Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է, որ հայկական բիզնեսը պետք է արձանագրի՝ Ադրբեջանով արտահանման երկաթուղային ուղին բաց է։
«Այս 40 տարիներին մեր ամբողջ լոգիստիկ տրամաբանությունը կառուցվել է այնպես, որ արտահանումն իրականացվում է մեքենաներով։ Գնացքը ենթադրում է առնվազն մի որոշակի ծավալ, լոգիստիկ տրամաբանությունը պետք է մի քիչ վերադասավորվի։ Պաշտոնապես ասում եմ՝ ժամանակն է, որ դա տեղի ունենա»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա հայտարարել է նաև, որ Հայաստանը քննարկում է նաև Իջևանն Ադրբեջանի երկաթուղուն միացնելու հարցը, հայտնում է «Ազատությունը»:
«Ապաշրջափակման համատեքստում գործնականում չկա այդպիսի ճանապարհ կամ երկաթուղի, որի բացման կամ վերաբացման հարցը չքննարկվի», – ասել է վարչապետը։
Փաշինյանը միևնույն ժամանակ հայտնել է, որ սողանքների հետևանքով երկաթուղու Հաղարծնի հատվածը «ընդհատված» է։ Ըստ վարչապետի, սակայն, դա լուծելի խնդիր է։
«Եթե այդ երկաթուղին բեռնվածության պոտենցիալ ի ցույց դնի, շահութաբերության հեռանկար ունենա, դա կարող է տեղի ունենալ», – ընդգծել է վարչապետը:
Փաշինյանը հայտնել է նաև, թե ուսումնասիրությունների համաձայն՝ Ադրբեջանը Թուրքիայի հետ կապող ամենակարճ ճանապարհը հենց Իջևանով է։
«Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Սերգեյ Պավլովը հայտարարել է, որ ՌԴ-ից Հայաստան ցորենի արտահանումն Ադրբեջանի տարածքով դարձել է կանոնավոր:

11 Февраль 2026 - 14:37 AMT
Выступая в парламенте в рамках правительственного часа, Никол Пашинян отметил, что армянский бизнес должен зафиксировать важный факт: железнодорожный маршрут через Азербайджан доступен для экспорта.
«Все эти 40 лет наша логистика строилась на автомобильных перевозках. А железная дорога требует определённого объёма. Нужно изменить подход. Официально заявляю: пришло время это сделать», — цитирует его Panorama.am .
Пашинян также сообщил, что Армения рассматривает вопрос о подключении Иджевана к железнодорожной сети Азербайджана, передаёт Азатутюн.
«В рамках разблокировки региональных коммуникаций практически нет такого маршрута или железной дороги, обсуждение открытия или восстановления которых не ведётся», — отметил премьер.
Он добавил, что участок железной дороги в районе Агарцина сейчас «прерван» из-за оползней, но, по его словам, это решаемая проблема.
«Если эта железная дорога покажет потенциал для загрузки и перспективу прибыльности, проект может быть реализован», — подчеркнул он.
Пашинян также сообщил, что по результатам исследований самый короткий путь между Азербайджаном и Турцией проходит через Иджеван.
Ранее первый заместитель генерального директора ОАО «Российские железные дороги» Сергей Павлов сообщил, что экспорт российской пшеницы в Армению через территорию Азербайджана стал регулярным.