Կառավարության որոշմամբ պարզեցվել է ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման համակարգը։ Նիստի ընթացքում հայտարարվել է, որ այսուհետ հայտարարագիրը նախապես լրացվելու է հարկային մարմնի կողմից՝ իր տրամադրության տակ գտնվող տեղեկատվության հիման վրա։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ մինչ այժմ քաղաքացիների 70 և ավելի տոկոսը որևէ լրացուցիչ տվյալ չի մուտքագրել և պարզապես հաստատել է այն հայտարարագիրը, որը ավտոմատ ձևով գեներացվել է համակարգի կողմից։
«Մենք էլ մտածեցինք, որ եթե մարդկանց 70 տոկոսը բան չի ավելացնում և ինքնաշխատ ձևով գեներացվում է, ինչու ենք մենք այդ լրացուցիչ գործողությունը պահում»,- ասել է նա։
Միաժամանակ վարչապետը ընդգծել է, որ առկա է մոտ 30 տոկոս քաղաքացիների խումբ, որոնք լրացուցիչ տվյալներ են ներկայացնում, հետևաբար նրանք պետք է մուտք գործեն համակարգ և հաստատեն հայտարարագիրը, հակառակ դեպքում այն կհամարվի չհաստատված։
Փաշինյանը նշել է նաև, որ գործընթացը կապ ունի սոցիալական կրեդիտների համակարգի հետ, և առկա են լրացուցիչ գործողություններ, ինչի համար անհրաժեշտ է ունենալ էլեկտրոնային ստորագրություն։
Այլ ձևակերպմամբ՝ սոցիալական ծախսի փոխհատուցումը ֆիզիկական անձին իրականացվում է այն դեպքում, երբ վերջինս օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հարկային մարմին է ներկայացրել էլեկտրոնային ստորագրությամբ վավերացված եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկը՝ հայտարարագիրը։
Վարչապետի տեղեկացմամբ՝ 2025 թվականի ընթացքում կամ հայտարարագրման արդյունքում 76,537 քաղաքացի ստացել է 6 մլրդ 200 մլն դրամի սոցիալական կրեդիտ, այսինքն՝ նշված գումարը վերադարձվել է քաղաքացիներին։
«Մեկ հայտատուի համար միջին գումարը կազմել է 81,000 դրամ»,- ասել է նա։
Վարչապետի գնահատմամբ՝ հայտարարագրման համակարգը նպաստել է սոցիալական քաղաքականության ավելի նպատակային իրականացմանը, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Նրա խոսքով՝ հնարավոր է լինեն եկամտի բարձր մակարդակ ունեցող խավեր, որոնց համար տարեկան 100.000 դրամ սոցիալական կրեդիտի վերադարձը տրամաբանական չլինի։
«Գուցե կլինեն խավեր, շերտեր, որ մեծ եկամուտներ ունեն, և նրանց ասվի՝ տարեկան 100,000 դրամ սոցիալական կրեդիտ ենք ձեզ վերադարձնում, այնքան էլ տրամաբանական չէ։ Այդ խավերի համար նախատեսված սոցիալական կրեդիտները հետագայում կարգավորումներով կվերաուղղենք այն շերտերի ու խավերի ուղղությամբ, որ դրանց կարիքն ավելի շատ ունենք»,-ասելէ Փաշինյանը։

12 February 2026 - 11:40 AMT
The government has simplified the income declaration system for individuals, announcing that tax authorities will now pre-fill declarations based on information already at their disposal.
Prime Minister Nikol Pashinyan said that until now more than 70 percent of citizens had not entered any additional data and had simply confirmed the declaration automatically generated by the system.
“We thought that if 70 percent of people are not adding anything and it is generated automatically, why keep that extra step?” he said.
At the same time, the prime minister stressed that about 30 percent of citizens do submit additional information. Therefore, they must log into the system and confirm their declaration; otherwise, it will be considered unconfirmed.
Pashinyan noted that the process is linked to the social credit system and involves additional procedures requiring an electronic signature.
In other words, compensation of social expenditures to an individual is carried out if the person has submitted to the tax authority an annual personal income tax calculation — the declaration — authenticated by an electronic signature, in accordance with the law.
According to the prime minister, in 2025 a total of 76,537 citizens received 6.2 billion drams in social credits through the declaration process, meaning the specified amount was refunded to citizens.
“The average amount per applicant was 81,000 drams,” he said.
Pashinyan assessed that the declaration system has contributed to a more targeted implementation of social policy, Radar Armenia reports.
He added that there may be high-income groups for whom an annual return of 100,000 drams in social credit may not seem reasonable.
“There may be groups and segments with high incomes for whom returning 100,000 drams a year in social credit is not logical. The social credits allocated for those groups will later be redirected through regulations toward the segments and groups that need them more,” Pashinyan said.