11 Փետրվար 2026 - 09:18 AMT
Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, Դիվանագիտական աշխատողի օրվա կապակցությամբ կազմակերպված ընդունելության ժամանակ ունեցած ելույթում նշել է,որ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի առաջատար առևտրատնտեսական և ներդրումային գործընկերը, ինչպես նաև էներգետիկ և պարենային անվտանգության երաշխավորը՝ արտաքին ցնցումներին հակառակ։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի փոխհարաբերությունները նոր փուլ են մտել, որն ուղեկցվում է փոխվող աշխարհաքաղաքական իրավիճակով։ Այդ փոփոխությունները, ըստ դեսպանի, զգացվում են նաև Հարավային Կովկասում, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Առկա մարտահրավերների հաղթահարումը երկու կողմերից պահանջում է երկարաժամկետ քաղաքական կամք և ռազմավարական իմաստություն՝ երկկողմ փոխգործակցության կուտակված արդյունքը պահպանելու և բազմապատկելու համար»,- նշել է նա:
Դեսպանի գնահատմամբ՝ այդ նպատակին աջակցել է նաև ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի Մոսկվա կատարած այցը։
Կոպիրկինը վստահեցրել է, որ Ռուսաստանը շահագրգռված է տեսնելու Հայաստանը որպես ուժեղ, ինքնիշխան և ինքնաբավ պետություն։ Նրա համոզմամբ՝ այդ նպատակին ծառայում է Հայաստանի լիարժեք ներգրավվածությունը ինտեգրացիոն ձևաչափերում, որոնք Մոսկվան ղեկավարում է։ Դեսպանը նշել է, որ միայն ԵԱՏՄ անդամակցության 10 տարիների ընթացքում Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2.5 անգամ աճել է։
Նա նշել է նաև մշակութային և մարդասիրական ոլորտներում կայուն համագործակցության շարունակականությունը՝ ընդգծելով, որ ռուս զբոսաշրջիկները շարունակում են լինել ամենաշատը Հայաստան այցելող օտարերկրյա քաղաքացիները։
Կոպիրկինը հավելել է, որ հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամությունը գալիս է սերունդներից ու ամրապնդվել է դարերի ընթացքում՝ միասնաբար հաղթահարած փորձություններով, ձեռքբերումներով ու սերտ մարդկային հարաբերություններով։
Նրա գնահատմամբ՝ ներկայում աշխարհում ընթանում են խորքային, «տեկտոնական» տեղաշարժեր, որոնք տանում են դեպի բազմաբևեռ աշխարհակարգ։ Այդ գործընթացում ձևավորվում են նոր ազդեցության կենտրոններ՝ թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական, տեխնոլոգիական և ֆինանսական առումներով։ Չնայած ապագա աշխարհակարգի հստակ սահմանները դեռ վաղ է կանխատեսել, Կոպիրկինը համոզմունք է հայտնել, որ դրա հիմքում պետք է լինի իրավահավասարություն, փոխադարձ հարգանք և համաձայնեցված շահերի նկատմամբ ուշադրություն։
Ըստ նրա՝ այս սկզբունքներին հետևում են նաև նոր ձևավորվող բազմակողմ ասոցիացիաները, ինչպիսին են ՇՀԿ-ն և ԲՐԻԿՍ-ը։ Դեսպանը նշել է նաև, որ ըստ Մոսկվայի դիրքորոշման՝ ավարտվել է հավաքական Արևմուտքի՝ աշխարհի մնացած մասի հետ հաշվի չնստող գերիշխանության ժամանակաշրջանը, և այդ գործընթացն արդեն անդառնալի է։

Выступая на приёме по случаю Дня дипломатического работника, посол России в Армении Сергей Копыркин заявил, что Россия продолжает оставаться ведущим торгово-экономическим и инвестиционным партнёром Армении, а также гарантом её энергетической и продовольственной безопасности, несмотря на внешние потрясения. Об этом сообщает Sputnik Армения.
По словам Копыркина, отношения между Арменией и Россией перешли в новую фазу, обусловленную изменяющейся геополитической ситуацией, в том числе и в Южном Кавказе.
«Преодоление существующих вызовов требует от обеих сторон долгосрочной политической воли и стратегической мудрости для сохранения и приумножения накопленных результатов двустороннего сотрудничества», — отметил дипломат.
Он подчеркнул, что визит спикера парламента Армении Алена Симоняна в Москву также способствовал достижению этих целей.
Копыркин заверил, что Россия заинтересована видеть Армению сильным, суверенным и самодостаточным государством. В этой связи он подчеркнул значимость полноценного участия Армении в интеграционных форматах, которые курирует Москва. По его словам, за 10 лет членства в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) ВВП Армении увеличился в 2,5 раза.
Посол отметил продолжение стабильного сотрудничества в гуманитарной и культурной сферах, подчеркнув, что российские туристы остаются самым многочисленным потоком иностранных гостей в Армении.
Он также обратился к глубокой исторической дружбе народов Армении и России, подчеркнув, что она закалена веками совместных испытаний, достижений и крепких человеческих связей.
Комментируя глобальные тенденции, Копыркин заявил, что в мире происходят глубокие “тектонические” изменения, ведущие к многополярному миропорядку. Формируются новые центры влияния — политического, экономического, технологического и финансового. Хотя точные контуры будущего миропорядка пока предсказать трудно, он, по словам дипломата, должен строиться на равноправии, взаимном уважении и согласовании интересов.
Этим принципам, отметил он, следуют и новые многосторонние объединения, такие как ШОС и БРИКС. Копыркин также отметил, что по мнению Москвы, эпоха безраздельного доминирования коллективного Запада завершена — и этот процесс уже необратим.
Между тем, после встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, вице-президент США Джей Ди Вэнс объявил, что Армения и США завершили переговоры по соглашению 123 о гражданском ядерном сотрудничестве. Оно предусматривает до $5 млрд экспортных поставок из США и ещё $4 млрд поддержки в виде топлива и обслуживания.