11 Փետրվար 2026 - 11:47 AMT
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Բաքվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանը քննարկել է «բանտարկյալների ազատ արձակման հարցը»: Այս մասին հայտնել է փոխնախագահի մամուլի խոսնակը, տեղեկացնում է «Ազատությունը»:
«Նախագահ Ալիևը և փոխնախագահ Վենսը քննարկել են նախագահ Թրամփի՝ Հայաստանում և Ադրբեջանում խաղաղություն հաստատելու նախաձեռնության հաջորդ քայլերը։ Նրանք կենտրոնացել են առևտրի և բարգավաճման, տեխնոլոգիաների և դիվանագիտական կապերի վրա, նաև խոսել են հաջորդ քայլերի մասին, այդ թվում՝ Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղու (TRIPP) համար պայմանագրերի կնքման և թույլտվությունների, ինչպես նաև վստահության ամրապնդման միջոցառումների, ինչպիսիք են բանտարկյալների ազատ արձակումը, ամերիկյան ներդրումները և տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրացիան», – փոխանցել է փոխնախագահի խոսնակը։
Միևնույն ժամանակ, ամերիկյան կողմը չի ներկայացրել, թե ինչ արձագանք է ստացել Ադրբեջանի ղեկավարությունից, և արդյոք կողմերը որևէ պայմանավորվածության են հասել կապված այս հարցի հետ։
Հայտարարության մեջ չի նշվում, թե որ բանտարկյալների մասին է խոսքը՝ արդյոք կոնկրետ հայ գերիների:
Նախքան Բաքու մեկնելը Ջեյ Դի Վենսը Երևանում հայտարարել էր, որ մտադիր է Ադրբեջանի ղեկավարության հետ քննարկել հայ ռազմագերիների հարցը։
Բաքվում պահվող հայ գերիներից մի քանիսը դատապարտվել են երկարատև ազատազրկման, իսկ որոշների նկատմամբ կիրառվել են ցմահ պատիժներ։

11 February 2026 - 11:58 AMT
U.S. Vice President J.D. Vance raised the issue of prisoner release during his meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev in Baku, according to Vance’s spokesperson, as reported by RFE/RL
“President Aliyev and Vice President Vance discussed next steps in President Trump’s initiative to establish peace between Armenia and Azerbaijan. They focused on trade and prosperity, technology and diplomatic relations, and discussed next steps, including agreements and permissions related to the Trump Route to International Peace and Prosperity (TRIPP), as well as confidence-building measures such as prisoner releases, U.S. investment, and regional economic integration,” the spokesperson stated.
However, the U.S. side has not disclosed how the Azerbaijani leadership responded or whether any agreements were reached on this matter.
Before arriving in Baku, Vance had stated in Yerevan that he intended to raise the issue of Armenian prisoners held in Azerbaijan. Some of these detainees have received lengthy prison sentences, while others have been sentenced to life imprisonment.