11 Փետրվար 2026 - 13:36 AMT
«Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Սերգեյ Պավլովը հայտարարել է, որ ՌԴ-ից Հայաստան ցորենի արտահանումն Ադրբեջանի տարածքով դարձել է կանոնավոր: Այդ մասին նա ասել է 2025 թվականի արդյունքների ամփոփման նիստում:
Նա հիշեցրել է, որ 2025 թվականի նոյեմբերին, երբ հանվեցին Ադրբեջանի տարածքով բեռնափոխադրման սահմանափակումները , երկար ընդմիջումից հետո առաջին անգամ Ռուսաստանից հացահատիկով բեռնված վագոնները հասան Հայաստան:
«Այժմ մատակարարումները դարձել են կանոնավոր: Մտադիր ենք հետագայում ևս շարունակել բեռնափոխադրումներն այդ երթուղով»,-ասել է Պավլովը:
2025-ի նոյեմբերին 35 տարվա ընթացքում առաջին անգամ, Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան է առաքվել 1050 տոննա ռուսական ցորեն։ «Ռուսական երկաթուղիները» հայտնել է, որ կմշակվեն նաև այլ ապրանքների բեռնափոխադրումներ:

Первый заместитель генерального директора ОАО «Российские железные дороги» Сергей Павлов сообщил, что экспорт пшеницы из России в Армению через Азербайджан теперь осуществляется на постоянной основе. Об этом он заявил на совещании по итогам 2025 года.
Павлов напомнил, что в ноябре 2025 года, после снятия ограничений на транзит через территорию Азербайджана, вагоны с российским зерном впервые за многие годы прибыли в Армению.
«Теперь поставки стали регулярными. Мы намерены и дальше продолжать грузоперевозки по этому маршруту», — отметил он.
В ноябре 2025 года, впервые за 35 лет, через территорию Азербайджана в Армению было доставлено 1050 тонн российской пшеницы. В «РЖД» также сообщили о планах по организации перевозок и других видов товаров по данному маршруту.