Կառավարության որոշմամբ պարզեցվել է ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման համակարգը։ Նիստի ընթացքում հայտարարվել է, որ այսուհետ հայտարարագիրը նախապես լրացվելու է հարկային մարմնի կողմից՝ իր տրամադրության տակ գտնվող տեղեկատվության հիման վրա։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ մինչ այժմ քաղաքացիների 70 և ավելի տոկոսը որևէ լրացուցիչ տվյալ չի մուտքագրել և պարզապես հաստատել է այն հայտարարագիրը, որը ավտոմատ ձևով գեներացվել է համակարգի կողմից։
«Մենք էլ մտածեցինք, որ եթե մարդկանց 70 տոկոսը բան չի ավելացնում և ինքնաշխատ ձևով գեներացվում է, ինչու ենք մենք այդ լրացուցիչ գործողությունը պահում»,- ասել է նա։
Միաժամանակ վարչապետը ընդգծել է, որ առկա է մոտ 30 տոկոս քաղաքացիների խումբ, որոնք լրացուցիչ տվյալներ են ներկայացնում, հետևաբար նրանք պետք է մուտք գործեն համակարգ և հաստատեն հայտարարագիրը, հակառակ դեպքում այն կհամարվի չհաստատված։
Փաշինյանը նշել է նաև, որ գործընթացը կապ ունի սոցիալական կրեդիտների համակարգի հետ, և առկա են լրացուցիչ գործողություններ, ինչի համար անհրաժեշտ է ունենալ էլեկտրոնային ստորագրություն։
Այլ ձևակերպմամբ՝ սոցիալական ծախսի փոխհատուցումը ֆիզիկական անձին իրականացվում է այն դեպքում, երբ վերջինս օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հարկային մարմին է ներկայացրել էլեկտրոնային ստորագրությամբ վավերացված եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկը՝ հայտարարագիրը։
Վարչապետի տեղեկացմամբ՝ 2025 թվականի ընթացքում կամ հայտարարագրման արդյունքում 76,537 քաղաքացի ստացել է 6 մլրդ 200 մլն դրամի սոցիալական կրեդիտ, այսինքն՝ նշված գումարը վերադարձվել է քաղաքացիներին։
«Մեկ հայտատուի համար միջին գումարը կազմել է 81,000 դրամ»,- ասել է նա։
Վարչապետի գնահատմամբ՝ հայտարարագրման համակարգը նպաստել է սոցիալական քաղաքականության ավելի նպատակային իրականացմանը, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Նրա խոսքով՝ հնարավոր է լինեն եկամտի բարձր մակարդակ ունեցող խավեր, որոնց համար տարեկան 100.000 դրամ սոցիալական կրեդիտի վերադարձը տրամաբանական չլինի։
«Գուցե կլինեն խավեր, շերտեր, որ մեծ եկամուտներ ունեն, և նրանց ասվի՝ տարեկան 100,000 դրամ սոցիալական կրեդիտ ենք ձեզ վերադարձնում, այնքան էլ տրամաբանական չէ։ Այդ խավերի համար նախատեսված սոցիալական կրեդիտները հետագայում կարգավորումներով կվերաուղղենք այն շերտերի ու խավերի ուղղությամբ, որ դրանց կարիքն ավելի շատ ունենք»,-ասելէ Փաշինյանը։

12 Февраль 2026 - 11:40 AMT
Правительство приняло решение упростить систему декларирования доходов физических лиц. В ходе заседания было объявлено, что отныне декларация будет предварительно заполняться налоговым органом на основании информации, находящейся в его распоряжении.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что до настоящего времени более 70 процентов граждан не вносили никаких дополнительных данных и просто подтверждали декларацию, автоматически сформированную системой.
«Мы подумали: если 70 процентов людей ничего не добавляют и все формируется автоматически, зачем сохранять этот дополнительный шаг», — сказал он.
В то же время премьер подчеркнул, что около 30 процентов граждан представляют дополнительные сведения, поэтому они должны войти в систему и подтвердить декларацию, в противном случае она будет считаться неподтвержденной.
Пашинян также отметил, что процесс связан с системой социальных кредитов и предусматривает дополнительные действия, для которых требуется электронная подпись.
Иными словами, компенсация социальных расходов физическому лицу осуществляется в том случае, если оно представило в налоговый орган ежегодный расчет подоходного налога — декларацию, заверенную электронной подписью, в установленном законодательством порядке.
По информации премьер-министра, в 2025 году в результате декларирования 76 537 граждан получили социальный кредит на общую сумму 6 млрд 200 млн драмов, то есть указанная сумма была возвращена гражданам.
«Средняя сумма на одного заявителя составила 81 000 драмов», — отметил он.
По оценке Пашиняна, система декларирования способствовала более адресной реализации социальной политики, сообщает «Radar Armenia».
Он добавил, что могут существовать группы с высоким уровнем доходов, для которых ежегодный возврат 100 000 драмов в виде социального кредита не является оправданным.
«Возможно, будут слои и группы с высокими доходами, которым сказать, что мы возвращаем вам 100 000 драмов социального кредита в год, не совсем логично. Социальные кредиты, предусмотренные для этих групп, в дальнейшем посредством регулирования будут перенаправлены в пользу тех слоев и групп, которые в них больше нуждаются», — заявил Пашинян.