11 Փետրվար 2026 - 12:31 AMT
Արտասահմանյան լրատվամիջոցները լայնորեն անդրադարձել են ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր այցելությունից հետո X սոցիալական հարթակում արված առաջին գրառման հեռացմանը, հայտնում է «Արմենպրեսը»։
Այդ թեման մեծ արձագանք է ստացել միջազգային մամուլում՝ հարցին անդրադարձել են Bloomberg-ը, CNN-ը, Reuters-ը, The Associated Press-ը, The Wall Street Journal-ը, The New York Times-ը, The Washington Times-ը, բրիտանական The Independent-ը, իսրայելական The Times of Israel-ը և ռուսական լրատվամիջոցները:
CNN-ը գրել է, որ այս հարցով դիմել են Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթին, որն ընդգծել է, որ ԱՄՆ վարչակազմի քաղաքականության մեջ փոփոխություն չի եղել։
«Ինչ վերաբերում է ձեր նշած հայաստանյան թվիթին, կարող եք հղում կատարել Սպիտակ տան կողմից Հայերի հիշատակի օրը հրապարակված ուղերձին, և այս պահին քաղաքականության մեջ որևէ փոփոխություն չի եղել», – ասել է Լևիթը փետրվարի 10-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Իր հերթին Reuters-ը հաղորդել է, որ Վենսի օգնականը, որի անունը չի բացահայտվել, նշել է, թե առաջին գրառումը հրապարակվել է սխալմամբ՝ անձնակազմի այն անդամի կողմից, որը Հայաստան այցի ընթացքում չի եղել ԱՄՆ փոխնախագահի պատվիրակության կազմում։
«Սա օգտահաշիվ է, որը կառավարվում է անձնակազմի կողմից և հիմնականում փոխնախագահի գործունեությանն առնչվող լուսանկարներով և տեսանյութերով կիսվելու համար է», – ասել է Վենսի խոսնակը՝ հավելելով, որ նրա տեսակետները լավագույնս ներկայացվում են լրագրողներին հենց նրա կողմից տրված մեկնաբանություններում։
Հայաստանից մեկնելիս «Զվարթնոց» օդանավակայանում լրագրողների հետ զրույցում Վենսը ևս անդրադարձել է այս թեմային՝ նշելով, որ Ծիծեռնակաբերդ է այցելել հայկական կողմի առաջարկով։
«Նրանք ասացին՝ «սա մեզ համար շատ կարևոր վայր է», և ակնհայտ է, որ ես առաջին (ԱՄՆ) փոխնախագահն եմ, որ երբևէ այցելել է Հայաստան։ Նրանք խնդրեցին մեզ այցելել այդ վայր։ Բնականաբար, շատ սարսափելի բան է տեղի ունեցել հարյուր տարուց մի փոքր ավելի առաջ, և դա շատ, շատ կարևոր է նրանց համար մշակութային առումով», – մեջբերել է Վենսի խոսքերը The Associated Press գործակալությունը, որը նույնպես հոդված է հրապարակել փոխնախագահի էջում գրառման հեռացման թեմայով։
Փետրվարի 10-ին Ջեյ Դի Վենսը և նրա կինը՝ Ուշա Վենսը, այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, ծաղկեպսակ են դրել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի մոտ, ծաղիկներ են խոնարհել անմար կրակի առաջ, որից հետո X-ում Վենսի էջում հրապարակված գրառման մեջ նշվել է, որ փոխնախագահը և ԱՄՆ Երկրորդ տիկինը ծաղկեպսակ են դրել «Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում՝ հարգանքի տուրք մատուցելով 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերին»։
Այնուհետև ԱՄՆ փոխնախագահը իր էջում կիսվել է իր խոսնակի հետևյալ գրառմամբ. «Փոխնախագահը և Երկրորդ տիկինը ծաղիկներ են դրել անմար կրակին և գրառում արել հուշամատյանում Հայաստան այցի վերջին օրը»։ Գրառմանը կցվել են նաև լուսանկարներ, ինչպես նաև հուշամատյանում Վենսի կատարած գրառումը։

Как сообщает «Арменпресс», иностранные СМИ активно отреагировали на удаление поста в X, сделанного вице-президентом США Джей Ди Вэнсом после посещения Мемориала жертв Геноцида армян в Ереване.
Эта тема была освещена Bloomberg, CNN, Reuters, The Associated Press, The Wall Street Journal, The New York Times, The Washington Times, британским The Independent, израильским The Times of Israel и рядом российских изданий.
CNN сообщила, что по данному вопросу обратилась к пресс-секретарю Белого дома Кэролайн Левитт. Она подчеркнула, что официальная политика администрации США не изменилась:
«Что касается публикации из Армении, на которую вы ссылаетесь, отсылаю вас к заявлению Белого дома по случаю Дня памяти армян. На данный момент изменений в политике нет», — сказала Левитт 10 февраля на пресс-брифинге.
По данным Reuters, помощник Вэнса, имя которого не раскрывается, пояснил, что первоначальная публикация была размещена ошибочно сотрудником, не входившим в официальную делегацию в Армении.
«Этой страницей управляет персонал, и она в основном используется для размещения фото- и видеоматериалов, связанных с деятельностью вице-президента», — сообщил пресс-секретарь Вэнса, добавив, что его позиция лучше всего отражается в комментариях, сделанных лично им в беседе с прессой.
На выезде из Армении в аэропорту «Звартноц» Вэнс также прокомментировал ситуацию, заявив, что посетил Цицернакаберд по предложению армянской стороны. Как цитирует его The Associated Press, он отметил:
«Они сказали: “Это для нас очень важное место”, и, очевидно, я первый вице-президент (США), когда-либо посетивший Армению. Они попросили нас прийти туда. Безусловно, чуть более века назад произошло нечто ужасное, и это имеет для них очень важное культурное значение».
10 февраля Джей Ди Вэнс и его супруга Уша Вэнс посетили Мемориал Цицернакаберд, возложили венок у памятника жертвам Геноцида армян и цветы у Вечного огня. В удалённой публикации на странице Вэнса говорилось, что они отдали дань памяти жертвам Геноцида армян 1915 года. Позднее он опубликовал новую запись с цитатой своего пресс-секретаря, сопроводив её фотографиями и сканом своей записи в Книге памяти.