Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, մեկնաբանելով ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի այցը, հայտարարել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը որպես ինքնիշխան երկրներ իրավունք ունեն ինքնուրույն հարաբերություններ կառուցել տարբեր պետությունների հետ, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Պեսկովին հարցրել են, թե արդյոք Կրեմլին մտահոգում է Հարավային Կովկասի երկրների համագործակցության խորացումը Միացյալ Նահանգների հետ։
«Նրանք ինքնիշխան պետություններ են և ունեն ինքնիշխան իրավունք՝ կառուցելու հարաբերություններ տարբեր պետությունների հետ։ Մենք և՛ Բաքվի, և՛ Երևանի հետ ունենք երկկողմ հարաբերությունների հսկայական փաթեթ։ Իհարկե, մենք մտադիր ենք հետագայում ևս զարգացնել մեր հարաբերությունները մեր գործընկերների հետ», — ասել է Պեսկովը։

11 February 2026 - 11:55 AMT
Commenting on U.S. Senator J.D. Vance’s visit, Russian presidential spokesperson Dmitry Peskov stated that Armenia and Azerbaijan, as sovereign states, are entitled to develop independent relations with various countries, RBC reports.
When asked whether the Kremlin is concerned about deepening cooperation between South Caucasus countries and the United States, Peskov responded:
“They are sovereign states and have the sovereign right to build relations with different countries. We have an extensive bilateral agenda with both Baku and Yerevan. […] Naturally, we intend to continue developing our relations with our partners,” Peskov said.