Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, մեկնաբանելով ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի այցը, հայտարարել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը որպես ինքնիշխան երկրներ իրավունք ունեն ինքնուրույն հարաբերություններ կառուցել տարբեր պետությունների հետ, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Պեսկովին հարցրել են, թե արդյոք Կրեմլին մտահոգում է Հարավային Կովկասի երկրների համագործակցության խորացումը Միացյալ Նահանգների հետ։
«Նրանք ինքնիշխան պետություններ են և ունեն ինքնիշխան իրավունք՝ կառուցելու հարաբերություններ տարբեր պետությունների հետ։ Մենք և՛ Բաքվի, և՛ Երևանի հետ ունենք երկկողմ հարաբերությունների հսկայական փաթեթ։ Իհարկե, մենք մտադիր ենք հետագայում ևս զարգացնել մեր հարաբերությունները մեր գործընկերների հետ», — ասել է Պեսկովը։

11 Февраль 2026 - 11:56 AMT
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, комментируя визит заместителя председателя Сената США Джей Ди Вэнса, отметил, что Армения и Азербайджан как суверенные государства имеют право самостоятельно выстраивать отношения с другими странами, сообщает РБК.
На вопрос, вызывает ли у Кремля обеспокоенность углубляющееся сотрудничество стран Южного Кавказа с Соединёнными Штатами, Песков ответил:
«Они суверенные государства и обладают суверенным правом выстраивать отношения с различными странами. У нас с Баку и Ереваном огромный пакет двусторонних отношений. […] Конечно, мы и в дальнейшем намерены развивать сотрудничество с нашими партнерами», — заявил Песков.