11 Փետրվար 2026 - 11:47 AMT
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Բաքվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանը քննարկել է «բանտարկյալների ազատ արձակման հարցը»: Այս մասին հայտնել է փոխնախագահի մամուլի խոսնակը, տեղեկացնում է «Ազատությունը»:
«Նախագահ Ալիևը և փոխնախագահ Վենսը քննարկել են նախագահ Թրամփի՝ Հայաստանում և Ադրբեջանում խաղաղություն հաստատելու նախաձեռնության հաջորդ քայլերը։ Նրանք կենտրոնացել են առևտրի և բարգավաճման, տեխնոլոգիաների և դիվանագիտական կապերի վրա, նաև խոսել են հաջորդ քայլերի մասին, այդ թվում՝ Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղու (TRIPP) համար պայմանագրերի կնքման և թույլտվությունների, ինչպես նաև վստահության ամրապնդման միջոցառումների, ինչպիսիք են բանտարկյալների ազատ արձակումը, ամերիկյան ներդրումները և տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրացիան», – փոխանցել է փոխնախագահի խոսնակը։
Միևնույն ժամանակ, ամերիկյան կողմը չի ներկայացրել, թե ինչ արձագանք է ստացել Ադրբեջանի ղեկավարությունից, և արդյոք կողմերը որևէ պայմանավորվածության են հասել կապված այս հարցի հետ։
Հայտարարության մեջ չի նշվում, թե որ բանտարկյալների մասին է խոսքը՝ արդյոք կոնկրետ հայ գերիների:
Նախքան Բաքու մեկնելը Ջեյ Դի Վենսը Երևանում հայտարարել էր, որ մտադիր է Ադրբեջանի ղեկավարության հետ քննարկել հայ ռազմագերիների հարցը։
Բաքվում պահվող հայ գերիներից մի քանիսը դատապարտվել են երկարատև ազատազրկման, իսկ որոշների նկատմամբ կիրառվել են ցմահ պատիժներ։

11 Февраль 2026 - 11:59 AMT
Вице-президент США Джей Ди Вэнс во время встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Баку поднял вопрос освобождения заключённых. Об этом сообщил пресс-секретарь Вэнса, передаёт «Азатутюн».
«Президент Алиев и вице-президент Вэнс обсудили дальнейшие шаги инициативы президента Трампа по установлению мира между Арменией и Азербайджаном. Они сосредоточились на торговле и процветании, технологиях и дипломатических связях, а также рассмотрели следующие шаги, включая подписание соглашений и получение разрешений в рамках Плана Трампа по международному миру и процветанию (TRIPP), а также меры по укреплению доверия, такие как освобождение пленных, американские инвестиции и региональная экономическая интеграция», — говорится в заявлении пресс-секретаря.
При этом американская сторона не уточнила, как отреагировала азербайджанская сторона и были ли достигнуты какие-либо договоренности по этому вопросу.
Перед визитом в Баку Джей Ди Вэнс в Ереване заявил, что намерен обсудить с азербайджанским руководством вопрос армянских военнопленных. Некоторые из них осуждены на длительные сроки, а ряд заключённых приговорены к пожизненному заключению.