11 Փետրվար 2026 - 12:31 AMT
Արտասահմանյան լրատվամիջոցները լայնորեն անդրադարձել են ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր այցելությունից հետո X սոցիալական հարթակում արված առաջին գրառման հեռացմանը, հայտնում է «Արմենպրեսը»։
Այդ թեման մեծ արձագանք է ստացել միջազգային մամուլում՝ հարցին անդրադարձել են Bloomberg-ը, CNN-ը, Reuters-ը, The Associated Press-ը, The Wall Street Journal-ը, The New York Times-ը, The Washington Times-ը, բրիտանական The Independent-ը, իսրայելական The Times of Israel-ը և ռուսական լրատվամիջոցները:
CNN-ը գրել է, որ այս հարցով դիմել են Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթին, որն ընդգծել է, որ ԱՄՆ վարչակազմի քաղաքականության մեջ փոփոխություն չի եղել։
«Ինչ վերաբերում է ձեր նշած հայաստանյան թվիթին, կարող եք հղում կատարել Սպիտակ տան կողմից Հայերի հիշատակի օրը հրապարակված ուղերձին, և այս պահին քաղաքականության մեջ որևէ փոփոխություն չի եղել», – ասել է Լևիթը փետրվարի 10-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Իր հերթին Reuters-ը հաղորդել է, որ Վենսի օգնականը, որի անունը չի բացահայտվել, նշել է, թե առաջին գրառումը հրապարակվել է սխալմամբ՝ անձնակազմի այն անդամի կողմից, որը Հայաստան այցի ընթացքում չի եղել ԱՄՆ փոխնախագահի պատվիրակության կազմում։
«Սա օգտահաշիվ է, որը կառավարվում է անձնակազմի կողմից և հիմնականում փոխնախագահի գործունեությանն առնչվող լուսանկարներով և տեսանյութերով կիսվելու համար է», – ասել է Վենսի խոսնակը՝ հավելելով, որ նրա տեսակետները լավագույնս ներկայացվում են լրագրողներին հենց նրա կողմից տրված մեկնաբանություններում։
Հայաստանից մեկնելիս «Զվարթնոց» օդանավակայանում լրագրողների հետ զրույցում Վենսը ևս անդրադարձել է այս թեմային՝ նշելով, որ Ծիծեռնակաբերդ է այցելել հայկական կողմի առաջարկով։
«Նրանք ասացին՝ «սա մեզ համար շատ կարևոր վայր է», և ակնհայտ է, որ ես առաջին (ԱՄՆ) փոխնախագահն եմ, որ երբևէ այցելել է Հայաստան։ Նրանք խնդրեցին մեզ այցելել այդ վայր։ Բնականաբար, շատ սարսափելի բան է տեղի ունեցել հարյուր տարուց մի փոքր ավելի առաջ, և դա շատ, շատ կարևոր է նրանց համար մշակութային առումով», – մեջբերել է Վենսի խոսքերը The Associated Press գործակալությունը, որը նույնպես հոդված է հրապարակել փոխնախագահի էջում գրառման հեռացման թեմայով։
Փետրվարի 10-ին Ջեյ Դի Վենսը և նրա կինը՝ Ուշա Վենսը, այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, ծաղկեպսակ են դրել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի մոտ, ծաղիկներ են խոնարհել անմար կրակի առաջ, որից հետո X-ում Վենսի էջում հրապարակված գրառման մեջ նշվել է, որ փոխնախագահը և ԱՄՆ Երկրորդ տիկինը ծաղկեպսակ են դրել «Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում՝ հարգանքի տուրք մատուցելով 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերին»։
Այնուհետև ԱՄՆ փոխնախագահը իր էջում կիսվել է իր խոսնակի հետևյալ գրառմամբ. «Փոխնախագահը և Երկրորդ տիկինը ծաղիկներ են դրել անմար կրակին և գրառում արել հուշամատյանում Հայաստան այցի վերջին օրը»։ Գրառմանը կցվել են նաև լուսանկարներ, ինչպես նաև հուշամատյանում Վենսի կատարած գրառումը։

11 February 2026 - 13:54 AMT
The deletion of U.S. Vice President J.D. Vance’s original post on X, made after his visit to the Armenian Genocide Memorial, has sparked significant attention in international media, Armenpress reports.
Outlets including Bloomberg, CNN, Reuters, The Associated Press, The Wall Street Journal, The New York Times, The Washington Times, The Independent, The Times of Israel, and various Russian media have all covered the incident.
CNN reported that it asked White House Press Secretary Karoline Leavitt about the post. She emphasized that there has been no change in the U.S. administration’s official policy:
“As for the tweet from Armenia you referenced, I would refer you to the statement released by the White House on Armenian Remembrance Day. At this time, there has been no change in policy,” Leavitt said during a February 10 press briefing.
Reuters cited a spokesperson for Vance, who said the original post was published in error by a staff member who was not part of the official delegation to Armenia.
“This is a staff-managed account primarily used to share photos and videos of the Vice President’s engagements,” the spokesperson stated, adding that Vance’s views are best reflected in his direct statements to the press.
While departing Armenia, Vance also addressed the topic during a conversation with journalists at Zvartnots Airport. As quoted by The Associated Press, he said his visit to the Tsitsernakaberd memorial was made at the suggestion of the Armenian side:
“They said, ‘This is a very important place for us.’ And obviously, I am the first (U.S.) Vice President ever to visit Armenia. They asked us to visit the site. Clearly, something very horrific happened just over a hundred years ago, and that’s very, very important to them culturally.”
On February 10, J.D. Vance and his wife, Usha Vance, visited the Tsitsernakaberd Memorial, laid a wreath at the monument honoring the victims of the Armenian Genocide, and placed flowers at the eternal flame. The deleted post had described the site as the ‘Armenian Genocide Memorial’ and noted they were honoring the victims of the 1915 genocide. Later, Vance shared a revised post quoting his spokesperson and including photos and a copy of his memorial book message.