Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը ճեպազրույցում հայտարարել է, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման շրջանակում Հայաստանի տարածքում երկաթուղային ենթակառուցվածքների վերականգնման և արդիականացման համար անհրաժեշտ է մոտ 200-300 մլն դոլարի ներդրում։
«Այդ մի քանի կիլոմետր երկաթուղին պետք է հնարավորինս արագ վերականգնվի, որպեսզի կարողանանք աշխարհին, այդ թվում՝ Ռուսաստանին, արևելքին, արևմուտքին, հյուսիսին ու հարավին ենթակառուցվածք առաջարկել ապրանքափոխադրումների համար»,– ասել է պատգամավորը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Եղոյանը ընդգծել է, որ վերակառուցման կարիք ունի Երասխի շրջանի 2-3 կիլոմետրանոց բացակայող երկաթուղային հատվածը, ինչպես նաև Ախուրիկի հատվածը, որն ավելի կարճ է։ Բացի այդ, նախատեսված է արդիականացնել ավելի քան 100 կիլոմետր երկարությամբ գործող երկաթուղային գիծը։
Նրա գնահատմամբ՝ արագության բարձրացման նպատակով հնարավոր է ռելսերի տակ տեղադրված փայտյա հենակները փոխարինել բետոնով։
«Այդ ամենի համար անհրաժեշտ է մոտավորապես 200-300 միլիոն դոլար»,-ասել է Եղոյանը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կառավարման հարցին՝ նշելով, որ hայկական երկաթուղու ռուսական կառավարումը ներկա աշխարհաքաղաքական իրավիճակում որոշակիորեն մեզ զրկում է մրցակցային առավելությունից:
«Միջազգային լարված համատեքստի պատճառով և այն հանգամանքի բերումով, որ ՀՀ սեփականություն հանդիսացող երկաթուղին գտնվում է «Ռուսական երկաթուղիների» կառավարման ներքո, մենք զգում ենք, որ այստեղ մեր մրցակցային առավելությունը կորցնում ենք։ Մենք պետք է մտածենք, թե ինչ անենք, որովհետև սա 1, 2, 3 կամ 4 տարվա հարց չէ։ Մենք պետք է լուծում գտնենք, և այդ լուծումը պետք է գտնենք բարեկամական, ընկերական, եղբայրական տրամաբանության մեջ»,- ասել է նա:

11 Февраль 2026 - 11:54 AMT
Председатель Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции парламента Армении Армен Егоян на брифинге заявил, что для восстановления и модернизации железнодорожной инфраструктуры на территории страны в контексте региональной разблокировки потребуется от $200 до $300 млн, сообщает Sputnik Армения.
«Эти несколько километров железной дороги необходимо как можно скорее восстановить, чтобы предложить инфраструктуру для грузоперевозок миру — России, Востоку, Западу, Северу и Югу», — отметил депутат.
По словам Егояна, реконструкции подлежит 2–3-километровый отсутствующий участок в районе Ерасха, а также более короткий отрезок в Ахурике. Кроме того, планируется модернизация более 100 км действующей железной дороги.
Для повышения скорости, по его оценке, можно заменить деревянные шпалы под рельсами на бетонные.
«На всё это потребуется около 200–300 миллионов долларов», — добавил он.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью Общественному телевидению также затронул вопрос управления ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога», отметив, что российское управление армянской железной дорогой в текущих геополитических условиях частично лишает страну конкурентного преимущества.
«Из-за напряжённой международной ситуации и того, что железная дорога, принадлежащая Армении, находится под управлением «Российских железных дорог», мы ощущаем потерю конкурентного преимущества. Мы должны подумать, что с этим делать, ведь это вопрос не одного, двух или даже четырёх лет. Нужно найти решение, и оно должно быть основано на дружественной и партнёрской логике», — заявил премьер.