11 Փետրվար 2026 - 09:42 AMT
Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Իսմայիլ Բաղային մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ Թեհրանը ակնկալում է, որ Երևանն ու Բաքուն իրենց որոշումներում հաշվի կառնեն Իրանի դիրքորոշումը։ Նրա խոսքով՝ Թեհրանը պարբերաբար ներկայացնում է իր տեսակետներն ու առաջնահերթությունները ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի ղեկավարությանը՝ անկախ այն հանգամանքից, թե տվյալ պահին ով է այց կատարում այդ երկրներ։
Բաղային ընդգծել է, որ Իրանը հանդես է գալիս հարևան պետությունների միջև տրանսպորտային և հաղորդակցական կապերի ընդլայնման օգտին, սակայն անընդունելի է համարում ցանկացած նախաձեռնություն, որը կարող է վտանգ ներկայացնել սահմանների կայունության համար, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Երկու հարևան պետություններն էլ տեղյակ են այս հարցերի վերաբերյալ Իրանի մոտեցումների և մտահոգությունների մասին։ Մենք ակնկալում ենք, որ ցանկացած որոշում կայացնելիս այդ նկատառումները պատշաճ կերպով հաշվի կառնվեն»,- ասել է նա։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի Հայաստան այցի առանցքային թեմաներից մեկը TRIPP-ն էր։ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարօրության» (TRIPP) նախագիծը ենթադրում է 43 կիլոմետրանոց երկաթգծի կառուցում, որն առաջին փուլում պետք է կապի Ադրբեջանն ու Նախիջևանը, իսկ հեռանկարում՝ ինտեգրվի «Հյուսիս-Հարավ» և «Արևելք-Արևմուտք» միջանցքներին։
Այն նախատեսում է ընկերության ստեղծում ԱՄՆ վերահսկիչ բաժնեմասով, իսկ Հայաստանը վերահսկողության մեխանիզմներ կունենա վերահսկողական մեխանիզմներ սկզբունքային հարցերի վերաբերյալ։ Առաջին փուլում ԱՄՆ-ին առաջարկվում է 74% բաժնեմաս, Հայաստանին՝ 26% (համաձայնագրի երկարաձգման դեպքում բաժնեմասը մինչև 49% հասցնելու հնարավորությամբ)։

11 Февраль 2026 - 11:48 AMT
Официальный представитель МИД Ирана Исмаил Багаи на пресс-конференции заявил, что Тегеран ожидает, что Армения и Азербайджан при принятии решений учтут позицию Ирана. По его словам, Иран регулярно доносит свои взгляды и приоритеты до руководства обеих стран вне зависимости от того, кто именно в данный момент совершает визит, сообщает Sputnik Армения.
Багаи подчеркнул, что Иран выступает за развитие транспортных и коммуникационных связей между соседними государствами, однако считает недопустимыми любые инициативы, способные дестабилизировать ситуацию на границах.
«Обе соседние страны осведомлены о подходах и обеспокоенностях Ирана по этим вопросам. Мы ожидаем, что при любых решениях эти соображения будут надлежащим образом учтены», — отметил он.
Одной из ключевых тем визита вице-президента США Джей Ди Венса в Армению стал проект TRIPP. Инициатива предполагает строительство 43-километровой железной дороги, которая сначала соединит Азербайджан с Нахичеванью, а в дальнейшем станет частью транспортных коридоров «Север–Юг» и «Восток–Запад».
Проект предусматривает создание компании с контрольным пакетом в руках США. Армения будет обладать механизмами контроля по принципиальным вопросам. На первом этапе доли распределятся следующим образом: 74% — США, 26% — Армения, с возможностью увеличения доли Армении до 49% при продлении соглашения.