11 Փետրվար 2026 - 09:42 AMT
Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Իսմայիլ Բաղային մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ Թեհրանը ակնկալում է, որ Երևանն ու Բաքուն իրենց որոշումներում հաշվի կառնեն Իրանի դիրքորոշումը։ Նրա խոսքով՝ Թեհրանը պարբերաբար ներկայացնում է իր տեսակետներն ու առաջնահերթությունները ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի ղեկավարությանը՝ անկախ այն հանգամանքից, թե տվյալ պահին ով է այց կատարում այդ երկրներ։
Բաղային ընդգծել է, որ Իրանը հանդես է գալիս հարևան պետությունների միջև տրանսպորտային և հաղորդակցական կապերի ընդլայնման օգտին, սակայն անընդունելի է համարում ցանկացած նախաձեռնություն, որը կարող է վտանգ ներկայացնել սահմանների կայունության համար, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Երկու հարևան պետություններն էլ տեղյակ են այս հարցերի վերաբերյալ Իրանի մոտեցումների և մտահոգությունների մասին։ Մենք ակնկալում ենք, որ ցանկացած որոշում կայացնելիս այդ նկատառումները պատշաճ կերպով հաշվի կառնվեն»,- ասել է նա։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի Հայաստան այցի առանցքային թեմաներից մեկը TRIPP-ն էր։ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարօրության» (TRIPP) նախագիծը ենթադրում է 43 կիլոմետրանոց երկաթգծի կառուցում, որն առաջին փուլում պետք է կապի Ադրբեջանն ու Նախիջևանը, իսկ հեռանկարում՝ ինտեգրվի «Հյուսիս-Հարավ» և «Արևելք-Արևմուտք» միջանցքներին։
Այն նախատեսում է ընկերության ստեղծում ԱՄՆ վերահսկիչ բաժնեմասով, իսկ Հայաստանը վերահսկողության մեխանիզմներ կունենա վերահսկողական մեխանիզմներ սկզբունքային հարցերի վերաբերյալ։ Առաջին փուլում ԱՄՆ-ին առաջարկվում է 74% բաժնեմաս, Հայաստանին՝ 26% (համաձայնագրի երկարաձգման դեպքում բաժնեմասը մինչև 49% հասցնելու հնարավորությամբ)։

Iranian Foreign Ministry spokesperson Ismail Baghaei stated during a press briefing that Tehran expects both Yerevan and Baku to consider Iran’s position when making decisions. He emphasized that Iran regularly communicates its views and priorities to both Armenian and Azerbaijani leadership, regardless of who is visiting either country at a given time, Sputnik Armenia reports.
Baghaei underlined that Iran supports expanding transport and communication links among neighboring states, but deems any initiative that may threaten border stability unacceptable.
“Both neighboring countries are aware of Iran’s perspectives and concerns regarding these matters. We expect those considerations to be properly factored in during any decision-making,” he said.
U.S. Vice President J.D. Vance’s visit to Armenia included discussions on the TRIPP initiative, a proposed 43-kilometer railway link between Azerbaijan and Nakhichevan, which could later integrate with North–South and East–West corridors.
The plan envisions a company with majority U.S. control, granting Armenia oversight rights on critical decisions. In the initial phase, the U.S. would hold a 74% stake, with Armenia holding 26%, which could increase to 49% if the agreement is extended.