запрета предусмотрена ответственность: предупреждение при первом нарушении, штраф от 100 000 до 150 000 драмов при повторных случаях.